• Odbierz prezent
Bitcoin jest „całkowicie bezużyteczny”, wg byłej szefowej FED

Janet Yellen, była przewodnicząca amerykańskiego FED, po raz kolejny wyraziła swój sceptyczny stosunek do kryptowalut, nazywając bitcoina (BTC) „całkowicie bezużytecznym”.

 

Podczas poniedziałkowego wystąpienia na konferencji Canada FinTech forum, Janet Yellen wypowiedziała się na temat bitcoina, po otrzymaniu pytania od publiczności. Była przewodnicząca FED negatywnie oceniła szanse najpopularniejszej kryptowaluty na stanie się  powszechnym pieniądzem:

 

„Przez wiele lat dochodzono do tego, że coś, co ma być użyteczną walutą musi być przede wszystkim stabilnym środkiem przechowywania wartości, zaś bitcoin jest całkowitym zaprzeczeniem stabilności.”

 

Yellen dodała również, że bitcoin w praktyce jest bezużyteczny, gdyż nie jest masowo wykorzystywany do przeprowadzania transakcji, jego notowania nie są stabilne, zaś samo przeprowadzanie transferów z jego wykorzystaniem nie jest wydajne i wystarczająco szybkie. Co ciekawe, jako wadę bitcoina Yellen wymieniła jego mocno zdecentralizowaną strukturę, która dla wielu entuzjastów walut cyfrowych jest jego największym atutem. Pokazuje to zupełnie odmienną perspektywę postrzegania usług finansowych.

 

Warto dodać, że - mimo oczywistego odbioru takich opinii przez entuzjastów kryptowalut - słowa Janet Yellen nie pozostają bez uzasadnienia. Skalowalność i wydajność bitcoina w jego obecnej fazie rozwoju zasadniczo nie pozwoliłaby na jego masowe wykorzystanie jako podstawowego środka płatności, chociażby w samych Stanach Zjednoczonych.

Oczywiście, taka opinia byłej szefowej FED i ekonomistki z wieloletnim doświadczeniem pracy w instytucjach federalnych nie powinna dziwić, gdyż bitcoin powstał m.in. właśnie po to, aby ograniczyć hegemonię banków centralnych w emisji pieniądza.

 

Yellen nie po raz pierwszy wypowiada się na temat kryptowalut - 15 grudnia zeszłego roku (na dwa dni przed wybiciem dotychczasowych szczytów BTC) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu FED, jeszcze jako prezes, przyznała że bitcoin jest aktywem o mocno spekulacyjnym charakterze i ogromnych wahaniach kursowych, zaś FED nie odgrywa żadnej roli w kwestiach regulacyjnych kryptowalut.

 

Popularne zdjęcie z szefową FED i kartką z napisem „Buy Bitcoin” w tle, pochodzi 12 lipca 2017 r. i zostało wykonane podczas wypowiedzi Janet Yellen na temat przyszłej polityki monetarnej i wysokości stóp procentowych.

Czytaj także: Szef Fed o kryptowalutach - to nie waluty, lecz pralnia brudnych pieniędzy

Szef Rezerwy Federalnej USA (Fed), Jerome Powell, podczas wczorajszego wystąpienia (18 lipca) w Kongresie wypowiedział się na temat kryptowalut. Jego opinia miała jednoznacznie negatywny charakter - Powell zarzuca walutom cyfrowym nie tylko brak pokrycia i rzeczywistej wartości, ale również widzi w .. Czytaj
Szef Fed o kryptowalutach - to nie waluty, lecz pralnia brudnych pieniędzy

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk