• Odbierz prezent
Biuletyn ekonomiczny: Uwaga powraca do danych makro
fot. Materiał własny

Po emocjach związanych z decyzjami banków centralnych rynek powróci do obserwowania publikacji marko. Dziś przede wszystkim będą to dane z USA – rynek pracy oraz indeks ISM dla sektora usług. W przypadku tego pierwszego najważniejsze parametry to zmiana liczby etatów w sektorze pozarolniczym (prog. +185 tys., poprz. +223 tys.) oraz wynagrodzeń (prog. +0,3% m/m, poprz.+ 0,3% m/m).

Ogólnie sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra (rekordowo niskie bezrobocie, bliska szczytom liczba wakatów). Nieco niepewności co do zatrudnienia mogły wnieść środowe dane ADP (106 tys., prog. 178 tys.). Dodatkowo raport ADP wciąż jest poddawany zaburzeniom COVID-owym w trakcie odsezonowywania, więc jego wartość prognostyczna dla NFP pozostaje ograniczona. Poza nowymi etatami należy także zwrócić uwagę na dynamikę wynagrodzeń. Jest ona obecnie uważnie obserwowana w odniesieniu do przebiegu ścieżki inflacji bazowej. Z kolei w kontekście indeksu ISM ważne będzie pozostanie nad granicą 50 pkt (prog. 50,4 pkt. poprz. 49,2 pkt).

Biuletyn ekonomiczny: Uwaga powraca do danych makro - 1

 

Niewystarczająco jastrzębi EBC

Podczas lutowego posiedzenia EBC zgodnie z oczekiwaniami podniósł główną stopę procentową o 50 pb. do poziomu 3,00%. Do komunikatu trafił również zapis, że „Rada Prezesów zamierza podnieść stopy procentowe o kolejne 50 pb.” na marcowym posiedzeniu. Ta silna obietnica ruchu ze strony EBC, gdyby była znana wcześniej, prawdopodobnie przez większość uczestników rynku byłaby odebrana za jastrzębią. Szczególnie, że potwierdza ona sugestie szefowej EBC z grudnia mimo kontynuacji globalnych procesów inflacyjnych. Również kolejne fragmenty komunikatu jak i przekaz konferencji prasowej sugerują, że po marcu można spodziewać się przynajmniej jednej, a być może nawet dwóch podwyżek stóp procentowych. Skala tych podwyżek jest niejasna (Lagarde nie chciała wdawać się w dyskusję na ten temat), ale ich suma może wynieść ponad 50 pb. Mimo to rynek ocenił, że komunikat nie był wystarczająco jastrzębi, a dodatkowo brak jasnej deklaracji co do stóp procentowych po marcu może sugerować pojawianie się opozycji co do konsensusu zacieśniania polityki pieniężnej od drugiego kwartału br.


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk