• Odbierz prezent
Bitmain Antminer Z11 - nowa koparka do Zcash trzykrotnie mocniejsza od poprzednika

Bitmain, czołowy producent koparek do kryptowalut, ogłosił we wtorek 19 marca wprowadzenie do swojej oferty nowego modelu koparki ASIC, jaką jest Antminer Z11, służącej do wydobycia m.in. kryptowaluty Zcash. Z11 jest trzykrotnie bardziej wydajny od swojego poprzednika, modelu Z9, jednocześnie pobierając mniej energii elektrycznej.

 

 

Antminer Z11 jest koparką opartą na układach ASIC, służących do rozwiązywania funkcji hashującej Equihash, z której korzystają private-coiny takie jak Zcash (ZEC), Komodo (KMD), czy Zclassic (ZCL). Z11 korzysta z 12 nanometrowych chipów, zapewniających moc obliczeniową na poziomie 135 KSol/s, co jest wartością ponad trzykrotnie wyższą niż w przypadku poprzedniego modelu Antminer Z9, którego hashrate wynosi ok. 42 KSol/s. Oprócz tego Z11 jest bardziej wydajny od poprzednika - wg producenta wydajność wzrosła o 60%, wynosząc 10,5 J/KSol.

Antminer Z9 został wprowadzony do sprzedaży niecały rok temu, wywołując wiele kontrowersji i zarzutów o próbę centralizacji sieci Zcash.

W przypadku modelu Z11 Bitmain chciał uniknąć podobnych problemów wizerunkowych, informując na swoich kanałach społecznościowych o postępach związanych z produkcją i testami nowej koparki. Nie zmienia to jednak faktu, że nowe układy ASIC od Bitmain mogą namieszać w sieciach Equihash ze względu na swoją znacznie wyższą wydajność od poprzedniego modelu.

 

Wraz z ogłoszeniem nowego modelu, rozpoczęła się przedsprzedaż w oficjalnym sklepie Bitmain. Dokładna data rozpoczęcia wysyłki koparek szacowana jest na drugą połowę kwietnia.

Cena koparki została ustalona na 1242 dolary, należy do niej również doliczyć koszt zasilacza, który na oficjalnej stronie producenta został wyceniony na 88 dolarów.

Czytaj także: Bitmain ogłasza nowy chip do kopania bitcoina, znacznie efektywniejszy niż w Antminer S15 i T15

Bitmain, chiński producent sprzętu do kopania kryptowalut, będący bezapelacyjnym liderem sprzedaży układów ASIC, ogłosił w poniedziałek 18 stycznia zakończenie prac nad najnowszym chipem do kopania m.in. bitcoina (BTC). Jest on o niemal 30% efektywniejszy niż układ zastosowany w niedawno zaprezento.. Czytaj
Bitmain ogłasza nowy chip do kopania bitcoina, znacznie efektywniejszy niż w Antminer S15 i T15

 

Notowania: ZECBTC

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ZECBTC/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk