• Odbierz prezent
Biuletyn ekonomiczny: UST stabilne, w Europie rentowności w górę
fot. Materiał własny

W czwartek krzywa UST pozostała śr. bez zmian i poruszyła się tylko na krótkim końcu i długim końcu o odpowiednio -2 i +2 pb. Reszta tenorów pozostała praktycznie bez zmian. Wypadkowo krzywa zamknęła sesję na 2,63% (2Y), 2,91% (10Y) i 3,08% (30Y). Wzrosty rentowności UST na długim końcu łączymy z solidnym apetytem na ryzyko widocznym w trakcie sesji amerykańskiej.

Z kolei papiery w Europie były nadal wyprzedawane wobec szóstej rundy sankcji na Rosję (tym razem ograniczających import ropy docelowo o 90%). Rentowność podniosła się w każdym kraju członkowskim o śr. 7 pb. (najmocniej we Włoszech: +10 pb.). Krzywa niemiecka z kolei wypłaszczyła się. Na głównych punktach benchmarku zmiany wyniosły +7, +5 i +3 pb. do odpowiednio 0,62%, 1,24% i 1,48%. Wzrosty były obecne także na krzywej EUR FRA, a nachylenie krzywej EURIBOR jest najwyższe od 2012 roku, gdy EBC wtedy chwilowo podnosił stopy. Jednocześnie płynność w europejskim sektorze bankowym weszła na najwyższy poziom w historii (4,6 bln EUR).

Dziś wahania na bazowych rynkach długu będą wyznaczane przez dane z USA. Po wczorajszej publikacji raportu ADP lekkie negatywne zaskoczenie może być już po części wliczone w ceny. Stąd przy negatywnym zaskoczeniu potencjał do spadku dochodowości uważamy za ograniczony. Większa wrażliwość może być widoczna, jeżeli dane jednak po raz kolejny zaskoczą mocniejszym wynikiem.

UST stabilne, w Europie rentowności w górę  - 1


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk