• Odbierz prezent
Bitcoin rośnie czy spada – zainteresowanie wzrasta. Co może wpłynąć na cenę tej kryptowaluty w najbliższych miesiącach?

Shiraz Jagati w swym artykule na portalu Cointelegraph zwraca uwagę na korelację między ceną Bitcoina a liczbą wyszukiwań tego pojęcia w Google. Podkreśla wzrost zainteresowania tą kryptowalutą w krajach rozwijających się. Porusza także kwestię, jak zbliżający się halving oraz wybory prezydenckie w USA mogą wpłynąć na cenę Bitcoina.

 

Shiraz Jagati w swym artykule zwraca uwagę, że w ostatnim miesiącu wartość Bitcoina spadła w okolice 6500 USD po tym, jak przez dłuższy czas utrzymywała się powyżej poziomu 8000 USD. Był to najniższy poziom od maja. Jednak nawet przy tej tendencji cenowej dane z Google Trends sugerują, że globalne zainteresowanie tą kryptowalutą wydaje się wzrastać za każdym razem, gdy Bitcoin doświadcza nagłych ruchów cenowych – bez względu na to, czy są one pozytywne czy negatywne. Warto wspomnieć, że w ostatnim miesiącu słowo „Bitcoin” osiągnęło najwyższy poziom wyszukiwań w Google od 26 października, kiedy cena tej znanej kryptowaluty przekroczyła 9200 USD. Inną istotną kwestią jest to, że większość wyszukiwań słowa „Bitcoin” ma miejsce w krajach afrykańskich, takich jak Nigeria, RPA czy Ghana, a także w niektórych krajach europejskich, jak Austria czy Szwajcaria.

 

Korelacje między ceną Bitcoina a poszukiwaniami w Google

Jak informuje autor artykułu, znaczna większość wyszukiwań w Google fraz związanych z Bitcoinem w czasie tego roku miała miejsce, kiedy cena tej kryptowaluty albo znacząco rosła albo nagle spadała. Na przykład między 19 a 29 czerwca – w okresie, kiedy cena BTC wzrosła dość gwałtownie z okolic 9000 USD do ponad 12 900 USD – globalne zainteresowanie tą kryptowalutą osiągnęło 12-miesięczny szczyt. Podobny skok miał miejsce w drugim tygodniu maja – w czasie, kiedy cena Bitcoina wzrosła z 5500 USD do ponad 8000 USD. Zainteresowanie Bitcoinem po raz kolejny wzrosło pomiędzy 14 lipca a 20 lipca, kiedy stracił on ponad 10% swej wartości. Podobna tendencja była obserwowana jeszcze trzy razy. Pierwszy raz miała miejsce w czasie trzeciego tygodnia września, kiedy cena Bitcoina osunęła się z ponad 10 000 USD do okolic 8000 USD. Drugi raz miała miejsce między 20 a 24 października. Był to okres, kiedy wartość BTC spadła o 9%. Ostatni spadek miał miejsce miedzy 22 a 25 listopada, kiedy cena Bitcoina osunęła się w dół o ponad 1000 USD w ciągu 36 godzin.

FXMAG kryptowaluty bitcoin rośnie czy spada – zainteresowanie wzrasta. co może wpłynąć na cenę tej kryptowaluty w najbliższych miesiącach? bitcoin btc usd btcusd xbt bitcoin, cena bitcoina, kurs bitcoina, kurs btc/usd, btc, kryptowaluty, halving, google 1

W rozmowie z portalem Cointelegraph, Jeroen Van Lange – założyciel i analityk kanału na YouTube „The Blockchain Today” zgodził się co do tego, że większa zmienność ceny Bitcoina wydaje się skutkować większą liczbą wyszukiwań w Google. Van Lange stwierdził: „24 i 25 września Bitcoin spadł z poziomu 10 080 USD do 8126 USD. W tych dniach widzieliśmy wzrost wolumenu wyszukiwań w Google Trends. To samo dotyczy 25 i 26 października, duża zmienność zwiększa wolumen wyszukiwań. Van Lange dodał, że kapitalizacja rynkowa Tethera także może być dobrym wskaźnikiem tego, czy na rynek kryptowalut napływają nowe pieniądze.

Jednak Alexey Ermakov – CEO platformy płatności mobilnych Aximetria nie podziela tego punktu widzenia. Jego zdaniem szukanie korelacji między ceną BTC a wyszukiwaniami w internecie jest daremnym wysiłkiem. Uważa on, że takie powiązania mogą być wynajdywane w dowolnym czasie przez jednostki lub firmy, które „chcą kreować pro-bitcoinowy sentyment na rynku i służą szerzeniu dezinformacji w internecie”. W rozmowie z portalem Cointelegraph Ermakov powiedział: „Wszystko to wydaje się nieodpowiednie. Powinniście zwrócić uwagę na bardziej funkcjonalne kwestie, takie jak hash rate i mining.”

Przewiduje się, że w ciągu kolejnych kilku miesięcy zainteresowanie Bitcoinem będzie rosło ze względu na halving, który jest przewidywany w maju 2020 r. Wielu analityków sądzi, że w tym czasie rynek kryptowalut jako całość doświadczy nowej fazy wzrostu.

Czytaj także: Kryptowaluty. Jak halving może wpłynąć na cenę Bitcoina?

W swym artykule na portalu Cointelegraph, Stephen O’Neal wyjaśnił w przystępny sposób zagadnienie halvingu Bitcoina, odpowiadając na najczęściej zadawane na ten temat pytania. Czym jest halving Bitcoina? Jak do tej pory wpływał on na cenę tej kryptowaluty? Jak może to wyglądać w przyszłości?   Czy.. Czytaj
Kryptowaluty. Jak halving może wpłynąć na cenę Bitcoina?

 

Kraje rozwijające się interesują się Bitcoinem

Jak zwraca uwagę Shiraz Jagati w swym artykule, dane z Google Trends sugerują, że duża część zainteresowania Bitcoinem na świecie wydaje się pochodzić z takich krajów, jak Nigeria, Ghana, RPA, Wenezuela, Słowenia i Brazylia. Kraje te intensywnie eksplorują potencjał technologii rozproszonego rejestru, aby przyspieszyć swój rozwój gospodarczy.

Jeroen Van Lange zwrócił uwagę, że Nigeria, RPA i Ghana mają wspólny problem związany z tym, że ich lokalne waluty tracą na wartości wobec dolara amerykańskiego. Podkreślił, że: „Bitcoin ma niezwykle ważne zastosowanie w tych krajach, gdzie lokalna waluta zawodzi”. Dodatkową ważną kwestią jest to, że niektóre afrykańskie kraje zmagają się z problemem inflacji, który skłania do wzrostu wykorzystywania kryptowalut w tych regionach. Dostrzegają one potencjał tej technologii. 26 listopada prezes Banku Centralnego Ghany oznajmił, że kraj obecnie pracuje nad rozwojem swej własnej cyfrowej waluty.

W Afryce Wschodniej wielu przedsiębiorców zaczęło używać do płatności takich platform, jak BitPesa, dzięki czemu transakcje międzynarodowe mogą być wydajniejsze.

Czytaj także: Kryptowaluty w Afryce – szanse i wyzwania

Na początku grudnia Connor Blenkinsop opublikował na portalu Cointelegraph artykuł, w którym odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące kryptowalut w Afryce. Dlaczego kryptowaluty na tym kontynencie zdobywają coraz większą popularność? Jak uregulowany jest rynek kryptowalut w krajach afryka.. Czytaj
Kryptowaluty  w Afryce – szanse i wyzwania

 

Czy nadchodzący halving Bitcoina będzie miał wpływ na cenę?

Historycznie, za każdym razem, kiedy halving Bitcoina miał miejsce w przeszłości, po tym wydarzeniu rozpoczynał się wzrost ceny tego aktywa.  Jednak w średnim i długim terminie wydaje się, że tym razem będzie inaczej. Może mieć na to wpływ to, że w ostatnich kilku latach rynek kryptowalut doświadczał stałego wzrostu adaptacji Bitcoina. Jeśli ten trend będzie się nadal utrzymywać zgodnie z oczekiwaniami, to wydarzenie może służyć jako katalizator wzrostu ceny.

W czasie ostatniego cyklu halvingu, który miał miejsce 9 lipca 2016 r. – wartość Bitcoina wzrosła niemal 10-krotnie – z poziomu 268 USD do 2500 USD w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W wyniku halvingu, który wówczas miał miejsce, nagroda za blok obniżyła się z 25 BTC do 12,5 BTC.

FXMAG kryptowaluty bitcoin rośnie czy spada – zainteresowanie wzrasta. co może wpłynąć na cenę tej kryptowaluty w najbliższych miesiącach? bitcoin btc usd btcusd xbt bitcoin, cena bitcoina, kurs bitcoina, kurs btc/usd, btc, kryptowaluty, halving, google 2

Ermakov sądzi, że zbliżający się halving w połączeniu z wyborami prezydenckimi w USA w 2020 r. najprawdopodobniej spowoduje wzrost ceny Bitcoina w nadchodzącej przyszłości. Dostrzega on również rosnące tempo adaptacji tej kryptowaluty, gdyż Bitcoin jest uważany przez wielu inwestorów za bezpieczną przystań w czasach nadchodzącej politycznej niepewności, przed którą stanie sektor finansowy w związku ze zbliżającymi się wyborami. Ermakov skomentował: : „Trwająca wojna handlowa między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi, możliwy kryzys ekonomiczny i uruchomienie chińskiego stablecoina zwiększą popularność Bitcoina i prawdopodobnie wzrost jego wartości.”

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk