• Odbierz prezent
Bitmain kryptowaluty Bitcoin Cash koparki ASIC

Niedawno pisaliśmy o wpływowych inwestorach finansujących Bitmain – giganta technologicznego, znanego z produkcji koparek ASIC. 18 sierpnia portal Cointelegraph poinformował, że sytuacja znanego producenta koparek może jednak wyglądać inaczej niż się wydawało.

 

Co z inwestorami Bitmaina?

Według relacji prasowych 4 sierpnia Bitmain ukończył pre-IPO, dzięki któremu wycena firmy wzrosła do 15 mld USD. Jak poinformowały chińskie media, wśród inwestorów znalazły się Tencent, SoftBank i China Gold. Runda finansowania miała wynosić 1 mld USD, a wcześniejsza wycena to 14 mld USD. Informacja ta została podchwycona przez znane media, takie jak m. in. Business Insider.

Jednym z inwestorów biorących udział w pre-IPO spółki Bitmain miał być SoftBank – największy udziałowiec Ubera, posiadający w nim 15% udziałów. Drugim natomiast wpływowym inwestorem dla spółki był Tencent – chiński konglomerat technologiczny.

Portal Cointelegraph otrzymał anonimową informację, że Tencent i SoftBank nie są naprawdę zaangażowane w żadną umowę biznesową z Bitmainem. Redakcja Cointelegraph, aby sprawdzić tę wiadomość, skontaktowała się z obiema firmami.

W odpowiedzi Kenishi Yuasa z Biura Komunikacji Korporacyjnej SoftBanku stwierdził: „Ani SoftBank Group Corp. ani SoftBank Vision Fund nie były w żaden sposób zaangażowane w tę transakcję.”

Natomiast firma Tencent mimo prośby Cointelegraph, ani nie zaprzeczyła ani nie potwierdziła transakcji finansującej Bitmain.

 

To jeszcze nie wszystko

Gdy w mediach pojawiły się informacje o wpływowych inwestorach finansujących Bitmain, 11 sierpnia na Twitterze ukazał się wpis autorstwa Samsona Mow, informujący o dużych ilościach Bitcoin Cash (BCH) posiadanych przez spółkę.

12 sierpnia Samson Mow zamieścił na Twitterze obrazy wyników Bitmaina za pierwszy kwartał 2018 r. Skomentował je następującymi słowami: „Dlaczego Bitmain podnosi kapitał tak szybko i tylko pokazuje wyniki za pierwszy kwartał inwestorom z pre-IPO? Teraz jesteśmy już przecież w trzecim kwartale. Przyczyną jest to, że drugi kwartał musiał być katastrofą.” W swym wpisie zwrócił także uwagę na to, że ceny koparek S9 spadły o około 85%. W związku z tym oszacował stratę firmy za drugi kwartał na około 600-700 mln USD.

W odpowiedzi na ten wpis, Crypto Herpes Cat opublikował swoje przypuszczenia na blogu Medium.com, że biznes Bitmaina staje się coraz mniej rentowny i w związku z tym w takiej sytuacji organizuje się wielką ofertę IPO, mając nadzieję na sprzedaż niepłynnych aktywów inwestorom w nadziei, że się tego nie domyślą.

Warto wspomnieć, ze już w czerwcu CEO BitmainJihan Wu informował o planach IPO na giełdzie w Hong Kongu. Sugeruje się nawet, że firma będzie wyceniana na 30 mld USD.

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitcoinie, tokenach oraz ICO?

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk