• Odbierz prezent
Biuletyn ekonomiczny – inflacja bazowa pobiła wieloletnie rekordy; koniunktura w Eurolandzie w centrum uwagi
fot. pexels.com

Przed nami dane o koniunkturze w Europie

Za nami decyzja Ludowego Banku Chin, który pozostawił 5-letnią stopę bez zmian, w miejsce tego zapowiadając podjęcie innych działań stymulacyjnych. Przed nami z kolei dane o europejskim i handlu zagranicznym i przemyśle o 11:00. Publikacja późna, bo za luty, ale pozwoli umiejscowić kontekst Polski w porównaniu do sąsiadów. W dalszej części dnia mniej istotne dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA oraz o zapasach ropy w Cushing.

 

Inflacja bazowa na wieloletnich maksimach

W marcu inflacja bez cen żywności i energii wzrosła do nienotowanego od ponad 20 lat poziomu +6,9% r/r. W samym marcu ceny bazowe wzrosły o 1,0% m/m, co jest już trzecim miesiącem z rzędu z tak wysoką dynamiką. Naturalnie podniosły się także pozostały trzy wyodrębnione przez NBP miary inflacji bazowej, zarówno w ujęciu rocznym, jak i miesięcznym.

Biuletyn ekonomiczny – inflacja bazowa nie zwalnia. Koniunktura w Eurolandzie zaskoczy? - 1

Odczyt potwierdza dalszą obecność presji cenowej i „rozlewanie się” szoku z surowców energetycznych na pozostałe działy gospodarki (m.in. poprzez wzrost kosztów), którego dotychczasowa skala podwyżek nie odwróci. Wraz z postępującym zacieśnieniem polityki pieniężnej spodziewamy się wyhamowania miesięcznej dynamiki, niemniej wciąż pozostanie ona wyraźnie nad kreską pozwalającą sprowadzić roczną dynamikę do celu inflacyjnego.

Pobierz raport


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk