• Sklep
  • Odbierz prezent
blockchain evoting na walnych zgromadzeniach
Z artykułu dowiesz się:

- Nad jakim rozwiązaniem pracują IBM i KDPW

- Czym jest eVoting

Już wkrótce polski rynek akcji będzie miał narzędzie, które może rozwiązać problem niskiego zaangażowania akcjonariuszy mniejszościowych w funkcjonowanie spółek akcyjnych. IBM i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych przygotowują rozwiązanie, które ma wyeliminować czynniki wpływające na niski udział inwestorów indywidualnych w głosowaniach podczas walnych zgromadzeń akcjonariuszy. Co ciekawe, narzędzie to oparte będzie na technologii wykorzystywanej w przypadku kryptowalut.

 

eVoting

Rzeczpospolita podaje, że IBM wraz z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych (KDPW) pracują nad narzędzie umożliwiającym korespondencyjne oddawanie głosów na walnych zgromadzeniach spółek, np. za pomocą smartfona. eVoting ma ułatwić akcjonariuszom uczestnictwo w głosowaniach podczas walnych zgromadzeń, ale również zapewnić KDPW oraz pozostałym uczestnikom rynku kapitałowego (takim jak banki i domy maklerskie) szybki wgląd w wyniki głosowania akcjonariuszy.

 

Akcjonariusze mniejszościowi będą mieli większy wpływ na spółkę?

Wydaje się, że rozwiązanie współtworzone przez IBM i KDPW będzie szczególnie użyteczne dla akcjonariuszy mniejszościowych. Choć prawo do głosu na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy mają inwestorzy, którzy posiadają nawet tylko jedną akcję spółki, to najczęściej nie korzystają oni z przysługującego im prawa głosu. Czynników jest tutaj wiele:

  • Brak wiedzy o możliwości (minimalnego) wpływu na funkcjonowanie spółki
  • Brak zainteresowania egzekwowaniem prawa do głosowania
  • Brak możliwości, lub utrudnione uczestnictwo w walnym zgromadzeniu ze względu na np. dużą odległość jego miejsca od miejsca zamieszkania akcjonariusza (czas i koszty dojazdu)
  • Mały wpływ drobnych akcjonariuszy na wyniki glosowania

Część z tych czynników, a szczególnie czynnik ‘geograficzny’, może być wyeliminowane lub zmniejszone dzięki możliwości oddawania głosów na odległość. Możliwość głosowania przy wykorzystaniu np. smartfona może wpłynąć również na większe zainteresowanie udziałem w głosowaniach. W końcu, większe zainteresowanie drobnych akcjonariuszy udziałem w głosowaniach może sprawić, że ich wpływ na wyniki głosowań będzie już miał większe znaczenie.

Czy eVoting ma szansę zmienić układ sił na walnych zgromadzeniach. Jak podaje Rzeczpospolita, obecnie tylko 3,5% inwestorów indywidualnych jeździ na walne zgromadzenia to 3,5% może być mylącą wielkością, gdyż tak naprawdę nie pokazuje za jak dużą ilość głosów odpowiada ta grupa akcjonariuszy), jednak nawet gdyby ten odsetek zwiększył się kilkukrotnie, to wpływ akcjonariuszy mniejszościowych na wyniki głosowań zwiększy się tylko marginalnie, gdyż tak naprawdę to posiadacze dużych pakietów akcji będą przesądzać o wynikach głosowania. Bez dalszego rozwoju rynku akcyjnego, szerszej jego popularności i edukacji inwestycyjnej Polaków ta sytuacja szybko się nie zmieni. Mimo wszystko, sam eVoting wydaje się być dobrym kierunkiem rozwojowym dla polskiego rynku akcji i jego popularyzacji wśród inwestorów indywidualnych.

 

Akceptacja KNF

Nowe narzędzie, jak informuje Rzeczpospolita, miałoby być gotowe do roku. Co istotne, wydaje się, że jest dla niego poparcie ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Jacek Barczewski, pełniący obowiązki dyrektora departamentu komunikacji społecznej KNF, zaznacza jednak, że na późniejszym etapie konieczne będzie rozważenie tego, czy wdrożenie projektu IBM i KDPW nie wiązałoby się ze zmianą w przepisach.

 

eVoting wykorzysta technologię blockchain

Co ciekawe, projekt eVoting, nad którym pracuje IBM, opiera się na technologii blockchain, która zyskała popularność dzięki kryptowalutom, które na ten moment są najbardziej popularną formą jej wykorzystania. Blockchain jednak już od dłuższego czasu znajduje się w kręgu zainteresowań instytucji finansowych, które choć najczęściej nieprzychylnie patrzą na same kryptowaluty, to zaczynają pracować nad zaadoptowaniem samej technologii blockchain. Sprawdza się ona szczególnie w przypadku dużej ilości rozproszonych uczestników jakiegoś procesu, a taką sytuację mamy np. w przypadku rynków kapitałowych. Kolejną jego zaletą jest to, że uniemożliwia manipulację danymi, przez co zwiększa zaufanie uczestników.

 

 


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk