• Odbierz prezent
Biuletyn ekonomiczny (najważniejsze wiadomości makro) - Przed nami inflacyjny tydzień
fot. Materiał własny

Tydzień rozpoczniemy bez ważniejszych publikacji makro. Przelotnie będzie można rzucić okiem na indeks Sentix dla strefy euro za październik, ale odczyt ma mały potencjał zrobienia wrażenia na inwestorach. We wtorek natomiast Czesi oraz Węgrzy opublikują dane inflacyjne za wrzesień. Posłużą porównaniu jak globalna presja inflacyjna rozlewa się po regionie. Dla kontekstu warto dodać, że rynkowa transmisja cen jest cały czas zaburzana przez zmiany w rządowym systemie mrożenia cen (Węgry) oraz wypłaty zapomóg na cele energetyczne i częściowego mrożenia cen energii elektrycznej (Czechy).

W środę z kolei amerykański BLS poda dane o inflacji PPI za Oceanem, zaś Fed opublikuje wrześniowe minutes. Z kolei dopiero w czwartek publikacja amerykańskiego CPI (trochę nietypowo). Niemniej w obliczu obecnego cyklu zacieśniania polityki przez Fed informacje będą szczególnie wyczekiwane przez inwestorów i mogą przynieść sporo zmienności.

W piątek dane o inflacji opublikują z kolei Chińczycy, a w kraju poznamy pełną publikację o CPI (wstępną komentowaliśmy tutaj).

 

Amerykański rynek pracy hamuje, ale stopniowo

Piątkowy raport BLS potwierdził pozytywny wydźwięk serii pobocznych danych z amerykańskiego rynku pracy (JOLTS, ISM) z zeszłego tygodnia. Wzrost zatrudnienia w gospodarce USA wyniósł we wrześniu 263 tys. wobec oczekiwań na poziomie 250 tys. To oczywiście kontynuacja trendu spadkowego (w poprzednim miesiącu 315 tys.), natomiast zgodna z postpandemiczną normalizacją, gdy straty z okresu lockdownu zostały już na poziomie agregatu odrobione. Obecnie zatrudnienie jest wyższe o ponad 0,5 mln etatów w porównaniu do lutego 2020 (+0,3%).

Ten przyrost zatrudnienia obniżył liczbę bezrobotnych (-261 tys.) i tym samym stopę bezrobocia do 3,5% po jednorazowym wyskoku do 3,7% w sierpniu. Aktywność zawodowa z kolei obniżyła się o 0,2 p.p. do 62,3%, pozostając w trendzie bocznym przez cały 2022 rok. Łyżką dziegciu były płace, które były, co prawda, bliskie oczekiwaniom (5,0% vs 5,1% r/r), ale po pierwsze pozostają głęboko poniżej rocznej dynamiki inflacji, a w dodatku w trendzie spadkowym. Jedynymi sektorami, które raportują wzrost dynamiki wynagrodzeń, to IT (7,2% r/r) i transport (6,6% r/r) przy CPI na poziomie 8,3% r/r.

Biuletyn ekonomiczny - Przed nami inflacyjny tydzień  - 1

Publikacja zamyka III kwartał i sugeruje, że amerykańska gospodarka dalej hamowała po dosyć niekorzystnym II kwartale (nasz ostatni komentarz tutaj). Po najbliższym raporcie BLS o CPI w czwartek będzie można oszacować dynamikę realną PKB. W jej przypadku z kolei będziemy zbliżali się niebezpiecznie blisko zera. Jest to powód, dla którego część uczestników rynku nie wierzy w deklaracje członków FOMC dotyczące optymalnego ich zdaniem poziomu stóp (tzw. dot plot.), opublikowane przy okazji ostatniej konferencji Fed.

 

W Chinach oba sektory pod kreską

W weekend został opublikowany usługowy indeks PMI dla Chin za wrzesień. Okazał się istotnie niższy od oczekiwań (49,3 vs 54,6 pkt). Tym samym odczyt dołącza do opublikowanego wcześniej analogicznego indeksu dla przemysłu, który poza okresem tegorocznych wakacji znajduje się poniżej poziomu 50 pkt już od marca. Obrazuje to, jak restrykcyjna polityka lockdownów i problemy wewnętrzne (m.in.załamanie rynku nieruchomości) ograniczają aktywność w tamtejszej i globalnej gospodarce w sytuacji, gdy najważniejsze banki centralne zacieśniają politykę pieniężną.

Biuletyn ekonomiczny - Przed nami inflacyjny tydzień  - 2


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk