• Odbierz prezent
Biuletyn ekonomiczny – indeks PMI jeszcze głębiej poniżej 50 pkt.! Nihil novi sub sole
fot. Materiał własny

W lipcu indeks S&P dla krajowego przetwórstwa zanurkował do 42,1 pkt z 44,4 pkt w czerwcu wobec naszej prognozy na poziomie 44,2 pkt. Tym samym potwierdził on kiepskie nastroje w gospodarce widoczne w opublikowanych wcześniej indeksach koniunktury GUS oraz KE.

Podobnie jak w poprzednim miesiącu głównymi czynnikami wyjaśniającymi spadek były redukcje ocen bieżącej produkcji i nowych zamówień (odjęły 1,5 pkt). Zatrudnienie pozostało bez zmian (choć poniżej 50 pkt.), a czas dostaw i zakupy zapasów dopełniły pozostałe 0,8 pkt. spadku wobec czerwca. W szczegółach raportu S&P przytacza, że odchodzący pracownicy nie byli zastępowani.

Biuletyn ekonomiczny – PMI jeszcze głębiej poniżej 50 pkt  - 1

Nihil novi sub sole. Wczorajszy odczyt potwierdza nasze oczekiwania, że nikłe są szanse, że RPP podniesie stopy procentowe w tym roku/cyklu.

 

 


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk