• Odbierz prezent
Biuletyn ekonomiczny: Uwaga inwestorów skupiona na raporcie z rynku pracy USA
fot. Materiał własny

Najważniejszym wydarzeniem piątku będzie listopadowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Najbardziej wyczekiwane jest tempo wzrostu zatrudnienia. Rynkowy konsensus ukształtował się na solidnym poziomie +200 tys. etatów. Ryzyka dla odczytu są zbilansowane. Z jednej strony mocne JOLTS’y czy tygodniowe dane o nowych bezrobotnych, z drugiej strony niskie subindeksy zatrudnienia ISM. Istotna przy tym mogą być ewentualne odchylenia od konsensusu dynamiki wynagrodzeń.

 

Mniejsze tempo recesji przemysłu

 

Indeks PMI dla polskiego przemysłu podniósł się w listopadzie do 43,4 pkt z 42,0 pkt w październiku. Ten symboliczny wzrost oznacza mniejsze tempo pogorszenia sytuacji niż miało to miejsce w poprzednim miesiącu. To jednocześnie już siódmy miesiąc, gdy indeks znajduje się poniżej kluczowego poziomu 50 pkt, oddzielającego ekspansję od recesji w sektorze.

Ze szczegółów raportu S&P dowiadujemy się, że indeks wzrost zawdzięcza przede wszystkim poprawie indeksów bieżącej produkcji i przyszłych zamówień, choć i tak znajdują się na recesyjnych poziomach. Ankietowane przedsiębiorstwa wskazują na poważne trudności gospodarcze związane głównie z inflacją i wojną na Ukrainie. Skutkuje to już dziewiątym z rzędu spadkiem zamówień zagranicznych. W porównaniu do październikowego raportu w listopadowym poza niezastępowaniem odchodzących pracowników wspomina się o występujących już przymusowych zwolnieniach.

Biuletyn ekonomiczny: Uwaga inwestorów na raporcie z rynku pracy USA  - 1

Raport ma pesymistyczny wydźwięk wspierający argumentację większości w RPP przeciwko podwyżkom stóp.


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk