• Odbierz prezent
bitcoin kryptowaluty cena

Tom Lee, znany ze swego optymizmu względem bitcoina, podtrzymuje swoje prognozy dotyczące jego ceny. Jakie dostrzega czynniki przemawiające za wzrostem ceny najbardziej znanej kryptowaluty?

 

Według informacji CNBC z 23 maja, współzałożyciel i strateg Fundstrat Global Advisors – Tom Lee podtrzymuje swoją prognozę dotyczącą ceny bitcoina. Według tej prognozy bitcoin osiągnie cenę 25000 USD do końca 2018 r. Tom Lee podaje trzy kluczowe czynniki, które według niego przemawiają za tym scenariuszem.

W środę cena bitcoina spadła poniżej 8000 USD i oscylowała w okolicach 7500 USD, tracąc większość zysków, osiągniętych od połowy kwietnia do początku maja. Tom Lee uważa, że takie spadki są efektem typowej zmienności cen kryptowalut i wyjaśnia swoje optymistyczne stanowisko trzema głównymi czynnikami, które przemawiają za wzrostem ceny bitcoina.

Pierwszym kluczowym czynnikiem są koszty wytwarzania BTC. Lee wycenia koszt wytworzenia 1 BTC na około 6000 USD. We wtorek w wywiadzie dla CNBC Lee stwierdził, że bitcoin jest sprzedawany po cenie stanowiącej równowartość kosztów, gdyż cena wytworzenia BTC jest niemal równa cenie transakcji.

Kolejny istotny czynnik, wymieniony przez Toma Lee, stanowią inwestorzy instytucjonalni. Są oni zainteresowani kryptowalutami, jednak nie weszli w ten rynek z powodu niepewności związanej z regulacjami. Lee uważa, że lokowanie przez nich środków w rynek kryptowalut będzie potężnym czynnikiem wzrostu ceny bitcoina.

Ostatnim ważnym czynnikiem, na który Lee zwraca uwagę, jest historyczny trend ceny bitcoina. Jak stwierdził, historycznie 10 dni odzwierciedla zachowanie ceny bitcoina w całym pojedynczym roku. Biorąc pod uwagę ostatnie 10 dni, spadek ceny BTC stanowi 25%, a więc równowartość spadku z całego roku. Lee uważa 8000 USD za bardzo „mizerną” cenę i twierdzi, że możliwy jest ruch w górę do 25000 USD w ciągu kilku dni.

Już wcześniej w maju firma Fundstrat Global Advisors ujawniła swoje prognozy dotyczące ceny bitcoina na poziomie 36000 USD, opierając się na historycznych średnich. Analiza relacji między kosztami wydobywania BTC i jego ceną prowadzi analityków z tej firmy do przewidywania zakresu ceny najbardziej znanej kryptowaluty na poziomie między 20000 USD a 64000 USD na koniec 2019 r.

Już w ciągu najbliższych dwóch lat dowiemy się, czy sprawdzą się te śmiałe prognozy. W ostatnim czasie wzrost ceny bitcoina zapowiedział również John McAfee.

Notowania: BTCUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk