• Odbierz prezent
Bitcoin został legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze! Bardzo ważna niedziela dla Cardano
fot. freepik.com

Gwałtowny spadek cen napędzany przez nadmiernie zadłużone pozycje


We wtorek rynek gwałtownie się załamał, chociaż oczekiwano jedynie niewielkiej i naturalnej korekty po bardzo zyskownych poprzednich 30 dniach. Długi weekend w Stanach Zjednoczonych i oficjalne uznanie Bitcoina za legalny środek płatniczy w Salwadorze, przełożyło się na świene nastroje inwestorów, ale świętowanie szybko zakończył nagły spadek artości BTC o 16%. Inne główne altcoiny podążyły za wyprzedażą ze spadkami cen w zakresie 15-20%. Zlikwidowano również wiele pozycji lewarowanych, co jeszcze bardziej wzmocniło ruchy cenowe. Pomimo spadku, rynek zachowuje tendencję wzrostową w dłuższym okresie, a kilka następnych dni pokaże czy spadki się zatrzymają.

Zupełnie nieoczekiwanie przez masową wyprzedaż cena Bitcoina spadła z poziomu ponad 44 800 EUR do poziomu poniżej 37 000 EUR w ciągu zaledwie kilku minut. Doprowadziło to do dużych zmian na rynkach instrumentów pochodnych, gdzie według statystyk rynkowych upłynniono ponad 3,2 mld EUR. Podobne wydarzenia były częstsze w ostatnich miesiącach, ponieważ coraz więcej traderów używa zbyt dużej dźwigni finansowej w swoich portfelach.

Z technicznego punktu widzenia, Bitcoin na krótko zszedł poniżej 200-dniowej średniej kroczącej na wykresie dziennym i ustabilizował się tuż powyżej poziomu 37 400 EUR. Ethereum podążyło za Bitcoinem i spadło z 3400 EUR do poziomu poniżej 2600 EUR, ale pozostało powyżej poziomu wsparcia 200 MA. Wyprzedaż naruszyła nieco wykres dolnej ramy czasowej, ale nie zmieniła jeszcze niczego na wyższej ramie czasowej, gdzie nastroje pzoostają wzrostowe. Warto wspomnieć, że rynek często bardzo szybko odzyskuje siły po takich wydarzeniach, co widzieliśmy już w marcu i maju.


Bitcoin został legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Bitcoin jest teraz oficjalnie legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze trzy miesiące po tym, jak ustawa o Bitcoinie została przyjęta przez władze ustawodawcze kraju 9 czerwca znaczną większością głosów: 62 parlamentarzystów głosowało za ustawą, 19 było jej przeciwnych, a trzech nie głosowało. Kryptowaluta oficjalnie stała się legalnym środkiem płatniczym we wtorek, kiedy ustawa weszła w życie. Oznacza to, że Bitcoin jest teraz
w kraju walutą płatniczą, równą do dolara amerykańskiego, który jest w obiegu
w Salwadorze od 2001 roku. Towary, usługi, a nawet podatki mogą być teraz płacone za pomocą BTC. Każdy podmiot gospodarczy lub usługa musi zaakceptować użycie Bitcoina jako legalnej formy płatności. Na dzień przed wejściem w życie ustawy, Salwador zakupił swoje pierwsze 200 BTC, następnie dokupił 150 kolejnych po ostatnim spadku cen.


Litecoin wspiera NFT

Litecoin wprowadził OmniLite, protokół drugiej warstwy, który umożliwiłby tworzenie stablecoinów i inteligentnych kontraktów na blockchainie. Wdrożenie umożliwiłoby również tworzenie niewymienialnych tokenów (NFT). OmniLite jest oparty na wcześniejszym protokole Omni, który działał jako druga warstwa na blockchainie Bitcoina. Cena Litecoina skoczyła po ogłoszeniu, ale spadła pownownie podczas ostatniego załamania cen. Cena skoczyła do prawie 200 euro przed spadkiem. W momencie pisania tego tekstu, LTC dotknął linii wsparcia na poziomie 140 euro i próbuje ustabilizować się w okolicach 150 euro.


IOTA wprowadziła aktualizację Hornet

Cena IOTA wzrosła o ponad 100% w ciągu pierwszych 3 dni września, osiągając wartość 1,72 EUR, po czym spadła z powrotem do około 1 EUR. Cena stabilizuje się teraz w okolicach 1,25 EUR - to wciąż o 50% więcej niż pod koniec sierpnia. Gwałtowny wzrost zainteresowania projektem następuje po tym, jak protokół zintegrował aktualizację Hornet. Sieć rozwija aktualizację wraz z nową opcją portfela znaną jako Firefly.


Bardzo ważna niedziela dla Cardano

Altcoiny idą w jednym kierunku, a ADA jest jednym z najlepiej radzących sobie aktywów. Aktualizacja Cardano "Alonzo" i pojawienie się inteligentnych kontraktów w sieci już w niedzielę 12 września, co powoduje wzrost ceny. IOHK, deweloperzy stojący za Cardano, oficjalnie złożyli wniosek o aktualizację do głównej sieci Cardano. Po złożeniu propozycji, może ona zostać poddana pod głosowanie przez wszystkich posiadaczy tokenów ADA. Cena tokena Cardano osiągnęła swój rekordowy poziom 2,6 EUR, po czym spadła z powrotem do 1,8 EUR.

Komentarz opracował: Lukas Enzersdorfer – Konrad, CPO Bitpanda

Niniejszy materiał jest jedynie komentarzem do sytuacji rynkowej i nie stanowi analizy finansowej ani rekomendacji.


Bitpanda

Bitpanda została założona w 2014 roku w Wiedniu. Stworzyliśmy ją, aby umożliwić inwestowanie każdemu. Od początku naszym celem było przedefiniowanie znaczenia słowa „inwestowanie” poprzez tworzenie łatwych w użyciu produktów finansowych, które dostępne będą dla każdego. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk