• Odbierz prezent
BlackRock coraz bardziej zdobywa portfele inwestorów

Na amerykańskim rynku trwa sezon wyników. Oprócz banków wyniki za IV kwartał opublikowała spółka BlackRock, znana z zarządzania aktywami o ogromnej wartości. Wyniki największego inwestora na świecie przewyższyły najśmielsze oczekiwania analityków.

 

15 stycznia przed sesją na amerykańskim rynku swe wyniki finansowe za IV kwartał 2019 r. przedstawił BlackRock – największa na świecie firma zarządzająca aktywami. Zysk spółki przewyższył oczekiwania analityków. Przyczyniły się do tego znaczne napływy środków do funduszy ETF. W efekcie wartość aktywów zarządzanych przez „największego inwestora świata” wzrosła do rekordowych 7,43 bln USD.

W czwartym kwartale 2019 r. zysk netto znanej spółki wzrósł do 1,3 mld USD wobec 927 mln USD w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk na akcję wyniósł 8,29 USD wobec 5,78 USD na akcję rok wcześniej. Okazał się on wyższy od oczekiwań analityków z Wall Street, którzy spodziewali się zysku na akcję w wysokości 7,69 USD.

Wzrostowy rajd na światowych rynkach i duże przepływy pieniężne między różnymi segmentami biznesowymi pomogły spółce przyciągnąć nowe środki inwestorów o wartości 128,84 mld USD w czasie czwartego kwartału 2019 r.

W wywiadzie dla agencji Reuters CEO Black Rock – Larry Fink podsumował ostatni kwartał 2019 r. następującymi słowami: „Myślę, że z naszych przepływów w czwartym kwartale ewidentnie wynika, że zdobywamy większy udział w portfelach naszych klientów.”

W tym wzroście szczególną rolę odegrały fundusze ETF z rodziny iShares, które pozyskały 75,2 mld USD nowych środków. W poprzednim kwartale suma ta wyniosła 41,5 mld USD. W ciągu całego roku napłynęły 183 mld USD nowych środków. Pozwoliło to zwiększyć łączną wartość zarządzanych aktywów  do 7,43 bln USD.

Dzięki swemu wzrostowi, BlackRock zwiększył swój udział w inwestycjach na rynku paliw kopalnych. We wtorek Larry Fink ostrzegł zarządy spółek, aby zwiększyły wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu, co stanowi znaczący gest ze strony największego inwestora na świecie.

W swym corocznym liście do dyrektorów generalnych, zamieszczonym na stronie internetowej spółki, Larry Fink przewiduje „fundamentalne przekształcenie finansów” i twierdzi, że firmy muszą działać lub zmierzyć się z gniewem inwestorów z powodu niestabilnych praktyk finansowych, mogących ograniczać ich przyszłe bogactwo.

Wyniki finansowe osiągnięte przez BlackRock ucieszyły inwestorów. W trakcie sesji na amerykańskim rynku kurs akcji BlackRock wzrósł o 2%.

Notowania: BlackRock Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/NYSE:BLK/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk