• Sklep
  • Odbierz prezent
Bitcoin kryptowaluty Morgan Stanley

Znany bank inwestycyjny Morgan Stanley opublikował raport na temat rynku kryptowalut. Co sądzi on o sytuacji Bitcoina? Jaka przyszłość czeka najpopularniejszą kryptowalutę?

 

Jak informuje portal Cryptoticker.io, 31 października znany międzynarodowy bank inwestycyjny Morgan Stanley opublikował swój raport dotyczący Bitcoina. Raport ten zawiera przegląd ewolucji Bitcoina i ukazuje także zmianę celu inwestycyjnego w trakcie istnienia tej znanej kryptowaluty.

W porównaniu z prognozami banku Morgan Stanley z 2017 r., raport ten wyraża większy optymizm w stosunku do Bitcoina. Analitycy znanego banku inwestycyjnego informują również o najnowszym trendzie popularności stable-coinów, a także o reakcji banków i inwestorów na Bitcoin. Raport ten zwraca uwagę również na niedociągnięcia Bitcoina, takie jak zużycie energii i brak regulacji.

W ostatnim czasie bank Morgan Stanley dodał do swej oferty handel instrumentami pochodnymi związanymi z Bitcoinem. Już wcześniej w tym roku CEO banku - James Gorman twierdził, że biuro tradingowe specjalizujące się w instrumentach pochodnych opartych na aktywach cyfrowych, mogłoby potencjalnie stanowić usługę oferowaną klientom.

Warto wspomnieć, że Morgan Stanley porównywał Bitcoin do giełdy Nasdaq. Bank ten przewidywał również, że w przyszłości rynki finansowe będą coraz łatwiej dokonywać adaptacji kryptowalut. Jak stwierdzono: „Sądzimy, że w nadchodzących latach, zainteresowanie rynku będzie skłaniać się coraz bardziej ku transakcjom między kryptowalutami/tokenami, które będą dokonywać się za pośrednictwem rozproszonych rejestrów, a nie przez system bankowy.”

 

Trend stable –coina

Stable-coiny są kryptowalutami zaprojektowanymi tak, aby w jak największym stopniu zminimalizować zmienność cen. Zwykle opierają się na tradycyjnych walutach, takich jak dolar amerykański, surowcach, np. złocie, albo na innych kryptowalutach.

Stwierdzono, że trend stable-coina rozpoczął się pod koniec 2017 r. Wielu gigantów z różnych branż wprowadziło własne stable-coiny. Największy boom na stable-coiny nastąpił latem 2018 r.

Raport zwraca uwagę na wpływ stable-coinów na rynek Bitcoina. Wolumen obrotów BTC uległ zmniejszeniu, jednak nadal pozycja tej kryptowaluty jest dominująca. Analitycy dostrzegają także wpływ na tę sytuację spadku cen związanego z obecnym „rynkiem niedźwiedzia”.

 

Regulacje

Część raportu została poświęcona komentarzom ze strony organów regulacyjnych. Banki centralne na całym świecie ostrzegają przed kryptowalutami, z wyjątkiem Szwecji, która wciąż rozważa własną walutę cyfrową - e-koronę.

W raporcie powołano się na słowa szefa działu finansów korporacyjnych SECWilliama Hinmana, który stwierdził, że należy poświęcić więcej uwagi ustaleniu oczekiwań klientów i klasyfikacji kryptowalut. Według niego, w ustaleniu, czy coś jest papierem wartościowym, najważniejsze jest to, w jaki sposób jest to sprzedawane i jak są uzasadnione oczekiwania kupujących.

Czytaj także: Co kryptowaluty i ICO mają wspólnego z papierami wartościowymi?

Przedstawiciel SEC wyraził swoje stanowisko na temat kryptowalut i ICO. Czy powinny one podlegać regulacjom dotyczącym papierów wartościowych? Co mają one wspólnego z papierami wartościowymi, a co je od nich różni?   SEC a kryptowaluty 14 czerwca William Hinman – dyrektor działu finansów korpora.. Czytaj
Co kryptowaluty i ICO mają wspólnego z papierami wartościowymi?

Raport banku Morgan Stanley uwzględnia także stanowisko przewodniczącego CFTCChristophera Giancarlo. Dostrzega on potencjał kryptowalut, co wyraził następującymi słowami: „Osobiście uważam, że kryptowaluty pozostaną. Myślę, że istnieje dla nich przyszłość. Nie jestem pewien, czy kiedyś staną się rywalem dla dolara lub innych twardych walut, ale istnieje cały obszar świata, który jest naprawdę spragniony dobrze działających walut, czego nie może znaleźć w swych lokalnych walutach. Na świecie jest 140 krajów, z których każdy ma walutę. Prawdopodobnie dwie trzecie z nich nie jest warte papieru, na którym zostały wydrukowane i te części świata polegają na tych walutach. Bitcoin (albo inna kryptowaluta) może rozwiązać ten problem.”

Czytaj także: Prezes CFTC: „Bitcoin jest potrzebny, bo 2/3 walut narodowych jest nic niewarta”

Prezes amerykańskiego regulatora finansowego CFTC J. Christopher Giancarlo we wtorkowym wywiadzie dla telewizji CNBC zapewnił, że kryptowaluty nie zastąpią dolara amerykańskiego, stwierdził również jednak, że jest na świecie wiele miejsc, które ich potrzebują bardziej niż walut fiducjarnych.   Gia.. Czytaj
Prezes CFTC: „Bitcoin jest potrzebny, bo 2/3 walut narodowych jest nic niewarta”

 

Szybka ewolucja Bitcoina

Bank Morgan Stanley zwraca też uwagę na szybką ewolucję Bitcoina, począwszy od roli pieniądza cyfrowego, nowego mechanizmu zbierania funduszy, metody przechowywania wartości, a skończywszy na najnowszej formie „nowej klasy instytucjonalnych inwestycji”.

Największą rolę odgrywają fundusze hedgingowe i fundusze venture capital.

Ponad połowa inwestycji w Bitcoinie jest finansowana przez inwestorów amerykańskich, 9% stanowią inwestorzy z Chin, a 6% z Wielkiej Brytanii.

Bank Morgan Stanley oprócz bankowości inwestycyjnej zajmuje się także doradztwem. Regularnie publikuje raporty o rynku kryptowalut. Optymizm ostatniego raportu może wskazywać na wzrost zainteresowania Bitcoinem inwestorów instytucjonalnych w najbliższych latach.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestorka. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk