• Odbierz prezent
nasa blockchain
Z artykułu dowiesz się:

- Czym jest nowy projekt NASA

- Jak technologia blockchain zostanie wykorzystana w kosmosie

Blockchain w kosmosie? To całkiem możliwe, dzięki nowemu programowi Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Amerykańscy naukowcy z NASA postanowili przyznać grant, który wesprze badania technologii blockchain w nowych statkach kosmicznych. Blockchain miałoby przysłużyć się do stworzenia mechanizmu w statkach, który nie potrzebowałby ludzkiej interwencji. W pojazdach kosmicznych ma zostać wykorzystania technologia towarzysząca Ethereum.

 

Projekt NASA

Blockchain to technologia, która zwróciła także uwagę naukowców z NASA. Nie bez przyczyny postanowili rozpocząć badania nad wykorzystaniem blockchain w przestrzeni kosmicznej. Na space.com użyto mocnego stwierdzenia: „statki kosmiczne przyszłości, będą mogły myśleć same za siebie, wykorzystując tę samą technologię, przez którą napędzany jest Bitcoin”. To prawda, celem NASA jest stworzenie statku kosmicznego, który nie będzie wymagał interwencji człowieka, w celu podejmowania decyzji. Technologia blockchain ma umożliwić realizację tego celu. W założeniu system oparty o blockchain ma korzystać z technologii kontraktów smart, by statek mógł „myśleć” sam za siebie, np. w wypadku wykrywania ciał w przestrzeni kosmicznej i omijania ich.

 

Grant NASA

NASA postanowiła wesprzeć naukowca, który podejmie się badań nad statkiem przyszłości i blockchain. Grant w wysokości 330 tys. dolarów trafił do profesor Jin Wei Kocsis z Uniwersytetu Akron. Profesor Kocsis zdradziła, że technologią na której oprze swoje badania to blockchain Ethereum.

W tym projekcie technologia blockchain Ethereum, zostanie wykorzystana do opracowania zdecentralizowanej, bezpiecznej i poznawczej infrastruktury sieciowej i obliczeniowej do eksploracji kosmosu. ...Mam nadzieję, że opracuję technologię, która rozpozna zagrożenia naturalne i będzie w stanie ich uniknąć, a także wykonywać wiele zadań automatycznie. Jestem zaszczycona, że NASA rozpoznała moją pracę i jestem podekscytowany możliwością dalszego kwestionowania zdolności technologii do samodzielnego myślenia i działania " - komentuje profesor.

Profesor Kocsis, z katedry Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, ma nadzieję, że technologia pozwoli stworzyć statki kosmiczne, które pozwolą zebrać więcej danych badawczych, wykonywać więcej zadań oraz zwolną naukowców z obowiązku wykrywania zagrożeń naturalnych w przestrzeni kosmicznej. Statki przyszłości oparte o technologię blockchain będą bardziej samodzielne i samowystarczalne. Skorzysta na tym przede wszystkim nauka o kosmosie.

 

Kiedy pojawią się statki przyszłości?

Jak na ten moment nie wiadomo, kiedy skończą się badania profesor Kocsis. Nie wiemy też kiedy pierwszy statek przyszłości wyruszy w swoją galaktyczną podróż. Jeśli badania profesor okażą się sukcesem, to technologia blockchain umożliwi sprawniejszą komunikację między statkiem znajdującym się w przestrzeni kosmicznej a Ziemią. To ważne z perspektywy naukowców, którzy zbierają informacje dostarczane ze statków kosmicznych znajdujących się w galaktyce. Niewykluczone, że badania profesor Kocis mogą potrwać nawet latami. Wiadomo jednak, że technologia blockchain w centrum badawczym NASA, to pierwszy raz kiedy użyje się jej w komunikacji i nawigacji kosmicznej.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk