• Odbierz prezent
Bitmain coraz bliżej giełdy – IPO w cieniu kontrowersji

Znany producent koparek ASIC – Bitmain jest coraz bliżej wejścia na giełdę. Ma już za sobą etap pre-IPO, wokół którego jest sporo niejasności. W ostatnim czasie spółka złożyła wniosek o wejście na giełdę. Wyniki finansowe giganta technologicznego wzbudzają wiele kontrowersji.

 

Bitmain coraz bliżej wejścia na giełdę

Jak informuje portal Cointelegraph, chiński gigant technologiczny - Bitmain złożył projekt wniosku o wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Hong Kongu. Dokument został opublikowany 26 września.

Spółka podkreśla, że dokument ma charakter wstępny i jeszcze zostanie dopracowany. We wstępie wniosku Bitmain opisuje swą spółkę jako drugą największą w Chinach i jedną z 10 największych na świecie pod względem przychodów w 2017 r. wśród firm produkujących układy scalone. Bitmain podkreśla również, że jest jedną z niewielu spółek, które oferują sprzęt do miningu różnych kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Dash (DASH) i Zcash (ZEC). Bitmain następnie opisuje specyfikę swego biznesu i jego rozwój, w tym 11 nowych farm miningowych w Prowincji Syczuan, Xinjiang i środkowej Mongolii, a także działalność w zakresie pooli miningowych – BTC.com i Antpool.

Spółka przedstawiła również wyniki finansowe, wykazując wzrost przychodów ze 137,3 mln USD w 2015 r. do około 2,5 mld USD w 2017 r. Przychody spółki wzrosły z 274 mln USD w pierwszym półroczu 2017 r. do około 2,8 mld USD w pierwszym półroczu 2018 r. (do 30 czerwca 2018 r.), co stanowi wzrost o ponad 936%.

Przychody i zysk netto spółki w kolejnych latach przedstawia poniższy wykres:

FXMAG akcje bitmain coraz bliżej giełdy – ipo w cieniu kontrowersji bitmain asic kryptowaluty ipo wyniki finansowe 1

Źródło: TechCrunch

 

Spółka została założona w 2013 r. Według danych z lutego 2018 r. posiada od 70 do 80% rynku koparek ASIC. W 2016 r. spółka uruchomiła swą działalność w Kanadzie i rozważa dalszą ekspansję poza teren Chin w związku z nieprzychylnymi przepisami dotyczącymi kryptowalut. Planuje rozwijać swą działalność na terenie USA.

Bitmain ujawnił swe plany wejścia na giełdę po raz pierwszy w czerwcu 2018 r. Wówczas CEO firmy – Jihan Wu potwierdził, że spółka jest otwarta na wejście na giełdę w Hong Kongu, a jej wycena jest planowana w dolarach.

W sierpniu Cointelegraph informował o wprowadzających w błąd informacjach w lokalnej prasie o wpływowych inwestorach finansujących spółkę w ramach pre-IPO. Okazało się, że część firm zaprzeczyła, że brała udział w tej inwestycji. Wśród nich były SoftBank, DST Global i Temasek.

 

Kontrowersje wokół wyników finansowych

27 września w artykule na portalu TechCrunch Joyce Yang porusza kwestię wątpliwości wokół wyników finansowych Bitmaina. Zwraca uwagę, że w opublikowanym prospekcie przychody za pierwszy i drugi kwartał nie są wyodrębnione, a połączone razem, co daje obraz imponujących liczb w poszczególnych półroczach. Mogą one jednak ukrywać słabe wyniki kwartalne. Warto wspomnieć, że na kwestię możliwych problemów z wynikami Bitmaina w drugim kwartale zwracano uwagę już wcześniej, o czym można przeczytać tutaj.

Portal TechCrunch już wcześniej informował o tym, że przychody spółki za pierwszy kwartał 2018 r. osiągnęły w przybliżeniu 2 mld USD. Natomiast magazyn Fortune informował, że spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 1,1 mld USD w tym samym kwartale.

Joyce Yang zwraca uwagę na to, że znając wyniki z całego półrocza i znając wyniki za pierwszy kwartał 2018 r., wyniki za drugi kwartał mogą okazać się zdumiewająco słabe.

Przy przychodach za pierwsze półrocze w wysokości 2,9 mld USD i 1,1 mld USD zysku netto, przychody za drugi kwartał spadają do około 800 mln USD, a wynik finansowy za ten kwartał to strata w wysokości około 400 mln USD.

W innym artykule na portalu TechCrunch Jon Russell zwrócił uwagę na potencjalne ryzyko związane z szykującym się IPO spółki, takie jak spadek marż ze sprzedaży. W pierwszych 6 miesiącach tego roku marża brutto wynosiła 36%, spadła więc z 48% w 2017 r. i 54% w 2016 r. Natomiast koszty sprzedaży wzrosły do 64% w pierwszej połowie 2018 r. w stosunku do 51% w 2017 r. i 52% w 2016 r.

Artykuł zwraca także uwagę na to, że spółka przeszacowała popyt na swe produkty w 2018 r., z których wiele zostało jeszcze niesprzedanych. Wartość tych produktów jest szacowana na około 1 mld USD.

Joyce Yang w swym artykule zwraca uwagę na wskaźniki, które mogą być ważne dla potencjalnych inwestorów, gdyż informują o rentowności spółki. ROA i ROE spadły niemal o połowę w 2018 r. w stosunku do 2017 r. Obecnie wskaźnik rentowności aktywów (ROA) wynosi 31,4 % w stosunku do 60,9% w 2017 r. Natomiast wskaźnik rentowności kapitału własnego ROE spadł w tym okresie ze 112,3% do 58,9%. Dla porównania artykuł podaje wartość tych wskaźników dla spółki Nvidia z siedzibą w Kalifornii, która od 19 lat jest obecna na giełdzie. W 2017 r. wskaźnik ROA wyniósł 27%, a ROE 40%.

Portal TechCrunch zwrócił również uwagę na głównych udziałowców znanej spółki. 60% udziałów należy do pięciu osób indywidualnych, z czego najwięcej posiadają szefowie Bitmaina – Jihan Wu i Micree Zhang. Kolejnym pod względem wielkości udziałowcem jest Sequoia Capital China, który posiada ponad 2% udziałów Bitmaina za pośrednictwem swych funduszy.

Portal TechCrunch wskazuje również na wycenę wartości posiadanych kryptowalut przez spółkę. Są one wycenione po cenie nabycia, a nie według aktualnej wartości rynkowej, co może wzbudzać obawy inwestorów.

Spółka, która do tej pory miała ogromne zyski i stanowi potęgę technologiczną, może okazać się niekoniecznie zyskowną inwestycją dla inwestorów nabywających jej akcje w ramach IPO.

Wartość Bitmaina po ostatniej rundzie finansowania wyniosła 15 mld USD. Ostateczna wycena spółki Bitmain przed wejściem na giełdę wciąż nie jest ustalona.

Warto wspomnieć, że konkurenci Bitmaina z tej samej branży również planują wejście na giełdę. Przykładem jest Canaan Creative z siedzibą w Hong Kongu. Spółka ta złożyła wniosek w tej sprawie w maju, a jej celem jest zwiększenie swej wartości z 1 mld USD do 2 mld USD.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk