• Sklep
  • Odbierz prezent
Bitcoin i pozostałe kryptowaluty w ciągu dekady będą jak Internet dla rynków finansowych. Raport KPNG

Kryptowaluty to wielka rzecz, zaś ich powstanie to ważny moment w historii finansów. Minie jednak sporo czasu zanim waluty cyfrowe zyskają niepodważalny status medium wymiany wartości i środka tezauryzacji. Aby do tego doszło, konieczne jest podjęcie wysiłków w celu instytucjonalizacji kryptowalut, bez której bitcoin (BTC) i inne cyfrowe aktywa nigdy nie osiągną statusu powszechnie akceptowalnych środków płatniczych, wg raportu należącej do „Wielkiej Czwórki” korporacji audytorsko-doradczej KPMG.

 

Krypto, ale nie waluty

Najnowszy raport KPMG zatytułowany „Institutionalization of cryptoassets”, opracowany m.in. we współpracy z Coinbase, zwraca uwagę, że kryptowaluty nie powinny być aktualnie klasyfikowane jako waluty, stąd też autorzy konsekwentnie korzystają z zamiennego określenia: kryptoaktywa (ang. cryptoassets). Bitcoin i inne kryptowaluty mogą być jednostkami rozliczeniowymi, jednak wg raportu nie posiadają funkcji tezauryzacyjnej i nie są powszechnie akceptowanymi oraz rozpoznawalnymi środkami wymiany, stąd też nie mogą być określane jako waluty. Instytucjonalizacja jest kolejnym krokiem w rozwoju kryptowalut, gdyż jako jedyna może zapewnić ich powszechną akceptację, zaufanie nowych użytkowników oraz wpłynąć na dalszy wzrost notowań, wywołany rosnącym popytem.

Unikanie określenia kryptowaluty jest znamienne dla wielu instytucji rządowych, takich jak m.in. ESMA, FCA, czy Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

Czytaj także: Kryptowaluty nie staną się "prawdziwym pieniądzem", wg Banku Rozrachunków Międzynarodowych

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank of International Settlements) w swoim corocznym raporcie ekonomicznym, zatytułowanym „Kryptowaluty - wychodząc poza szum medialny” uznał, że kryptowaluty nie są w stanie osiągnąć skali, która pozwoli im funkcjonować jako pieniądze.   Kryptowaluty bez szans .. Czytaj
Kryptowaluty nie staną się "prawdziwym pieniądzem", wg Banku Rozrachunków Międzynarodowych

 

Wg KPMG, kryptoaktywa mają dużą szansę na zrewolucjonizowanie przestrzeni usług finansowych w najbliższej dekadzie. Nie chodzi tu wyłącznie o rozliczenia za pomocą kryptowalut, lecz przede wszystkim o tzw. ekonomię cyfrowych tokenów, która jest coraz popularniejszym tematem na rynkach finansowych. Tokenizacja może objąć niemal każdy element tradycyjnego rynku, doprowadzając do powstania zupełnie nowych produktów finansowych, a tym samym również usług, takich jak giełdy wymiany tokenów, czy bezpieczne rozwiązania depozytowe. Raport zauważa jednak, że w przypadku tokenizacji konieczne będzie zapewnienie skutecznych mechanizmów tworzenia zaufania i zapewniania bezpieczeństwa inwestorom. Na przykładzie dotychczasowych doświadczeń z ICO można wywnioskować, że całkowicie nieregulowany rynek zbierania funduszy poprzez sprzedaż tokenów nie sprawdził się, szybko stając się zdominowanym przez nieuczciwe lub niskojakościowe projekty. Dlatego też dla rozwoju tokenizacji i opartej na niej ekonomii konieczna będzie obecność instytucji, które nie tylko będą w stanie dokonać rzetelnego audytu tokenów, ale także dostarczyć zaufanie i bezpieczeństwo inwestorów. Przestrzeń tokenizacji jest obecnie na etapie, na którym serwisy internetowe było na początku lat 90., co oznacza że w najbliższych latach dojdzie do wielu przetasowań na rynku, przejęć, a także spektakularnych upadków, co jest kolejnym argumentem za instytucjonalizacją i regulacją tego obszaru, wg KPMG. Autorzy raportu idą dalej w swoich przewidywaniach, zestawiając protokół TC/IP i HTTP z cyfrowymi tokenami - pierwsze pozwoliły na powszechne udostępnianie informacji, drugie zaś pozwolą na digitalizowanie wartości i zaufaną wymianę, opartą na cyfrowej ekonomii. Blockchain jest w stanie zrobić dla wartości to, co Internet dla informacji.

 

Na czym polega instytucjonalizacja rynku kryptowalut?

Instytucje, które będą chciały wprowadzić do swojej oferty produkty oparte na cyfrowych aktywach, muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, mającym na celu zsynchronizowanie tradycyjnej ekonomii z zupełnie nową, opartą na tokenizacji. Wg KPMG podstawowe z nich to:

  • Regulacje prawne: przeciwdziałanie przestępstw finansowych, zgodność z regionalnym prawem dot. rynków finansowych
  • Zarządzanie siecią i jej podziały: hard fork, skutkujący podziałem łańcucha bloków na dwa osobne jest sporym wyzwaniem dla firm, które chcą oferować usługi i produkty oparte na kryptowalutach. Mimo, że są to sytuacje marginalne, należy dokładnie określić procedury postępowania w przypadku ich wystąpienia
  • KYC i weryfikacja pochodzenia środków: wg KPNG, procedury weryfikacyjne nie ominą rynku walut cyfrowych, mimo tego, że ich przeprowadzenie będzie trudniejsze niż na tradycyjnych rynkach finansowych, ze względu na charakter kryptoaktywów
  • Bezpieczeństwo aktywów: to wciąż jeden z czynników, który najbardziej odstrasza inwestorów instytucjonalnych od rynku walut cyfrowych. Nie chcą oni inwestować w cyfrowe aktywa, które mogą zostać bezpowrotnie utracone np. w wyniku ataku hakerskiego. Stąd też na rynku będzie coraz więcej rozwiązań, oferujących dostęp do bezpiecznego depozytariusza dla tokenów i kryptowalut. Nad takimi rozwiązaniami pracują m.in. Coinbase, Goldman Sachs, czy Bank of America.
  • Kwestie podatkowe

 

Krypto regulowane, albo marginalizowane

KPMG, mimo surowej oceny obecnego obrazu rynku cyfrowych aktywów, zwraca uwagę na fakt, że kryptoaktywa mają realną szansę na stanie się pełnoprawną klasą aktywów, wraz ze swoim rozwojem. Kryptowaluty i cyfrowe tokeny dostarczą więcej zaufania na rynkach finansowych, m.in. ze względu na teoretyczną nieodwracalność informacji zapisanych w rejestrze blockchain, nie stanie się tak jednak bez ich uprzedniej instytucjonalizacji i regulacji.

Konkluzja zawarta w raporcie jest dość ambiwalentna dla entuzjasty kryptowalut. Z jednej strony, zakłada ona przyszły rozwój ekonomii opartej na kryptoaktywach, z drugiej jednak dostrzega szansę na ów rozwój wyłącznie po przeprowadzeniu kompleksowego procesu instytucjonalizacji cyfrowych aktywów. Oznacza to całkowita utratę pierwotnego założenia, jakie przyświecało m.in. bitcoinowi, który miał istnieć w kontrze, a nie zaś w ramach tradycyjnego systemu finansowego.

 

Z jednym wnioskiem raportu z pewnością można się zgodzić: w najbliższej dekadzie wiele będzie się działo w przestrzeni tokenizacji i cyfrowych aktywów.

 

 

 

 

 

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk