• Odbierz prezent
Blockchain jako nowy globalny renesans cyfrowy. Technologia ta wprowadza zarówno innowacje, jak i zakłócenia
fot. freepik.com

Blockchain ma potencjał, aby zapoczątkować nowy globalny renesans cyfrowy, przekształcając usługi finansowe, łańcuchy dostaw, opiekę zdrowotną, backend office i wiele innych. Nasz główny strateg rynkowy Franklin Templeton Stephen Dover przedstawia, jak jako aktywni inwestorzy oceniamy ryzyko i możliwości związane z tą technologią.

Księga rachunkowa Medyceuszy opracowana w latach 1500 zaawansowała wzrost gospodarczy Europy

- teraz blockchain ma potencjał, aby zapoczątkować nowy, globalny renesans cyfrowy, przekształcając usługi finansowe, łańcuchy dostaw, opiekę zdrowotną, biura zaplecza i wiele innych.1 W 2018 r. zidentyfikowaliśmy warunki, które mogą sprawić, że blockchain stanie się potencjalnym czynnikiem zakłócającym dla kilku branż. Jako aktywni inwestorzy, nadal oceniamy jego ryzyko i możliwości:

Największe przełomy Blockchaina to demokratyzacja i zdecentralizowane prowadzenie dokumentacji, aby ustanowić zaufanie między dwoma internetowymi nieznajomymi bez zaufanego pośrednika.

Innowacje Blockchaina w zakresie tokenizacji i frakcjonowanej własności aktywów mogą odblokować dostęp do niepłynnych aktywów i zapewnić szerszy dostęp do inwestycji niepublicznych2.

Blockchain mógłby całkowicie zmienić sposób, w jaki branża usług finansowych obsługuje swoje zaplecze. Blockchain mógłby również ułatwić eksplorację danych konsumentów niezbędną do marketingu usług finansowych i innych.

Istnieją jednak przeszkody dla pieniędzy opartych na blockchainie

Obecna technologia blockchain może zarządzać około pięcioma transakcjami na sekundę, podczas gdy karty kredytowe mogą obsługiwać ponad 1500 transakcji na sekundę. Wielu ekspertów uważa, że luki w przetwarzaniu transakcji będą ewoluować i poszerzać się, co jest odwrotną stroną atrakcyjnej, bezpieczniejszej platformy blockchain.

Chiny szybko przesuwają swoją walutę, renminbi, w kierunku cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). CBDC pozwala na lepsze zapobieganie oszustwom lub przestępstwom, umożliwia natychmiastowe transakcje międzynarodowe, zmniejsza koszty transakcji, pozwala na większe włączenie finansowe i pomaga w dostarczaniu bezpośrednich bodźców fiskalnych osobom fizycznym. Chińska CBDC może przyspieszyć upadek dolara amerykańskiego jako wiodącej waluty rezerwowej na świecie.

Stany Zjednoczone pozostają w tyle za Chinami w zakresie infrastruktury i bezpieczeństwa blockchain. Propozycje infrastrukturalne prezydenta Joe Bidena obejmują zabezpieczenie amerykańskiej infrastruktury blockchain.

Historia blockchaina może brzmieć znajomo,

ponieważ jego ewolucja i cykle są równoległe do Internetu. Każdy z nich został odrzucony przez krytyków, ale oba mają potencjał, aby odblokować pozornie nieograniczone innowacje. Nasze badania trwają nadal, a ja zachęcam do ponownego przeczytania książki "Taken On Trust: Disrupting Money" autorstwa Franklin Templeton Emerging Markets Equity. Proszę również zapoznać się z artykułem Michaela Hasenstaba, dyrektora inwestycyjnego Templeton Global Macro, opublikowanym niedawno w Financial Times "China's Digital Currency is a Threat to Dollar Dominance", w którym analizuje on chińską cyfryzację renminbi i jej potencjalne skutki.

Ważne informacje prawne

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i nie powinien być interpretowany jako indywidualna porada inwestycyjna, rekomendacja lub zachęta do kupna, sprzedaży lub posiadania jakiegokolwiek papieru wartościowego lub przyjęcia jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej. Nie stanowi on również porady prawnej ani podatkowej.

Wyrażone poglądy są poglądami zarządzającego inwestycjami, a komentarze, opinie i analizy są sporządzone na dzień publikacji i mogą ulec zmianie bez uprzedzenia. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie stanowią kompletnej analizy każdego istotnego faktu dotyczącego jakiegokolwiek kraju, regionu lub rynku. Wszystkie inwestycje wiążą się z ryzykiem, w tym z możliwością utraty kapitału.

Do przygotowania niniejszego materiału mogły zostać wykorzystane dane pochodzące ze źródeł osób trzecich, a Franklin Templeton ("FT") nie dokonał niezależnej weryfikacji, walidacji ani audytu tych danych. FT nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek straty wynikające z korzystania z tych informacji, a poleganie na komentarzach, opiniach i analizach zawartych w tym materiale leży w wyłącznej gestii użytkownika.

Produkty, usługi i informacje mogą nie być dostępne we wszystkich jurysdykcjach i są oferowane poza Stanami Zjednoczonymi przez inne podmioty powiązane z FT i/lub ich dystrybutorów, zgodnie z lokalnym prawem i przepisami. W celu uzyskania dalszych informacji na temat dostępności produktów i usług w Państwa jurysdykcji prosimy skonsultować się z własnym specjalistą finansowym lub osobą kontaktową z ramienia Franklin Templeton.

Wydane w USA przez Franklin Templeton Distributors, Inc, One Franklin Parkway, San Mateo, California 94403-1906, (800) DIAL BEN/342-5236, franklintempleton.com - Franklin Templeton Distributors, Inc jest głównym dystrybutorem zarejestrowanych w USA produktów Franklin Templeton, które nie są ubezpieczone w FDIC, mogą stracić na wartości, nie są gwarantowane przez bank i są dostępne wyłącznie w jurysdykcjach, w których oferta lub zachęcanie do nabycia takich produktów jest dozwolone na mocy obowiązujących przepisów prawa i regulacji.

CFA® i Chartered Financial Analyst® są znakami towarowymi należącymi do CFA Institute.

Jakie jest ryzyko?

Wszystkie inwestycje wiążą się z ryzykiem, w tym z możliwością utraty kapitału. Wartość inwestycji może zarówno spadać, jak i rosnąć, a inwestorzy mogą nie odzyskać pełnej zainwestowanej kwoty. Ceny akcji zmieniają się, czasami gwałtownie i dramatycznie, ze względu na czynniki wpływające na poszczególne spółki, poszczególne branże lub sektory, lub ogólne warunki rynkowe. Na branżę technologiczną może znacząco wpływać przestarzałość istniejącej technologii, krótkie cykle produkcyjne, spadek cen i zysków, konkurencja ze strony nowych podmiotów wchodzących na rynek, a także ogólne warunki gospodarcze. Kupno i korzystanie z waluty cyfrowej opartej na technologii blockchain wiąże się z ryzykiem, w tym z utratą kapitału. Spekulacyjny handel bitcoinami i innymi formami kryptowalut, z których wiele wykazuje ekstremalną zmienność cen, wiąże się ze znacznym ryzykiem. Wśród innych rodzajów ryzyka, interakcje z firmami twierdzącymi, że oferują platformy płatności kryptowalutowych lub inne produkty i usługi związane z kryptowalutami mogą narazić użytkowników na oszustwo. Technologia Blockchain jest nową i stosunkowo niesprawdzoną technologią i może nigdy nie zostać wdrożona na skalę, która zapewni możliwe do zidentyfikowania korzyści. Inwestowanie w kryptowaluty i ICO jest wysoce spekulacyjne, a inwestor może stracić całą kwotę swojej inwestycji. Jeśli kryptowaluta zostanie uznana za papier wartościowy, może zostać uznana za naruszającą federalne prawo papierów wartościowych. Rynek wtórny dla kryptowalut może być ograniczony lub może nie istnieć. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują przyszłych wyników.


Franklin Templeton

Franklin Templeton to amerykańska międzynarodowa spółka holdingowa, która wraz ze swoimi spółkami zależnymi jest nazywana Franklin Templeton; jest globalną firmą inwestycyjną założoną w Nowym Jorku w 1947 roku jako Franklin Distributors, Inc.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk