• Odbierz prezent
Bitmain Bitcoin mining

Portal Coindesk poinformował, że wewnętrzna działalność miningowa giganta technologicznego Bitmain generuje moc obliczeniową niższą o 88% niż miesiąc temu, co sugeruje spadek wydajności znanej firmy.

 

Bitmain z siedzibą w Pekinie jest znanym producentem koparek ASIC. Sprzedaje je klientom, a także zajmuje się kopaniem kryptowalut na własny rachunek.

W każdym miesiącu Bitmain publikuje raporty dotyczące swej mocy obliczeniowej (hashrate). 7 maja spółka podała swój najnowszy raport, zgodnie z którym hashrate wszystkich posiadanych przez Bitmaina urządzeń działających w oparciu o algorytm SHA 265, spadła do zaledwie 237,25 biliardów hash na sekundę (PH/s). Miesiąc temu było to 2 072 PH/s. Na algorytmie SHA 265 opierają się zarówno Bitcoin, jak i Bitcoin Cash.

Firma zaczęła ujawniać raporty dotyczące hashrate posiadanych przez siebie urządzeń w lipcu zeszłego roku. Wówczas hashrate wyniosło 1 692 PH/s, a następnie w październiku 2018 r. wzrosło do 2 339 PH/s. Liczba ta następnie spadła poniżej 1 700 PH/s w marcu 2019 r. w związku z ogólnym spadkiem mocy obliczeniowej sieci Bitcoin od listopada zeszłego roku, gdy cena tej kryptowaluty w tym czasie spadła poniżej 4 000 USD. Następnie nastąpił lekki wzrost hashrate na początku kwietnia przed ostatnim znacznym spadkiem. Częściowo jako rezultat tego spadku, udział Bitmaina w łącznej mocy obliczeniowej Bitcoina uległ zmniejszeniu z 4% do 0,4%.

Wolfie Zhao – autor artykułu na Coindesku zwraca uwagę, że zakładając, że moc obliczeniowa pochodzi z najczęściej używanych koparek Antminer S9, przy czym hashrate każdej z nich to 14 TH/s, Bitmain mógł zaprzestać wykorzystywania 130 000 urządzeń do własnego miningu.

Ta obniżka jest godna uwagi, gdyż wielu minerów w Chinach szykuje się do skorzystania z tańszej energii hydroelektrycznej w nadchodzącej porze deszczowej. Jeszcze w marcu krążyły wieści, że w lecie tego roku Bitmain planuje podłączyć kolejne urządzenia o wartości 80 mln USD.

Autor artykułu zwrócił uwagę, ze to wszystko nie oznacza, że Bitmain zaprzestał korzystania z  całego swojego wyposażenia miningowego. Nawet jeśli udział firmy w łącznej mocy obliczeniowej sieci uległ obniżeniu, to jednak według danych z blockchain.info, na początku maja łączna moc obliczeniowa Bitcoina osiągnęła 6-miesięczny szczyt ponad 58 000 PH/s. Tymczasem według danych z CoinWarz, hashrate sieci Bitcoin Cash od początku tego roku utrzymuje się na stałym poziomie około 2 000 – 2 500 PH/s.

Portal Coindesk skontaktował się z rzecznikiem Bitmaina, jednak nie mógł on dokładnie wyjaśnić, co konkretnie doprowadziło do tak znacznego obniżenia mocy obliczeniowej znanej firmy.

Jak powiedział rzecznik: „To naturalna kolej rzeczy w biznesie miningowym, gdzie hashrate posiadane przez jeden podmiot w jednym momencie, może przejść w posiadanie kogoś innego w innym momencie”.

Portal Coindesk zwrócił także uwagę na to, że Bitmain reklamuje możliwość zakupienia usług cloud miningu dla klientów detalicznych w ramach BitDeer. Usługi te wykorzystują produkty firmy, takie jak Antminer S15, S17 i S11.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk