• Odbierz prezent
Biuletyn ekonomiczny – Koniec podwyżek stóp procentowych na Węgrzech
fot. Materiał własny

Na sąsiednim podwórku MNB zdecydował się przyspieszyć tempo podwyżek z +1,0 p.p. do +1,25 p.p. Tym samym stopa bazowa wynosi na Węgrzech 13,0%, czyli więcej niż w Turcji, gdzie inflacja szaleje powyżej 80% r/r.

Węgierski bank centralny jednocześnie zadeklarował, że zakończył cykl podwyżek i obecnie będzie używał innych narzędzi do kontroli inflacji. Poinformował także, że warunki monetarne na Węgrzech pozostaną zacieśnione przez dłuższy czas.

Biuletyn ekonomiczny – Koniec podwyżek na Węgrzech  - 1

Sądzimy, że to ważna informacja przed zbliżającymi się posiedzeniami CNB (czwartek) i NBP (05.10). Z jednej strony gołębi członkowie Rady będą chcieli wykorzystać zakończenie cyklu podwyżek na Węgrzech jako legitymizację dotychczasowych nawoływań do pauzy w cyklu nad Wisłą. Z drugiej jastrzębi członkowie będą wskazywali, że dopiero przy tak wysokiej stopie można myśleć o wygaszeniu cyklu podwyżek. Zwracamy uwagę, że inflacja na Węgrzech (15,6% r/r) jest niższa niż w Polsce (16,1% r/r). Warto także przypomnieć, że skala interwencji fiskalnej mającej na celu obniżenie inflacji u naszych bratanków była i jest znacząco wyższa niż w Polsce, zaś część administracyjnych ograniczeń dla wzrostu cen jest właśnie usuwana (zamrożenie cen żywności, paliw czy energii)

Biuletyn ekonomiczny – Koniec podwyżek na Węgrzech  - 2


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk