Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32+0,02%
USD / PLN3,98-0,01%
CHF / PLN4,48-0,10%
GBP / PLN5,06-0,02%
EUR / USD1,09+0,03%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,73-0,21%
ROPA WTI82,56-0,30%
ZŁOTO2 160,91-0,02%
SREBRO25,12+0,36%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

BitShares (BTS) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch | 18:00 12 grudzień 2018

BitShares (BTS) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

[Aktualizacja 26.07.2022r., 13:04:09]

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest BitShares (BTS)?
  2. Jak działa BitShares (BTS)?
  3. O histroii powstania BitShares (BTS)
  4. Jaki porfel wybrać do BitShares (BTS)
  5. Kurs i notowania BitShares (BTS)

 

 

Reklama

BitShares (BTS) to otwartoźródłowa (ang. open-source), publiczna sieć blockchain, będąca jedną z pierwszych tak rozbudowanych zdecentralizowanych platform finansowych, dającą dostęp do własnej giełdy cyfrowych aktywów. BitShares w swoim założeniu miał być również wysokoskalowalną siecią blockchain do użytku biznesowego i przemysłowego, opartą na autorskiej architekturze sieci bloków nazwie Graphene. BitShares posiada własny natywny asset w postaci kryptowaluty BitShare (BTS), służący m.in. do pokrywania opłat transakcyjnych (ang. transaction fee), jednakże platforma posiada rozbudowane możliwości tworzenia dowolnych cyfrowych aktywów i tokenizacji, w tym również walut fiducjarnych, papierów wartościowych (ang. securities), czy fizycznych zasobów (np. metali szlachetnych). BitShares rozwinął również nowatorską koncepcję DAC (ang. Decentralized Autonomous Companies), czyli zdecentralizowanych, autonomicznych przedsiębiorstw zbudowanych w sieci blockchain  i posiadających własne cyfrowe aktywa. Platforma BitShares, jako jeden z niewielu ówczesnych projektów, powstała na bazie kodu źródłowego napisanego od podstaw (nie zaś na bazie bitcoina), zaś sama sieć wystartowała 19 lipca 2014 r.

Kryptowaluta BitShare posiada ograniczoną do 3 600 570 502 jednostek podaż, z czego 74% (2 678 150 000 BTS) znajduje się w obiegu rynkowym.

 

 

Historia powstania i rozwoju BitShares (BTS)

BitShares był pierwszym blockchainowym projektem stworzonym całkowicie od podstaw przez jednego z najbardziej znanych developerów w branży - Daniela Larimera. Amerykański programista i wizjoner, interesujący się technologią blockchain od wczesnych dni istnienia BTC (w 2009 r. prowadził internetowe dyskusje z Satoshim Nakamoto), na pomysł stworzenia BitShares wpadł już w połowie 2013 r. Zastanawiał się on wówczas nad koncepcją stworzenia giełdy kryptowalut i walut fiducjarnych, która do swojego funkcjonowania nie będzie potrzebowała operatora, któremu użytkownicy będą musieli zaufać, a także bez konieczności księgowania depozytów przed złożeniem ofert giełdowych. Wg koncepcji Larimera, najlepszym rozwiązaniem było stworzenie cyfrowych tokenów, będących odpowiednikami walut fiducjarnych lub innych kryptowalut, tak aby uniknąć czasochłonnej i nierzadko uciążliwej wymiany pomiędzy różnymi blockchainami lub blockchainem, a walutą fiducjarną. Koncepcja cyfrowych tokenów reprezentujących inne aktywa została później zaimplementowana w BitShares, zaś sam Larimer został uznany za jednego z prekursorów dążenia do stworzenia stable-coinów (tokenów odzwierciedlających wartość konkretnego instrumentu) oraz zdecentralizowanych giełd (DEX).

Reklama

 

Swoje koncepcje Larimer przedstawił podczas internetowych dyskusji w czerwcu 2013 r. Charlesowi Hoskinsonowi, który był późniejszym współtwórcą Ethereum (ETH), obecnie pracującym nad rozwojem platformy Cardano (ADA). Swój wspólny pomysł przedstawili oni Li Xiaolai, który jest blockchainowym przedsiębiorcą i wczesnym inwestorem BTC, uznawanym za najbogatszego posiadacza kryptowalut w Chinach. Xiaolai zgodził się sfinansować projekt, dzięki czemu na początku lipca 2014 r. powstał start-up o nazwie Invictus Innovations (połączenie łaciny i angielskiego: „innowacje nie do pokonania”).

Sam pomysł platformy blockchain, już wtedy posiadającej nazwę BitShares, został publicznie zaprezentowany po raz pierwszy w październiku 2013 r. na konferencji Bitcoin Atlanta.

 

Larimer był świadomy tego, że stworzenie tak rozbudowanej platformy blockchain, która zapewni możliwość tokenizacji i będzie swoistą zdecentralizowaną giełdą cyfrowych aktywów zajmie dużo czasu i będzie kosztowne, dlatego też zdecydował się on na uruchomienie zastępczej kryptowaluty ProtoShares (BitShares PTS). PTS był kryptowalutą Proof of Work stworzoną na podstawie kodu źródłowego BTC, która docelowo po uruchomieniu sieci BitShares miała zostać zamieniona na kryptowalutę BTS (ang. token swap). Pierwszy blok ProtoShares został wykopany 5 listopada 2013 r., dzięki czemu wcześni inwestorzy i użytkownicy mogli kopać PTS za pomocą swoich komputerów (układów CPU - procesorów), a także handlować nim, zanim sieć BitShares została udostępniona. Dodatkowo, Larimer stworzył rodzaj udziałów Angel Shares (AGS) dla wspierających finansowo rozwój projektu - każdy, kto wysłał darowiznę w BTC na rozwój BitShares, otrzymywał jednostki AGS zapisane na blockchainie BTC, które nie były zbywalne (nie służyły do handlu i same w sobie nie stanowiły wartości). Podczas pierwszej dystrybucji natywnej kryptowaluty BTS, 47% całej podaży zostało przekazane posiadaczom BitShares PTS, zaś kolejne 47% darczyńcom posiadającym BitShares AGS. Pozostałe 6% BTS zostało ulokowanych w tzw. rezerwie, służącej do finansowania przyszłych wydatków na rozwój i utrzymanie platformy.

Reklama

 

Pod koniec grudnia 2013 r. Larimer poinformował, że projekt BitShares nie będzie oparty na najpopularniejszym algorytmie konsensusu Proof of Work, ze względu na ryzyko centralizacji (skupienia mocy obliczeniowej u dużych górników), małe możliwości skalowania oraz wysoki pobór energii elektrycznej. Postanowił on wówczas oprzeć BitShares na zaimplementowanym już wówczas w kryptowalucie NXT modelu konsensusu Proof of Stake, który finalnie został przez Larimera zmodyfikowany do formy znanej dziś jako Delegated Proof of Stake. Tym samym jest on uznawany za twórcę algorytmu konsensusu DPoS, wykorzystywanego dziś w wielu projektach, takich jak EOS, czy Lisk. Platforma blockchain o nazwie Graphene, na której funkcjonuje BitShares, posiada otwarty kod źródłowy i jest wysokoskalowalnym blockchainem do zastosowań biznesowych.

 

URL Artykułu

 

Reklama

Sieć BitShares w wersji 1.0, oparta na własnym blockchainie o nazwie Graphene ruszyła 19 lipca 2014 r., stając się jednocześnie pierwszą platformą z algorytmem konsensusu DPoS.

Pod koniec maja 2017 r. opublikowana została wersja sieci BitShares 2.0, istniejąca do dziś i wprowadzająca wiele istotnych poprawek.

Aktualnie BitShares jest jedną z najwyżej skalowalnych platform blockchain, w teorii pozwalając na dokonanie nawet do 100 tys. transakcji na sekundę (TPS). Mimo swojej relatywnie niewielkiej popularności, w sieci BitShares dochodzi do ponad miliona transakcji dziennie, co sprawia że projekt znajduje się w pierwszej piątce wszystkich najbardziej aktywnych projektów kryptowalutowych, wg serwisu Blocktivity, co i tak jest marginalnym wykorzystaniem maksymalnej przepustowości, jaka oferuje sieć. Dla porównania, liczba transakcji na dobę w BTC rzadko przekracza 700 tys., zaś najbardziej aktywna jest sieć EOS.

 

Delegated Proof of Stake jest zmodyfikowaną formą PoS, w której również nie występują górnicy, zaś za potwierdzanie transakcji i tworzenie nowych bloków transakcyjnych odpowiadają węzły (ang. nodes), dysponujące i zamrażające („stakujące”) odpowiednią liczbę środków. DPoS od PoS różni się tym, że nie każdy użytkownik sieci może stać się węzłem stakującym, ma natomiast prawo do głosowania na kandydatów do stania się węzłem potwierdzającym transakcje. Węzły potwierdzające są w sieci BitShares nazywane Witness node (ang. świadkowie), zaś ich praca - w przeciwieństwie do rywalizacji węzłów stakujących w PoS, odbywa się w rundach, w których każdy Witness node może tylko raz dodać nowy blok transakcyjny do sieci.

Reklama

Rozwiązanie to jest krytykowane za większą centralizację niż np. w Proof of Work, dzięki której jednak jest w stanie zapewnić wyższą skalowalność i niemal natychmiastowe czasy potwierdzeń transakcji (w BitShares ok. 3 sekundy).

Aktualny średni czas bloku (ang. block time) wynosi w BitShares 3 sekundy, jest jednak łatwo konfigurowalny z poziomu konkretnego węzła, w przeciwieństwie do większości konkurencyjnych sieci.

 

Na początku 2016 r. Daniel Larimer opuścił projekt BitShares, m.in. ze względu na brak porozumienia z pozostałymi developerami, od marca 2016 r. rozwijając swój kolejny projekt, również oparty na blockchainie Graphene, jakim był Steem oraz utworzona później platforma społecznościowa na blockchain, znana jako Steemit

 

Sprawdź aktualny kurs BitShares (BTS)

Reklama

 

Jaki portfel (wallet) do BitShares (BTS)?

BitShare nie jest standardową kryptowalutą, przeznaczona do dokonywania nieskomplikowanych płatności, stąd też jej kompatybilność z portfelami jest zauważalnie ograniczona.

Podstawowym klientem desktopowym (na systemy Windows MacOS oraz Linux) jest aplikacja BitShares 2.0, dostępna zarówno w wersji dla programistów (CLI) oraz w wersji z interfejsem graficznym (GUI). Pełni ona nie tylko funkcję portfela, ale również jest pełnym węzłem (ang. full node) sieci BitShares (pobiera i synchronizuje całą sieć blockchain), a także daje dostęp do zdecentralizowanej giełdy i wielu rozbudowanych funkcji platformy.

Portfelem mobilnym dla urządzeń z systemem Android jest BitShares Wallet, który jednak aktualnie znajduje się poza sklepem Google Play (należy pobrać go bezpośrednio z repozytorium na portalu GitHub). Jednym z niewielu popularnych multiwalletów (obsługujących wiele kryptowalut) kompatybilnych z BTS jest Guarda Wallet, dostępny w wersji desktopowej na systemy Windows, MacOS oraz Linux, w wersji mobilnej na systemy Android oraz iOS, a także w postaci wtyczki do przeglądarki Google Chrome. Pod koniec 2017 r. zespół developerów popularnego portfela Jaxx ogłosił planowane wsparcie dla BTS, jednak jak dotąd nie zostało ono dodane.

BTS aktualnie nie jest kompatybilny z jakimkolwiek portfelem sprzętowym (ang. hardware wallet).

Reklama

 

Kurs i notowania BitShares (BTS)

BitShares jest aktualnie notowany na 22 giełdach kryptowalut, z których największy obrót mają mało rozpoznawalne w Europie platformy handlowe ZG.top, AEX i Lbank (łącznie ponad 60% całego dziennego obrotu). BTS notowany jest również na giełdach takich jak: Binance, Huobi, czy Poloniex, jednak płynność na nich jest marginalna (poniżej 3% dziennego obrotu każda). BitShares aktualnie nie jest dostępny na żadnej z polskich giełd kryptowalut.

Dotychczasowy szczyt notowań (ang. ATH - all time high) BTS został osiągnięty 2 stycznia 2018 r., na szczycie bańki spekulacyjnej altcoinów, przy kursie wynoszącym 0,91 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 2,4 mld dolarów.

Obecnie BitShares znajduje się na 42. pozycji w rankingu kapitalizacji wg serwisu CoinMarketCap.

 

Jak można zarabiać na kryptowalutach?

Reklama

 

 

 

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej