• Odbierz prezent
Bitmain stracił ponad 500 mln dolarów w III kwartale '18 na produkcji koparek kryptowalut

Chińska spółka Bitmain, będąca największym na świecie producentem urządzeń do kopania kryptowalut opartych na układach ASIC, zaksięgowała stratę na poziomie ok. 500 mln dolarów w samym trzecim kwartale zeszłego roku.

 

 

Bitmain od początku zeszłego roku stara się o wejście na giełdę papierów wartościowych w Hong Kongu, z tego tytułu publikując swoje skonsolidowane wyniki finansowe za 2018 r., z pominięciem czwartego kwartału.

 

W pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku chińska spółka osiągnęła ponad 3 mld dolarów przychodu, w tym 500 mln USD zysku. Warto przypomnieć, że po pierwszych dwóch kwartałach 2018 r. zysk Bitmain wynosił ponad 1 mld dolarów, co oznacza, że w samym trzecim kwartale spółka straciła ok. 500 mln USD, czyli połowę wypracowanych wcześniej zysków.

Pokazuje to jak mocnemu pogorszeniu uległa koniunktura na rynku kryptowalut, spowodowana pogłębiającym się wówczas trendem spadkowym.

Należy zaznaczyć, że informacje opublikowane przez Bitmain nie są oficjalne, gdyż spółka wciąż nie jest publiczna i nie posiada obowiązków informacyjnych tego typu.

Sygnały o pogorszeniu się sytuacji finansowej Bitmaina docierały do opinii publicznej już od dłuższego czasu, zarówno w postaci doniesień o redukcjach etatów, likwidacji biur regionalnych w Amsterdamie i Izraelu, a także zamknięcia kopalni w Teksasie.

Czytaj także: Bitmain w tarapatach finansowych - kolejne zwolnienia u chińskiego giganta

Bitmain Technologies, największy na świecie producent sprzętu do kopania kryptowalut, mimo swojej dominującej pozycji na rynku, również mocno odczuwa skutki trwającej id początku zeszłego roku bessy na rynku kryptowalut. Chiński gigant poinformował o tymczasowym wstrzymaniu funkcjonowania swojego n.. Czytaj
Bitmain w tarapatach finansowych - kolejne zwolnienia u chińskiego giganta

 

Proces IPO Bitmaina na giełdzie w Hong Kongu nie przebiega zgodnie z planem, gdyż początkowo notowania spółki miały rozpocząć się jeszcze w drugim kwartale 2018 r. Spółka napotkała na gwałtowny spadek rentowności produkcji i problemy z zebraniem odpowiednich funduszy, a także opór ze strony giełdy, która nie jest przyjaźnie nastawiona do spółek powiązanych z rynkiem kryptowalut, że względu na ich wysokie ryzyko.

Czytaj także: GMO stracił ponad 300 mln dolarów na produkcji koparek do Bitcoina

Japońska spółka GMO Internet, produkująca koparki ASIC do kryptowalut pod marką GMO Miner, opublikowała we wtorek 12 lutego sprawozdanie finansowe za zeszły rok. Z raportu wynika, że strata operacyjna za 2018 r. z samego segmentu działalności związanego z kryptowalutami wyniosła 1,36 mld jenów (JPY.. Czytaj
GMO stracił ponad 300 mln dolarów na produkcji koparek do Bitcoina

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk