• Odbierz prezent
BlackRock przedstawia wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Inwestorzy wybierają ETF-y na ciężkie czasy

16 kwietnia znana spółka zarządzająca aktywami – BlackRock przedstawiła wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Nawet „największy inwestor na świecie” nie uniknął wpływu koronawirusa na osiągnięte wyniki. Zysk uległ obniżeniu w porównaniu z poprzednim rokiem. Wartość aktywów zarządzanych przez BlackRock też uległa obniżeniu. Inwestorzy wypłacili znaczną część środków z funduszy inwestycyjnych ze względu na spadki na giełdach, jednak dużym zainteresowaniem cieszą się ETF-y oparte na obligacjach.

 

16 kwietnia w czwartek przed sesją na amerykańskim rynku największa na świecie spółka zarządzająca aktywami – BlackRock opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2020 r.

W I kwartale BlackRock odnotował spadek zysku o 23%, gdyż inwestorzy woleli wypłacać swe środki z funduszy inwestycyjnych, preferując gotówkę. W tym okresie spółka wypracowała zysk netto w wysokości 806 mln USD, co przekłada się na 5,15 USD zysku na akcję. Dla porównania w analogicznym kwartale ubiegłego roku zysk netto wyniósł 1,05 mld USD, a zysk na akcję 6,61 USD.

Nawet wyniki tak znanej spółki, słynącej z zarządzania aktywami, zostały obniżone przez wpływ pandemii koronawirusa, która uderzyła w światową gospodarkę. Na koniec I kwartału wartość aktywów zarządzanych przez spółkę wyniosła 6,47 bln USD, co jest słabszym wynikiem niż w IV kwartale 2019 r., kiedy BlackRock zarządzał aktywami o wartości 7,43 bln USD.

Przyczyną zmniejszenia wartości zarządzanych aktywów o prawie 1 bln USD w I kwartale była wypłata środków przez inwestorów z funduszy inwestycyjnych ze względu na spadki na giełdach. Koszty operacyjne BlackRock wzrosły o 43%, osiągając poziom 3,03 mld USD. Sytuacja na rynkach związana z pandemią koronawirusa w I kwartale wpłynęła negatywnie na globalne rynki finansowe i zmniejszyła apetyt inwestorów na bardziej ryzykowne aktywa, takie jak akcje. W tym okresie indeks S&P500 spadł o około 20%. Jednocześnie ETF-y iShares miały rekordowy kwartał, w którym napływ środków sięgnął wartości 10 mld USD.

CEO BlackRock – Larry Fink stwierdził, że inwestorzy po raz kolejny zwrócili się ku ETF-om opartym na obligacjach ze względu na „transparentność cenową i rosnącą płynność na zmiennych rynkach”.

W notowaniach przedsesyjnych kurs akcji BlackRock wzrósł o 2,23%.

Notowania: BlackRock Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NYSE:BLK/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk