• Odbierz prezent
Bitcoin traci moc obliczeniową. Ponad 600 tys. górników odłączyło swoje koparki

Od 600 tys. do nawet 800 tys. górników odłączyło swoje koparki do bitcoina (BTC) zaledwie od połowy listopada, ze względu na nieopłacalność wydobycia, jak twierdzi Mao Shixing, założyciel jednego z największych pooli miningowych na świecie - F2Pool. Skutkuje to zauważalnym spadkiem mocy obliczeniowej w sieci najpopularniejszej kryptowaluty.

 

 

Wg założyciela F2Pool, będącego obecnie trzecim poolem miningowym BTC pod względem generowanej mocy obliczeniowej, znaczny spadek liczby aktywnych górników od połowy listopada dotyczy głównie posiadaczy starszych koparek (układów ASIC), takich jak Bitmain Antminer T9+, czy AvalonMiner 741. Starsze układy ASIC generują moc obliczeniową na poziomie ok. 10 TH/s (terahashy na sekundę) lub niższym, co sprawia że przy obecnej trudności wydobycia i wciąż spadających notowaniach bitcoina (BTC), ich wykorzystanie jest całkowicie nierentowne.

Czytaj także: Antminer S15 - znamy parametry najmocniejszej koparki BTC od Bitmain

Bitmain, chińska firma będąca największym na świecie producentem sprzętu do kopania kryptowalut, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozpoczęła dziś sprzedaż swoich dwóch najnowszych koparek SHA256 (przeznaczonych m.in. dla bitcoina oraz Bitcoin Cash) - modeli Antminer S15 oraz Antminer T15. Poz.. Czytaj
Antminer S15 - znamy parametry najmocniejszej koparki BTC od Bitmain

 

Problem ten dotknął również samego F2Pool, odpowiadającego za ok. 11% mocy obliczeniowej w sieci BTC - od końca października hashrate generowany przez F2Pool spadł o ponad 10%.

 

W zeszłym tygodniu społeczność entuzjastów kryptowalut emocjonowała się zdjęciami koparek kryptowalut, rzekomo sprzedawanych na kilogramy przez chińskich górników „zwijających interes”. Informację podchwyciły branżowe media, jednak Shixing w rozmowie z portalem CoinDesk studzi emocje, zapewniając że była to forma żartu, zaś sprzedawany sprzęt składał się z przestarzałych kart graficznych, które obecnie są już zbyt słabe, aby wykorzystywać je do kopania.

 

Hashrate sieci bitcoina systematycznie spada od początku listopada, z poziomu ponad 53 mln TH/s do obecnych 41 mln TH/s (25 listopada), co jest spadkiem do wartości z końca lipca 2018 r. i pierwszym tak gwałtownym załamaniem wzrostów mocy obliczeniowej w tym roku.

 

hashrate btc

Globalna moc obliczeniowa BTC, źródło: blockchain.com

 

Czytaj także: Kurs bitcoina (BTC) poniżej 4 tys. dolarów (USD). Rynek kryptowalut najniżej od sierpnia zeszłego roku

Weekend na rynku kryptowalut upłynął pod znakiem dalszych spadków, które pogłębiły tegoroczne dołki, zarówno notowań bitcoina (BTC), większości czołowych kryptowalut, jak i globalnej kapitalizacji rynku, która spadła do poziomu niewiele ponad 120 mld dolarów, dotychczas notowanego w pierwszej połow.. Czytaj
Kurs bitcoina (BTC) poniżej 4 tys. dolarów (USD). Rynek kryptowalut najniżej od sierpnia zeszłego roku

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk