• Odbierz prezent
Bitcoin - scam zbiera żniwo na Twitterze

Nie jest nowością, że często oszuści zakładają fałszywe konta na Twitterze, podając się za znane osoby w celu wyłudzenia kryptowalut. W szczególności oszuści upodobali sobie Elona Muska. Tym razem posunęli się jeszcze dalej.

 

Każdy mógł zostać Elonem Muskiem

Portal Cointelegraph poinformował, że 5 listopada wiele ze zweryfikowanych kont na Twitterze zostało zhakowanych. Po przejęciu tych kont oszuści zmienili w nich dane i zdjęcia w profilu tak, by wyglądało na to, że należą one do Elona Muska - CEO znanej spółki giełdowej Tesla, słynącej z produkcji samochodów.

Dla uwiarygodnienia całego przedsięwzięcia, oszuści zaczęli pisać z tych kont różne komentarze, wskazujące na to, że pisze je prawdziwy Elon Musk.

Niektóre z oszukańczych tweetów informowały, że Elon Musk rozdaje bitcoiny i dostarczały linka, aby inwestorzy mogli uczestniczyć w tej akcji podarunkowej.

FXMAG kryptowaluty bitcoin - scam zbiera żniwo na twitterze bitcoin kryptowaluty elon musk twitter atak hakerski scam 1

Źródło: Cointelegraph

 

Aby ominąć zabezpieczenia Twittera, oszuści zmieniali jedną z liter w nazwie, podczas, gdy wyświetlana nazwa, którą można było zobaczyć, to „Elon Musk”.

Hakerzy włamali się na wiele różnych kont, w tym m. in. na konto firmy zajmującej się produkcją filmów Pathe U.K. i amerykańskiego polityka Franka Pallone Jr.

Przejęte przez oszustów konta zachęcały w swoich wpisach do wpłaty niewielkiej ilości BTC w celu weryfikacji, po której wpłacający mieli otrzymać dziesięciokrotność przesłanej sumy.

Dodatkowo przy większych wpłatach oferowano również bonusy w wysokości 200%.

FXMAG kryptowaluty bitcoin - scam zbiera żniwo na twitterze bitcoin kryptowaluty elon musk twitter atak hakerski scam 2

Źródło: Cointelegraph

 

Reporter Daily Beast – Lachlan Markay odkrył, że jeden z portfeli BTC wykorzystanych w oszustwie otrzymał równowartość w BTC 158 256 USD i że płatności „wciąż trwają”.

Firma Pathe U.K. poinformowała, że odzyskała kontrolę nad swoim kontem i usunęła fałszywe tweety Elona Muska.

 

Elon Musk cieszy się dużym zainteresowaniem hakerów

Warto wspomnieć, że konto samego Elona Muska również bywało przedmiotem ataków hakerskich, o czym można przeczytać tutaj:

Czytaj także: Elon Musk rozdaje kryptowaluty na Twitterze. Konto szefa Tesli padło ofiarą ataku

Oficjalne konto na Twitterze należące do Elona Muska, miliardera i współzałożyciela m.in. marki motoryzacyjnej Tesla oraz firmy SpaceX, padło ofiarą ataku hakerskiego. Oszuści zdołali na kilkadziesiąt minut przejąć konto Muska i opublikować w jego imieniu tweety obiecujące darowizny w postaci darmow.. Czytaj
Elon Musk rozdaje kryptowaluty na Twitterze. Konto szefa Tesli padło ofiarą ataku

Problemy tego typu Elon Musk ma od dłuższego czasu. Już we wrześniu CEO Tesli prosił Jacksona Palmera – twórcę kryptowaluty Dogecoin (DOGE), aby pomógł mu w walce z „denerwującymi” oszustami kryptowalutowymi na Twitterze. Palmer zobowiązał się pomóc i problem miał być rozwiązany.

 

Nie tylko CEO Tesli

Elon Musk nie jest jedyną znaną osobą, zmagającą się z takimi problemami. Na przestrzeni tego roku nie brakowało oszustów podających się za założyciela i CEO znanego komunikatora TelegramPavla Durova. Problem tego rodzaju oszustw dotknął także twórcę kryptowaluty Litecoin (LTC) – Charliego Lee.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk