• Odbierz prezent
blockchain AI sztuczna inteligencja

Na początku lipca Nikolai Kuznetsov opublikował na portalu Cointelegraph artykuł wyjaśniający związki między technologią blockchain a sztuczną inteligencją (AI). W swym artykule odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania. Czego możemy się dowiedzieć?

 

Dlaczego blockchain i AI wzbudzają tak duże zainteresowanie?

W ciągu ostatnich 10 lat sztuczna inteligencja (AI) i blockchain stały się tymi technologiami, wokół których pojawiło się najwięcej szumu medialnego. Ich rozwój doprowadził do znaczących i obiecujących innowacji. Idea połączenia obu tych technologii jest szczególnie intrygująca. Według prognoz, potencjał zysku z ich połączenia może być liczony w miliardach w najbliższej przyszłości.

Gartner – globalna firma badawcza zajmująca się technologiami, szacuje, że wartość biznesu AI sięgnie blisko 3,9 bln USD w 2022 r., a według niektórych szacunków rynek blockchain będzie wart prawie 23 mld USD do 2023 r. Czynnikami odpowiedzialnymi za ten ogromny przewidywany wzrost są postępująca adaptacja, a także coraz większa liczba nowych zastosowań tych technologii w różnych branżach. AI, która technicznie nie jest nową technologią, od dwóch lat odgrywa znaczącą rolę w świecie techniki. Chociaż wciąż jest daleko od tego, by powstały w pełni myślące maszyny, AI znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach, m. in. marketingu i sprzedaży, produkcji czy służbie zdrowia. Technologia ta stała się kluczowym elementem planów wielu innowacyjnych firm. Według firmy konsultingowej Mckinsey & Company, 47% ankietowanych firm włączyło AI w swą działalność przynajmniej w jednym zakresie, a 78% planuje zwiększyć inwestycje w tę technologię w niedalekiej przyszłości.

Z technologią blockchain jest podobnie. Znalazła ona zastosowanie w wielu różnych branżach. Wzrastają też pozytywne nastroje firm wokół przyjęcia tej technologii. Badanie PwC wśród firm wykazało, że prawie 84% respondentów było aktywnie zaangażowanych w nią w pewnym zakresie.

 

Czy technologie blockchain i AI są kompatybilne?

Te dwie technologie mogą się rozwijać oddzielnie, ale łącznie mają znacznie większy potencjał i coraz bardziej dąży się do ich integracji. Biorąc pod uwagę wielkość obu tych trendów na świecie, było tylko kwestią czasu, kiedy dojdzie do ich połączenia. Obie te technologie skupiają się na zarządzaniu i przesyłaniu danych, ale „rozwiązują inne części tej układanki”. Jednym ze skutków ubocznych rewolucji cyfrowej jest to, że każdego dnia zbierane są z milionów źródeł ogromne ilości danych. AI została zaprojektowana, aby sprawnie zbierać, analizować i poprawnie interpretować dane oraz reagować na nie bez żadnej ludzkiej interakcji. Chociaż sztuczna inteligencja pozostaje na razie daleka od niezależności, może się uczyć i wciąż doskonalić swe działania, zbierając i analizując nowe dane. Spółki takie, jak Netflix, Spotify, Google i nawet niektóre organizacje z zakresu służby zdrowia używają AI, aby dopasować swe usługi do potrzeb konsumentów.

Natomiast technologia blockchain jest bardziej skoncentrowana na przechowywaniu i przesyłaniu danych. Jej architektura rozproszonego rejestru oznacza, że dane są przechowywane jednocześnie we wszystkich węzłach sieci i pozwala na całkowitą decentralizację danych, czyniąc dostęp do nich sprawniejszym i bardziej „demokratycznym”. Dzięki połączeniu tych dwóch rozwiązań AI staje mniej zależna od centralnego przechowywania danych.

 

Jakie problemy mogą rozwiązać AI i blockchain?

Jako komplementarne technologie, AI i blockchain mogą dostarczać znaczących korzyści dla wielu różnych dziedzin, które obejmują analizy, służbę zdrowia, usługi finansowe i wiele innych. Chociaż te dwie technologie zwykle były używane oddzielnie, początkowe próby ich połączenia dostarczyły obiecujących możliwości ich wspólnego zastosowania. Najwcześniejsze koncepcje połączenia AI i blockchain dotyczą analizy danych. Blockchain oferuje sztucznej inteligencji ogromną bazę do zbierania i analizowania, podobnie jak scentralizowane zbiory danych. Dane w blockchain pozostają bezpieczne i niezmienialne nawet w przypadku awarii. Metody konsensusu blockchain także umożliwiają większą transparentność danych i mniejszą podatność na manipulację.

Inne istotne zastosowanie dla AI i blockchain to Internet Rzeczy (IoT). Ponieważ to rozwiązanie staje się coraz bardziej powszechne, blockchain jest optymalną technologią, aby wspierać jego infrastrukturę, a AI może służyć do zarządzania ogromnymi zdecentralizowanymi sieciami.

 

Jakie są wyzwania dla zintegrowanej technologii?

Przed integracją technologii blockchain i AI nadal stoi wiele wyzwań. Jednym ze źródeł obaw jest kwestia prywatności, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą potencjalnie wrażliwe dane.

Inną kwestią jest skalowalność w blockchain. Przykładem problemów ze skalowalnością jest blockchain Ethereum, gdzie przetwarzanych jest 15 transakcji na sekundę.

Dodatkową kwestią jest to, że smart kontrakty i AI działają w odmienny sposób. Realizacja smart kontraktów ma charakter deterministyczny, a AI opiera się na bardziej losowym podejściu.

 

Przykładowe zastosowania

Mimo tych trudności wiele spółek i organizacji już wprowadziło AI i blockchain do swego biznesu. Istnieje już kilka obiecujących projektów łączących te technologie w różnych dziedzinach. W ostatnim czasie blockchainowa spółka Cortex poinformowała o uruchomieniu opartej na AI sieci dla zdecentralizowanych aplikacji (DApps), która może pomóc zoptymalizować usługi finansowe. Spółka ma nadzieję, że ta technologia może być wykorzystana w generowaniu raportów kredytowych, walce z oszustwami oraz w grach i e-sporcie.

Innym przykładem jest spółka Endor, która oferuje narzędzia analizy predykcyjnej dla biznesu, oparte na AI i blockchain.

Są także spółki dostarczające rozwiązań dla usług finansowych, takie jak Peculium (platforma zarządzania oszczędnościami), AiX (platforma tradingowa) i Autonio (terminal handlowy ułatwiający handel kryptowalutami).

Są też projekty, takie jak SigularityNet, które umożliwiają tworzenie, monetyzację i dzielenie się rozwiązaniami AI.

 

Jaka jest przyszłość AI i blockchain?

Te zastosowania to wierzchołek góry lodowej. Jest wiele potencjalnych możliwości, które na razie pozostają w teorii, ale mogą kiedyś stać się przyszłością. Różne kraje wspierają rozwój innowacyjnych technologii. USA wprowadziły korzystne prawo dla inwestycji związanych z AI, a Zjednoczone Emiraty Arabskie utworzyły program stypendialny dla szkolnictwa w tej dziedzinie. Także Malta ma duże ambicje pod tym względem.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk