• Odbierz prezent
Bitcoin - po wakacyjnych spadkach czas na jesienne odbicie?

Posiadacze kryptowalut, a w szczególności Bitcoina, mogą nieco odetchnąć, gdyż statystycznie najgorsze miesiące w roku dla Bitcoina mamy już za sobą. Przed nami  za to okres, który przeciętnie był bardzo pozytywny dla najpopularniejszej z walut cyfrowych.

 

Najgorszy okres dla BTC za nami

Sierpień i wrzesień to miesiące, w których Bitcoin notuje zazwyczaj najmocniejsze spadki. Pierwszy z tych miesięcy charakteryzuje się największym średnim obsunięciem ceny (rozumianym jako najniższy poziom ceny w trakcie miesiąca w stosunku do ceny z początku miesiąca), największą liczbą spadkowych sesji (wyłączając soboty i niedziele) i drugą najniższą stopą zwrotu (zarówno w ujęciu średnim, jak i w ujęciu skumulowanej stopy zwrotu). Najniższa średnia i skumulowana stopa zwrotu przypada z kolei na wrzesień.

W sierpniu cena BTC spadła o 8,66% (wynik gorszy od średniej z poprzednich lat), co w porównaniu z innymi miesiącami w tym roku i tak jest wynikiem bardziej przeciętnym niż negatywnym. Maksymalne obsunięcie ceny wyniosło z kolei 23,48% (nieznacznie gorzej od średniej), co było już jednym z najgorszych wyników w 2018 roku. Średnia liczba spadkowych sesji w sierpniu tego roku to z kolei 11,5 (gorzej od średniej).

 

W przypadku września średnia stopa zwrotu z lat 2010-2017 wynosiła -4,92% i jest to jedyny miesiąc z ujemną średnią stopą zwrotu. W tym roku wrzesień przyniósł spadki w skali 8,34%, co podobnie jak w przypadku wyniku sierpniowego, jest raczej przeciętnym wynikiem w stosunku do innych miesięcy tego roku. Niższą stopę zwrotu odnotowano w 5 przypadkach, a wyższą jedynie w 3.

Średnie obsunięcie ceny we wrześniu do tej pory wynosiło 16,46%. W tym roku wrzesień przyniósł nieco mniejsze spadki i obsunięcie ceny w najgorszym momencie sięgało 16,02%. Tylko w dwóch miesiącach w tym roku – w kwietniu i lipcu – maksymalne obsunięcie ceny było niższe.

Średnia liczba spadkowych sesji we wrześniu to do tej pory 9,75. Rok 2018 nieco poprawi ten wynik, gdyż w minionym miesiącu mieliśmy tylko 9 spadkowych sesji, nie licząc sobót i niedziel.

 

Co działo się we wrześniu?

Przytoczone wyżej statystyki pokazują, że w tym roku wrzesień oszczędził rynek kryptowalut i pierwszy miesiąc po wakacjach relatywnie nie był tak straszny. Mówimy oczywiście w kategoriach względnych, gdyż koniec końców mieliśmy do czynienia z miesiącem spadkowym. Patrząc przez pryzmat całego roku nie były one jednak tak znaczące.

Początek września zapowiadał się dość pozytywnie, gdyż cena Bitcoina kontynuowała wzrosty rozpoczęte w połowie sierpnia i w szczytowym momencie mieliśmy wzrost na poziomie 6-7%. 5 września rynek załamał się jednak i całe te wzrosty zostały zniesione. Jedną z przyczyn tego wydarzenia była informacja o porzuceniu przez Goldman Sachs planu utworzenia kryptowalutowego trading-desku. Informacja ta została ostatecznie zdementowana, co jednak nie podniosło ceny kryptowaluty. Warto odnotować, że silnym spadkom towarzyszył znaczący wzrost wolumenów na giełdach oferujących możliwość handlu przy wykorzystaniu dźwigni finansowej - BitForex i BitMEX.

Przed pozostałą część miesiąca kurs Bitcoina był względnie spokojny, a rynek wszedł w stan konsolidacji, poruszając się miedzy poziomami 6300-6700 dolarów. Cena kryptowaluty była odporna na niekorzystne dla kryptowaluty działania amerykańskiego regulatora (SEC), który odsunął w czasie decyzję w sprawie utworzenia funduszu ETF dla Bitcoina przez VanEck/SolidX na giełdzie Cboe, a także tymczasowo zablokował 2 produkty finansowe powiązane z BTC (i ETH) emitowane przez XBT Provider - Bitcoin Tracker One (CXBTF) oraz Ether Tracker One (CETHF).

 

Co przyniosą kolejne miesiące?

Za nami historycznie najsłabsze miesiące dla Bitcoina, ale przed nami październik i listopad, czyli okres, w którym przeciętnie Bitcoin notuje największe wzrosty. Jest to oczywiście związane po części z tym, że są to miesiące odbicia po sierpniowo-wrześniowych spadkach. Czy w tym roku okażą się dla rynku momentem zwrotnym, czy może stosunkowo spokojny okres sierpień-wrzesień sprawi, że rynek nie będzie miał takiej dynamiki, by mocniej odbić się w górę?

Średnia miesięczna stopa zwrotu dla października to 37,05%, co jest trzecim najlepszym wynikiem, natomiast listopad ze średnią stopą zwrotu na poziomie 68,41% to przeciętnie najlepszy miesiąc dla Bitcoina. Duży wpływ na średni wynik mają oczywiście pojedyncze lata – w przypadku października jest to ponad 200% wzrostu w 2010 roku, a w przypadku listopada ponad 400% wzrosty w 2013 roku. Należy jednak odnotować, że listopad tylko raz – w 2011 roku – okazał się spadkowym miesiącem, co znów wyróżnia go na tle innych miesięcy.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk