• Odbierz prezent
Bitmain ogłosił nowe modele koparek do bitcoina: Antminer S15 i T15

Chińska firma Bitmain, będąca największym na świecie producentem koparek kryptowalut opartych na specjalistycznych układach ASIC, ogłosiła w poniedziałek 6 listopada rozpoczęcie przyjmowania zamówień na najnowsze i najmocniejsze koparki kryptowalut dla bitcoina (BTC). Dwa nowe modele - AntMiner S15 oraz T15 będzie można zamawiać od czwartku 8 listopada.

 

 

Najnowsze koparki ASIC dla algorytmu kryptograficznego SHA256, wykorzystywanego m.in. w bitcoinie (BTC) oraz Bitcoin Cash (BCH), będą zbudowane na podstawie zupełnie nowego chipu o oznaczeniu BM1391, który został wykonany w najbardziej rozwiniętej technologii 7 nanometrów. Pozwoli to na uzyskanie wyższej mocy obliczeniowej przy zachowaniu niewielkich gabarytów całego urządzenia. Wg prezesa Bitmain, Jihana Wu, układy wykorzystane w najnowszych koparkach AntMiner S15 oraz T15 mają ponad miliard tranzystorów, wraz ze specjalną niskonapięciową struktura zasilania, przez co są najnowocześniejszymi w branży.

Jak dotąd nie podano jeszcze jakichkolwiek informacji na temat specyfikacji technicznej, ani ceny obu koparek, można domyślić się jednak, że model T15 będzie tańszy i o kilkanaście procent mniej wydajny od flagowego modelu S15. Zbieranie zamówień rozpocznie się w najbliższy czwartek. Wtedy zapewne poznamy informację na temat dat realizacji zamówień.

 

Dotychczasowym najmocniejszym modelem koparki dla BTC/BCH był zaprezentowany w listopadzie zeszłego roku AntMiner S9, z chipem wykonany w mniej zaawansowanej technologii 16 nanometrów. Urządzenie pozwala na uzyskanie mocy obliczeniowej (ang. hashrate) na poziomie 14 Th (terahashy), przy poborze mocy wynoszącym ok. 1400 W. Obecnie najtańsza wersja S9 kosztuje ok. 300 dolarów.

Nowe modele koparek bez wątpienia będą droższe i bardziej wydajne od S9/T9.

 

Bitmain planuje również opublikowanie oprogramowania o nazwie Overt ASIC Boost, mającego na celu software’owe zwiększenie wydajności wydobycia wszystkich produkowanych przez siebie modeli koparek kryptowalut. 

 

Chińska firma jest niekwestionowanym liderem wśród producentów sprzętu do wydobycia kryptowalut. Bitmain jest bliski wejścia na giełdę papierów wartościowych w Hong Kongu:

Czytaj także: Bitmain coraz bliżej giełdy – IPO w cieniu kontrowersji

Znany producent koparek ASIC – Bitmain jest coraz bliżej wejścia na giełdę. Ma już za sobą etap pre-IPO, wokół którego jest sporo niejasności. W ostatnim czasie spółka złożyła wniosek o wejście na giełdę. Wyniki finansowe giganta technologicznego wzbudzają wiele kontrowersji.   Bitmain coraz bliże.. Czytaj
Bitmain coraz bliżej giełdy – IPO w cieniu kontrowersji

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk