• Odbierz prezent
Ethereum Bitmain

Znany producent koparek ASIC i właściciel pooli miningowych – Bitmain ma coraz większy apetyt na rynek kryptowalut. Firma przedstawiła nowe plany rozwoju. Spółka BTC.com, należąca do Bitmaina, zajmie się miningiem Ethereum.

 

Chiński gigant technologiczny Bitmain zasłynął nie tylko jako producent koparek ASIC. Firma posiada również poole miningowe. W ramach takich mining pooli minerzy mogą uzyskać korzystniejsze warunki, obniżając koszty swej działalności i dzieląc się nagrodami. Bitmain oferuje także usługi cloud miningu, pozwalając minerom wypożyczać moc wydobywczą swoich farm miningowych.

Największym poolem miningowym Bitmaina jest BTC.com, który wydobył 21% wszystkich nowo wykopanych bitcoinów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. BTC.com odpowiada za ponad 16% hashrate Bitcoina.

 

FXMAG kryptowaluty bitmain – przyszła kolej na ethereum bitmain ethereum ethereum classic kryptowaluty mining 1

 Źródło: CoinDance

 

Ethereum przedmiotem zainteresowania Bitmaina

Warto wspomnieć, że w kwietniu tego roku Bitmain wypuścił na rynek pierwszą koparkę ASIC do algorytmu Ethash. Wcześniej ten algorytm był wyłącznie domeną tradycyjnych GPU. Ta wiadomość wywołała wówczas obawy w społeczności Ethereum. Zwolennicy tradycyjnego miningu obawiali się dominacji nowych urządzeń na rynku. Rozważano nawet hard fork Ethereum, ale jak dotąd nie miał on miejsca. Twórca Ethereum - Vitalik Buterin nie uważa koparek ASIC za istotne zagrożenie.

 

Najnowsze plany

Według informacji portalu CCN, w czwartek firma BTC.com ogłosiła, że otwiera mining pool Ethereum. Nowy pool miningowy będzie wspierać zarówno Ethereum, jak i Ethereum Classic. Obie te kryptowaluty są oparte na tym samym algorytmie – Ethash. Użytkownicy będą mieć możliwość zamiany między tymi dwiema kryptowalutami, aby zwiększyć zyskowność wydobycia.

Zhuang Zhong – dyrektor mining poola BTC.com, zwraca uwagę na możliwość przyznawania nagród dla minerów Ethereum. Firma ma nadzieję na dalszy rozwój i oczekuje, że jej operacje miningowe wzrosną do 12% łącznego hashrate ETH w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Warto wspomnieć, że wcześniejsze wydobycie ETH w ramach pooli miningowych Bitmaina było niewielkie i stanowiło około 0,1% całej mocy obliczeniowej sieci Ethereum.

 

Czytaj także: Bitmain ma tylko 4% hashrate Bitcoina?

Bitmain - największy producent układów ASIC do kopania kryptowalut - stanowczo odpiera zarzuty o centralizację wydobycia bitcoina, twierdząc że urządzenia, które posiada stanowią jedynie 4 procent globalnej mocy obliczeniowej (hashrate) generowanej do wydobycia BTC.   Bitmain jednak nie taki potę.. Czytaj
Bitmain ma tylko 4% hashrate Bitcoina?

 

Casper gigantowi nie straszny

Według oświadczenia BTC.com, spółka nie obawia się planowanego w Ethereum wprowadzenia rozwiązania Casper, umożliwiającego przejście z algorytmu konsensusu proof of work na proof of stake.

Komentując planowaną zmianę dotychczasowego algorytmu Ethereum, Zhuang Zhong stwierdził: „Jest nadal możliwe prowadzenie mining poola w trybie PoS. To zwiększy złożoność projektu takiego poola, gdyż minerzy będą musieli deponować ETH do mining poola, ale mamy praktyczne doświadczenie z portfelami i smart kontraktami, aby uczynić mining pool oparty na PoS możliwym.”

 

Czytaj także: Koniec kopania Ethereum? W jaki sposób Serenity i Casper odmienią ETH?

Ethereum to potężna platforma służąca do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji i eliminujących potrzebę zewnętrznej kontroli smart kontraktów. Sam ether, będący jednostką transakcyjną w blockchainie Ethereum, jest drugą kryptowalutą pod względem kapitalizacji, ustępując jedynie bitcoinowi i osiąg.. Czytaj
Koniec kopania Ethereum? W jaki sposób Serenity i Casper odmienią ETH?

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk