• Odbierz prezent
Bitcoin mining kryptowaluty

W ostatnim czasie poinformowano o przypadku nielegalnego miningu Bitcoina w Rosji. Jak wyglądają szczegóły tej sprawy? Czy jest więcej podobnych przypadków?

 

16 października prasa poinformowała, że 21-letni Rosjanin z syberyjskiego miasta Kurgan został oskarżony o nielegalny mining Bitcoina (BTC). Do tego celu wykorzystał serwery stanowiące własność państwową.

Śledztwo wykazało, że młody człowiek zhakował serwery administracji publicznej w trzech rosyjskich regionach. Następnie wykorzystywał je do kopania BTC.

Sprawa wyszła na jaw, gdy pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego w mieście Jarosław odkryli próbę kolejnego ataku hakerskiego. Sprawą zajęła się Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji.

Jeśli młody człowiek zostanie uznany za winnego, może otrzymać karę więzienia do pięciu lat.

 

Więcej przypadków nielegalnego miningu

Według informacji portalu Cointelegraph, w ostatnim czasie przybyło spraw związanych z nielegalnym miningiem kryptowalut. Zdarzają się przypadki nielegalnego pozyskiwania bezpłatnego lub tańszego prądu w tym celu.

Jednym z przykładów jest sytuacja, która miała miejsce w kwietniu tego roku w Korei Południowej. Wówczas policja aresztowała minerów, którzy wynajmowali fabryki i fermy kurczaków, aby móc otrzymywać prąd po znacznie niższych cenach.

Warto wspomnieć, że w tym miesiącu pewien obywatel Chin otrzymał wyrok 3,5 roku więzienia za kradzież energii elektrycznej ze stacji kolejowej w celu zasilania swej kopalni BTC, obejmującej 50 urządzeń wydobywczych. Oprócz kary więzienia, otrzymał on również grzywnę w wysokości 100 000 juanów, co stanowi równowartość około 14 500 USD.

Według danych z kwietnia 2018 r. wspomniany obywatel Chin pozyskał 3.2 BTC, zarabiając 120 000 juanów, a więc około 17 400 USD. Rachunek za wykorzystany do tego celu prąd opiewa natomiast na 104 000 juanów, co stanowi równowartość około 15 000 USD.

Oprócz kary więzienia i grzywny, sąd orzekł w stosunku do oskarżonego także konieczność pokrycia kosztów energii elektrycznej i nakazał konfiskatę sprzętu do miningu.

Warto wspomnieć też o przypadku kopania kryptowalut na służbowych komputerach przez pracowników administracji, o czym można przeczytać tutaj.

Na kopanie kryptowalut na koszt państwa skusiła się również ukraińska policja.

Czytaj także: Policja kopie kryptowaluty kradzionym prądem

Pracownicy policji na Ukrainie zostali oskarżeni o kradzież prądu w celu kopania kryptowalut w miejscu pracy. Nie zostało jeszcze ustalone, jakie kryptowaluty były wydobywane i jak duże koszty finansowe tej działalności poniosła ukraińska policja. Nie jest to odosobniony przypadek miningu w miejscu.. Czytaj
Policja kopie kryptowaluty kradzionym prądem

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk