• Odbierz prezent
blockchain kryptowaluty bitcoin technologia rejestrów rozproszonych

Czy to już moment, aby inwestorzy, ekonomiści i entuzjaści technologii uznali, iż kryptowaluty i blockchain nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań? Dochodzimy do połowy roku 2018, a żadna z technologii nie przyniosła przełomu, ani na rynkach finansowych, ani w systemach płatności, ani w innych branżach technologicznych. Co więcej, pomimo śmiałych twierdzeń naszych rodzimych i zagranicznych ekspertów oraz propagatorów rozwiązań opartych o waluty cyfrowe, Bitcoin nie osiągnął ceny magicznego miliona dolarów. Co więcej, nie przebił nawet długo oczekiwanego poziomu 20,000 USD.

 

Blockchain a niepoprawna ekscytacja

Technologia rejestrów rozproszonych i walut cyfrowych to bez wątpienia jedne z najczęściej poruszanych obszarów nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych w mediach głównego nurtu. Rok 2017 przyniósł apogeum popularności zagadnień związanych z blockchain i kryptowalutami, jedni określali sektor ten jako przykład największej w historii bańki spekulacyjnej. Druga strona widzi w tej technologii podwaliny zmian paradygmatu społeczno-ekonomicznego. Zarówno ekonomiści, jak i przedstawiciele finansów i informatyki nie pozostali bierni wobec rozwoju technologii rejestrów rozproszonych, która rozbudza wyobraźnie, obiecując optymalizację procesów, dalece obniżone koszty operacyjne oraz rewolucję w wymianie wartości. Jednakże, pomimo wysokich oczekiwań co do praktycznych implementacji blockckhain i kryptowalut, ubiegły rok nie przyniósł przełomu w rozwoju aplikacji o nie opartych. Coraz więcej badaczy wskazuje, iż technologia rejestrów rozproszonych jest klasycznym przykładem przebiegu tzw. Krzywej Ekscytacji Gartnera

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Tomasz Kurowski

Analityk ds. nowych technologii finansowych w firmie Metrosoft. Popularyzator technologii blockchain w finansach i administracji. Członek strumienia Blockchain/DLT i Waluty Cyfrowe z ramienia Ministerstwa Cyfryzacji.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk