• Sklep
  • Odbierz prezent
Bitcoin i rosyjski fake news

Zeszłotygodniowe doniesienia o rzekomych planach Rosji, mających na celu ulokowanie części rezerw finansowych w bitcoinie okazały się nieprawdziwe.

 

Fałszywa informacja ma swoje źródło w wypowiedzi Vladislava Ginko, ekonomisty i wykładowcy na jednej z moskiewskich uczelni. 8 stycznia przekazał on informację australijskiemu blogowi branżowemu Micky o tym, że Rosja planuje radykalną dywersyfikację swoich rezerw finansowych, m.in. w celu zmniejszenia skutków amerykańskich sankcji gospodarczych. Istotną częścią tej strategii miała być rzekoma inwestycja w bitcoina (BTC), przekraczająca sumę nawet 10 mld dolarów, dokonana przez Rosyjski Bank Centralny.

Pierwsza transza zakupów BTC miała zostać zrealizowana już lutym, kiedy Kongres Stanów Zjednoczonych najprawdopodobniej przedłuży sankcje gospodarcze nałożone na Rosję. Ginko twierdził, również że prezydent Vladimir Putin nie jest przeciwnikiem kryptowalut i dostrzega istotna rolę innowacji w branży fintech.

Wiadomość ta, jak nietrudno się domyślić, wyjątkowo szybko obiegła większość portali branżowych (i nie tylko - pisał o tym nawet brytyjski Daily Telegraph), z których niemal wszystkie po prostu dokonały bezrefleksyjnej parafrazy wywiadu z Ginko, dodając atrakcyjny tytuł. Informacja nie pojawiła się na portalu FXMAG ze względu na jej niską wiarygodność. Jak się okazało, słusznie.

 

Gdyby doniesienia o przyszłych inwestycjach rosyjskiego rządu w bitcoina okazały się prawdziwe, wiązałoby się to ze znacznym polepszeniem nastrojów inwestorów i stymulacją popytu, skutkującą wzrostem notowań bitcoina i zapewne również czołowych altcoinów.

 

Zapewnienia Vladislava Glinko o planach rosyjskiego rządu zostały jednak zdementowane m.in. przez Elinę Sidorenko, posłankę i szefową parlamentarnego zespołu ds. kryptowalut.

W rozmowie z portalem ForkLog stwierdziła ona, że doniesienia „nie mają żadnego sensu”, gdyż Rosja, podobnie jak inne kraje, nie jest gotowa na sprzężenie swojego systemu rezerw z kryptowalutami. I przynajmniej przez najbliższe trzydzieści lat sytuacja nie ulegnie zmianie.

Czytaj także: Rosja odblokuje dostęp do komunikatora Telegram, jednak pod jednym warunkiem…

Po kwietniowym zarządzeniu rosyjskiego nadzoru telekomunikacyjnego, który zarządził internetową blokadę popularnego szyfrowanego komunikatora Telegram, rządowy organ ogłosił 28 sierpnia, że jest w stanie wycofać się z nałożonej blokady, jeśli tylko administracja Telegrama zgodzi się na udostępnieni.. Czytaj
Rosja odblokuje dostęp do komunikatora Telegram, jednak pod jednym warunkiem…

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk