• Odbierz prezent
Bitcoin kryptowaluty

Portal The Next Web poinformował, że dzięki pewnemu błędowi na giełdzie kryptowalut Kraken, niektórzy użytkownicy mieli okazję kupić Bitcoin o 2000 USD taniej i sprzedać o 2000 USD drożej.

 

W mediach poinformowano, że w piątek 13 września giełda kryptowalut Kraken z siedzibą w USA doświadczyła błędu technicznego, w wyniku którego klienci mogli dokonywać transakcji zakupu i sprzedaży Bitcoina po cenach znacznie odbiegających od rynkowych. Niektórzy użytkownicy giełdy kryptowalut Kraken mogli kupować na tej giełdzie Bitcoin o 2000 USD taniej niż cena rynkowa, a więc w okolicach 8000 USD a sprzedawać o 2000 drożej – w okolicach 12 000 USD.

14 września giełda opublikowała tweet wyjaśniający, że błąd ten był rezultatem testowania nieujawnionego nowego rodzaju zaawansowanych zleceń. W efekcie przekazywane na giełdę zlecenia były łączone z niewłaściwą stroną arkusza zleceń. W momencie zdarzenia rynkowa cena Bitcoina wynosiła około 10 300 USD. Giełda wyjaśniła, że w tym czasie niektórzy klienci kupili od testera za 8000 USD, a inni sprzedali za 12 000 USD bez realizacji zleceń pośrodku.

Kraken wyjaśnił, że błąd doprowadził do realizacji zleceń zarówno za 8000 USD, jak i za 12 000 USD, podczas, gdy płynność nie została wyczerpana. W efekcie błędu na wykresie wyrysowała się imponująca świeca z długim knotem po obu stronach. Jak giełda zwróciła uwagę w swym tweecie, może to sprawiać wrażenie, jakby zlecenia między 8000 USD a 12 000 USD, również zostały zrealizowane, co jednak jest złudzeniem. Zrealizowane zostały jedynie transakcje po najniższych i najwyższych cenach. Nie zostały zrealizowane żadne transakcje pomiędzy nimi i nie były łączone te zlecenia, które powinny były być dopasowane.

 

FXMAG kryptowaluty błąd giełdy kryptowalut, dzięki któremu można było tanio kupować i drogo sprzedawać bitcoin bitcoin btc usd btcusd xbt bitcoin kurs bitcoina kryptowaluty giełda kryptowalut kraken 1

Źródło: Kraken Twitter

 

Giełda Kraken poleciła klientom, którzy zostali dotknięci tym błędem, aby składali odpowiednie wnioski do suportu giełdy. Giełda spotkała się jednak z liczną krytyką użytkowników.

CEO giełdy Kraken – Jesse Powell napisał na Twitterze: „Zgadzam się, że łączenie transakcji z niewłaściwą stroną arkusza zleceń jest błędem giełdy. Wszystko, co miało miejsce już po tym, działało jak trzeba. Transakcje wydrukowane, stopy uruchomione, inne zlecenia dopasowane już dobrze.”

Portal The Next Web zwraca uwagę, że chociaż wykresy z giełdy Kraken mogą wskazywać, że traderzy, którzy mieli szczęście, mogli kupować Bitcoin po niskich cenach i od razu sprzedawać go drożej, to jednak oficjalnie na Tweeterze giełda twierdzi, że nie było takich przypadków.

Kraken jest jedną z najstarszych giełd kryptowalut. Została założona w 2011 r.

Błędy techniczne mogą zdarzyć się wszędzie, także na giełdach kryptowalut. Czasami mogą one działać na korzyść klientów, a nawet przyczynić się do pomnożenia ich środków.

Czytaj także: Problemy techniczne Coinbase – jak można było zarobić miliardy?

Coinbase, jedna z najbardziej popularnych platform wymiany kryptowalut, miała lukę w obsłudze smart kontraktów, dzięki której użytkownicy mogli bez ograniczeń zwiększać saldo Ethereum (ETH) na swoich kontach. Dzięki temu bugowi można było stać się posiadaczem dowolnej ilości ETH dzięki kilku prosty.. Czytaj
Problemy techniczne Coinbase – jak można było zarobić miliardy?

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk