• Odbierz prezent
Biuletyn ekonomiczny: Bogaty tydzień makro na horyzoncie
fot. Materiał własny

Tydzień rozpoczęliśmy z wysokiego C danymi o chińskiej sferze realnej w kwietniu (sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa). Okazały się istotnie gorsze od rynkowych oczekiwań (sprzedaż -11,1% r/r vs oczekiwane -6,1% r/r).

Publikacja obrazuje wpływ obranej przez chińskie władze polityki lockdownów. Sądzimy, że takiego negatywnego impulsu, choć oczywiście w mniejszej skali, należy spodziewać się w kwietniowych danych także wśród najważniejszych partnerów handlowych Chin wobec bałaganu w chińskich portach. Po publikacji danych przedstawiciel chińskiego urzędu statystycznego zaznaczył, że w maju można spodziewać się lepszych wyników gospodarki. O 14:30 NBP opublikuje dane o krajowej inflacji bazowej.

We wtorek także trochę wiadomości z krajowego podwórka – szybki szacunek PKB za I kw. oraz wstępne dane o bilansie handlowym dóbr wg towarów i partnerów za marzec jako uzupełnienie do piątkowych danych NBP. W dalszej części dnia uwaga inwestorów przesunie się na Stany Zjednoczone, gdzie zostaną opublikowane kwietniowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

Środę inwestorzy rozpoczną od PKB z czwartej gospodarki świata (Japonii), a skończą na danych z amerykańskiego rynku nieruchomości o 14:30. Ekonomiści dokładniej pochylą się nad kwietniowym HICP w strefie euro o 11:00.

W czwartek dane o marcowym bilansie płatniczym dla całej Unii oraz minutes z kwietniowego posiedzenia EBC. Tydzień zamkniemy początkiem serii krajowych danych za kwiecień (przemysł i rynek pracy). GUS poda także wskaźniki koniunktury za maj.

 

Kalendarz publikacji makroekonomicznych

Biuletyn ekonomiczny: Bogaty tydzień makro na horyzoncie  - 1


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk