• Odbierz prezent
Bitmain atak hakerski giełda kryptowalut Bitcoin

W ostatnim czasie poinformowano o sprawie wniesionej do sądu przez firmę Bitmain. Znany producent koparek poniósł stratę w wyniku działalności hakera. W jaki sposób do tego doszło?

 

10 listopada portal Cointelegraph poinformował, że znany chiński producent koparek ASIC – Bitmain wniósł sprawę do sądu przeciwko anonimowemu hakerowi z powodu kradzieży kryptowaluty Bitcoin o wartości 5,5 mln USD z konta firmy na giełdzie Binance. Kradzież ta miała miejsce w kwietniu tego roku. Pozew został wniesiony do sądu w Seattle 7 listopada.

Jak stwierdzono w dokumencie sądowym, nieznany haker, określony jako „John Doe”, 22 kwietnia uzyskał nieautoryzowany dostęp do portfela online Bitmaina obsługiwanego przez giełdę Binance i wykorzystał przechowywane na nim bitcoiny do manipulacji ceną coina MANA. Haker wykorzystał bitcoiny przechowywane w portfelu Bitmaina do zakupu coinów MANA i innych aktywów cyfrowych po zawyżonych cenach, co ostatecznie miało na celu wyprowadzenie BTC z portfela Bitmaina.

 

Jak haker zabawił się portfelem znanej firmy?

Haker określany jako „John Doe” miał własny portfel na giełdzie Binance, którego używał do sprzedaży MANA po zawyżonej cenie portfelowi Bitmaina. Do swego oszustwa wykorzystał 2,3 mln coinów MANA uprzednio nabytych na giełdzie Bittrex i przesłanych do swego portfela na Binance.

Haker składał zlecenia zakupu MANA za bitcoiny posiadane przez firmę. Cena zakupu MANA była znaczniej zawyżona. W dużym stopniu odbiegała od ceny rynkowej. Ze względu na niewielki rozmiar rynku MANA, w celu dalszego windowania ceny tej kryptowaluty, haker kupił za bitcoiny z portfela Bitmaina Ethereum (ETH). Za nabyte Ethereum dokonał dalszego zakupu MANA na konto Bitmaina.

System giełdy Binance automatycznie łączył te zlecenia i dochodziło do transakcji. W ten sposób haker efektywnie obsługiwał obie strony tego handlu, działając na niekorzyść Bitmaina. Coiny MANA, które znalazły się w portfelu Bitmaina były dużo mniej warte niż wyprowadzone bitcoiny, ponieważ ich cena została sztucznie wywindowana przez hakera.

Dzięki swoim działaniom haker wywindował cenę coinów MANA z około 0,09 USD do 0,19 – 0,33 USD.

W swojej pomysłowości haker posunął się o krok dalej. Wykorzystał taki sam szereg transakcji w odwrotnym kierunku pomiędzy portfelem Bitmaina i własnym portfelem. Tym razem „John Doe” sprzedawał coiny MANA z portfela Bitmaina po zaniżonej cenie. W tym samym czasie jednocześnie kupował je po tej cenie ze swego portfela na Binance.

W ten sposób haker uzyskał znaczące zyski, które stanowiły dla Bitmaina koszty. Skorzystał dwa razy na transferze MANA z portfela i do portfela Bitmaina.

Po tym, jak zakończył swoją działalność handlową na koncie znanej firmy, przetransferował wyprowadzone BTC ze swojego portfela na Binance do innego swego portfela na platformie Bittrex.

 

Bitmain domaga się sprawiedliwości

Bitmain stwierdził w swym pozwie, że strata firmy przekroczyła 5,5 mln USD w Bitcoinie. Oskarżony spowodował w wyniku swych manipulacji ubytek około 617 BTC z portfela Bitmaina. W tym czasie cena Bitcoina wynosiła 8935 USD.

Firma Bitmain dąży do zidentyfikowania osoby odpowiedzialnej za to przestępstwo i pociągnięcia jej do odpowiedzialności karnej w celu odzyskania utraconych środków. Jak na razie prawdziwe nazwisko, tożsamość i lokalizacja hakera nie są znane. Być może firma będzie musiała się pogodzić z poniesioną stratą.

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk