Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99-0,08%
CHF / PLN4,43+0,38%
GBP / PLN5,04+0,01%
EUR / USD1,08-0,15%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 959,74+0,35%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 773,37+0,03%
S&P 5005 249,41+0,02%
ROPA BRENT86,75+1,23%
ROPA WTI82,90+1,44%
ZŁOTO2 219,94+1,29%
SREBRO24,84+1,10%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Biuletyn ekonomiczny: Zacieśnienie w strefie euro zgodnie z oczekiwaniami

BGK - analizy ekonomiczne | 13:51 28 październik 2022
Biuletyn ekonomiczny: Zacieśnienie w strefie euro zgodnie z oczekiwaniami | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Rada Gubernatorów Europejskiego Banku Centralnego podniosła wczoraj stopy procentowe o 75 pb. Stopa benchmarkowa wynosi 2,0%, a stopa depozytowa 1,5%. Jednocześnie Rada zdecydowała o podniesieniu (od 23.11) oprocentowania kredytów TLTRO III, uruchomionych w trakcie pandemii. Od tej daty ich oprocentowanie ma być indeksowane średnią stóp procentowych Banku. Ponadto Rada podniosła oprocentowanie rezerwy obowiązkowej do stopy depozytowej (1,5%) i oraz nie dokonała zmian w prowadzonym programie zakupu aktywów (APP).

W opublikowanym po posiedzeniu komunikacie zaznaczono, że Rada będzie kontynuowała proces podnoszenia stóp procentowych, dodając, że decyzje będą zależeć od danych. Podkreślono przy tym, że nadrzędnym celem jest „redukcja wsparcia dla popytu” w procesie normalizacji oczekiwań inflacyjnych. Wydaje się więc, że Rada jest świadoma niewielkiego wpływu na bieżące silne procesy inflacyjne i kieruje politykę na ograniczenie ryzyka związanego z efektami drugiej rundy. Towarzyszą temu coraz większe obawy o spowolnienie europejskiej gospodarki, które były szeroko omawiane w trakcie konferencji prasowej przez prezes Ch. Lagarde.. Po spowolnieniu gospodarki Eurolandu w III kwartale EBC oczekuje dalszego pogorszenia koniunktury w kolejnych. Jednocześnie Prezes Lagarde wciąż dobrze ocenia kondycję rynku pracy. Zauważyła ona, że pogorszenie koniunktury może przełożyć się na wzrost bezrobocia, ale raczej nie spowolnienie presji płacowej.

Biuletyn ekonomiczny: Zacieśnienie w strefie euro zgodnie z oczekiwaniami - 1

Biuletyn ekonomiczny: Zacieśnienie w strefie euro zgodnie z oczekiwaniami - 1

W naszej ocenie to właśnie kondycja rynku pracy przesądza o tym, że EBC wciąż dostrzega przestrzeń do dalszej normalizacji polityki, pomimo coraz trudniejszych uwarunkowań makroekonomicznych. Zakładamy, że kiedy osłabienie koniunktury dotknie również danych z rynku pracy, co ograniczy ryzyka dłuższego utrzymywania się inflacji, EBC zakończy cykl podwyżek. Zapewne nastąpi to w I kwartale przyszłego roku. Do tego czasu stopy w Eurolandzie będą dalej podnoszone, przy malejącej skali pojedynczych ruchów.

Reklama

 

PKB w USA blisko prognoz

Amerykańska gospodarka zakończyła okres technicznej recesji z pierwszej połowy roku i w III kw. urosła o 2,6% kdk ann., bijąc symbolicznie oczekiwania (2,4%) wobec -0,6% kdk ann. w poprzednim okresie. Struktura PKBnie jest zaskakująca. Wskazuje na odreagowanie po gorszej pierwszej połowie roku. Głównymi motorami wzrostu były zgodnie z oczekiwaniami konsumpcja (+1,4 p.p.) oraz eksport netto (+2,8 p.p.). Z kolei wynikowi nadal ciążyły inwestycje (-0,9 p.p.), tym razem jeszcze mocniej niż ostatnio w segmencie inwestycji mieszkaniowych (- 1,4 p.p.), oraz zapasy (-0,7 p.p.).

Biuletyn ekonomiczny: Zacieśnienie w strefie euro zgodnie z oczekiwaniami - 2

Biuletyn ekonomiczny: Zacieśnienie w strefie euro zgodnie z oczekiwaniami - 2

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama

Czytaj dalej