• Odbierz prezent
Black Friday na globalnych rynkach. Takich spadków na kontraktach terminowych nie było od dawna!
fot. freepik.com

Piątkowa sesja przyniosła dawno nieobserwowaną skalę spadków na globalnych rynkach, co niestety nie ominęło również krajowego parkietu. W opinii komentatorów głównych rynków akcji silny niepokój powoduje pojawienie się nowej mutacji koronawirusa.

Dla rodzimych największych spółek najbardziej dociążyły spadek WIG20 banki, spółki paliwowe oraz wydobywcze, czyli generalnie te o największym udziale w portfelu indeksowym. Większość podmiotów spadała, a wybroniły lub zniżkowały nieproporcjonalnie mniej jedynie te z segmentu TMT i dóbr podstawowych oraz Mercator.

Black Friday dotknął globalnych rynków. Takich spadków dawno nie było! - 1

Na wykresie dziennym FW20 wysoka świeca spadkowa z szeroką luką cenową i podwyższonym wolumenem jednoznacznie mówi o dominacji podaży. Jednym pociągnięciem zostało złamanych kilka stref wsparcia. Obecnie najbliższy technicznie punkt zatrzymania określa długoterminowa (wyznaczona od dołka z marca 2020), wzrostowa linia wsparcia przy bieżącej wartości ok. 2080 pkt. Nieco wyżej w pobliżu 2100 pkt. jest umocowane zniesienie 61,8% z zapoczątkowanej w marcu bieżącego roku fali wzrostowej. Na RSI jest sygnalizowany stan głębokiego wyprzedania rynku.

Black Friday dotknął globalnych rynków. Takich spadków dawno nie było! - 2

Na wykresie 60-min kurs dotarł w pobliże teoretycznego poziomu docelowego określonego wsp. 2,618 z wcześniejszego trendu bocznego (korekty płaskiej). Biorąc pod uwagę poranne odbicie notowań kontraktów terminowych na główne indeksy również dla rodzimych futures jest możliwy analogiczny ruch z początkiem sesji.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk