• Odbierz prezent
bitcoin kryptowaluty cena bitcoina

W swym artykule na portalu Cointelegraph Sritanshu Sinha opublikował artykuł, w którym przedstawił najbardziej nietrafne prognozy ceny Bitcoina w 2019 r. Prognozy te były wyrażone przez wiodących znawców tego rynku. Kto się najbardziej pomylił?

 

Jak zwraca uwagę Sritanshu Sinha we wstępie swego artykułu, przewidywanie przyszłości jest naturalną ludzką skłonnością. Społeczeństwo podziwia tych, którzy potrafili przedstawić trafne prognozy, ale kocha nienawidzić tych, którzy w swych przewidywaniach mocno rozminęli się z rzeczywistością.

Od wielu lat rynek kryptowalut jest znany ze swych dużych fluktuacji cenowych i zmienności. Nikt nie może naprawdę przewidzieć, co się wydarzy w ciągu najbliższych sekund, minut, godzin, dni, tygodni, miesięcy, a tym bardziej lat.

Kiedy wielu analityków przewidywało upadek Bitcoina, jego cena sięgnęła 20 000 USD. Było też na odwrót. Kiedy wiele osób oczekiwało, że cena Bitcoina sięgnie 1 miliona USD, wówczas akurat spadła do 3200 USD. Gdy rok 2019 zbliżał się ku końcowi, cena Bitcoina wynosiła około 7300 USD. Znacznie odbiegało to od niektórych prognoz, szczególnie tych, które były bardzo optymistyczne.

Autor artykułu przedstawił swój ranking prognoz, które mniej lub bardziej odbiegały od rzeczywistości. Swą listę rozpoczął od najskromniejszej z nich, a tym samym najmniej nietrafnej. Jest to wyważona predykcja CEO Galaxy Digital – Mike’a Novagratza.

 

Mike Novogratz: 20 tysięcy USD

Obserwując zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych kryptowalutami, Mike Novogratz przyjął założenie, że cena Bitcoina może sięgnąć najwyższego osiągniętego do tej pory poziomu 20 000 USD przed końcem 2019 r. Zakładał podobieństwo do wcześniejszego ruchu ceny Bitcoina z 4000 USD do prawie 13 500 USD i dostrzegał ponowny wzrost zainteresowania inwestorów instytucjonalnych. Stwierdził więc, że Bitcoin mógłby po raz kolejny wzrosnąć do 20 000 USD. Dodatkowe powody optymizmu Novogratza obejmowały przewidywania dotyczące projektu Libra oraz wprowadzenia przez Telegram TON (Telegraph Open Network), jednak oba projekty nie doszły do skutku.

 

Niemiecki bank BayernLB: 90 tysięcy USD

Nie jest częstym zjawiskiem, gdy banki spodziewają się wzrostu ceny Bitcoina. Jednak bank z siedzibą w Monachium – BayernLB przewidywał ogromny skok cen kryptowalut. W swym raporcie z września 2019 r., bank sugerował, że efekty halvingu Bitcoina nie zostały jeszcze uwzględnione w cenach. BayernLB porównał ze sobą złoto i Bitcoin pod względem współczynnika zapasów do przepływów (stock to flow ratio). Współczynnik ten określa ilość towaru lub surowca przechowywanego w magazynach podzieloną przez ilość tego aktywa produkowaną rocznie. W przypadku złota współczynnik ten jest najwyższy ze wszystkich surowców. Bank zasugerował, że złoto musiało osiągnąć swój wysoki współczynnik zapasów do przepływów na przestrzeni tysiącleci, a tymczasem Bitcoin podobny współczynnik może osiągnąć w czasie kilku miesięcy. W swym raporcie bank stwierdził: „Jeśli w maju 2020 r. współczynnik zapasów do przepływów dla Bitcoina byłby uwzględniony w modelu, efektem byłaby zawrotna cena 90 000 USD. To oznaczałoby, że nadchodzący efekt halvingu w znikomym tylko stopniu został uwzględniony w obecnej cenie Bitcoina w okolicach 8000 USD.”

 

Anthony Pompliano: 100 tysięcy USD

Anthony Pompliano – założyciel Morgan Creek przedstawił swą prognozę 100 000 USD w 2017 r., zanim cena Bitcoina spadła ze swych historycznych szczytów. Później stwierdził, że Bitcoin może spaść nawet do 3000 USD, a następnie kontynuować swój rajd byka od 2019 r. i tak też się stało. Jego optymizm co do ceny 100 000 USD jednak jak do tej pory nie wygasł. 2 lipca 2019 r. w wywiadzie dla Blox.Live.tv sugerował, że Bitcoin mógłby osiągnąć cenę 100 000 USD do końca 2021 r. Powiedział, że za jego prognozą stoi klasyczna zasada podaży i popytu, odnosząc się do faktu, że w maju 2020 r. będzie miał miejsce halving Bitcoina, a nagroda za mining zostanie zredukowana o połowę.

Biorąc pod uwagę wcześniejszą historię halvingów, cena Bitcoina wzrosła dzięki temu czynnikowi dziesięciokrotnie. Po drugim halvingu w 2016 r. cena Bitcoina wzrosła o 400%. Oba rajdy miały miejsce około rok po halvingach.

Czytaj także: Kryptowaluty. Jak halving może wpłynąć na cenę Bitcoina?

W swym artykule na portalu Cointelegraph, Stephen O’Neal wyjaśnił w przystępny sposób zagadnienie halvingu Bitcoina, odpowiadając na najczęściej zadawane na ten temat pytania. Czym jest halving Bitcoina? Jak do tej pory wpływał on na cenę tej kryptowaluty? Jak może to wyglądać w przyszłości?   Czy.. Czytaj
Kryptowaluty. Jak halving może wpłynąć na cenę Bitcoina?

 

Simon Peters: 100 tysięcy USD

26 czerwca analityk eToro – Simon Peters zauważył, że kiedy Bitcoin był na poziomie 11 800 USD, w ciągu kolejnych 14 dni osiągnął rekordowy poziom 20 000 USD. Opierając swe przewidywania na tym wzorcu, przyjął, że Bitcoin będzie kontynuował ten kierunek także w tym roku. Stwierdził, że tym, co odróżnia ten wzrost od tego, który został osiągnięty w momencie historycznego szczytu, jest organiczna natura tego wzrostu, a poprzedni rajd byka był napędzany dezinformacją przy jednoczesnym wzroście wyszukiwani w Google fraz w rodzaju „kupić bitcoin”.

Biorąc pod uwagę fakt, że kapitał wchodzący na rynek pochodzi od inwestorów instytucjonalnych i inwestorów, którzy wcześniej przechowywali swe środki w stablecoinach, Peters założył, że nadchodzący rajd byka będzie wspierany przez te instytucje. Sugerował także, iż wzrost ceny Bitcoina będzie się odbywał kosztem altcoinów, a jego dominacja rynkowa utrzyma ten wzrost.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, Peters przewidywał, że cena Bitcoina mogłaby sięgnąć 50 000 USD lub nawet 100 000 USD do końca roku.

 

Tim Draper: 250 tysięcy USD

Znany inwestor i miliarder Tim Draper zasłynął ze swych inwestycji w Bitcoin, kiedy w 2014 r. kupił na aukcji skonfiskowane prawie 30 000 BTC. Draper twierdził, że jego prognoza 250 000 USD za 1 bitcoin była „konserwatywna”. Była oparta na takich czynnikach, jak globalna adaptacja i Lightning Network. Możliwość sprawniejszego i szybszego dokowania małych transakcji mogłaby być katalizatorem kolejnego rajdu byka.

Czytaj także: Bitcoin za 250 tysięcy dolarów?

Jakie są prognozy ceny Bitcoina znanych osób ze świata finansów? Jaką cenę może osiągnąć w tym roku? Ile może być wart za kilka lat?   Jaką prognozę ma Tom Lee? Znany strateg z Wall Street i współzałożyciel Fundstrat Global Advisors – Tom Lee – już w styczniu 2018r. w wywiadzie dla CNBC po raz p.. Czytaj
Bitcoin za 250 tysięcy dolarów?

 

McAfee: 1 milion USD

Mówiąc o ekscentrycznych komentarzach i przesadnych prognozach, nie sposób pominąć Johna MCAfee. W wywiadzie dla Forbesa udzielonym 30 września, kiedy został zapytany o prognozę ceny Bitcoina sięgającą 500 000 USD do końca przyszłego roku, zwiększył tę prognozę do 1 miliona USD za 1 bitcoin. W tym samym wywiadzie, kiedy został zapytany o uzasadnienie swych przewidywań, stwierdził: „Bądźmy realistami, jest tylko 21 milionów bitcoinów, z których 7 milionów zostało utraconych na zawsze, a jeśli Satoshi nie żyje, dodajmy jeszcze kilka milionów.”

Ten argument przemawia do niektórych osób wierzących w klasyczną teorię podaży i popytu. Jednak do większości użytkowników ten argument nie przemawia, biorąc pod uwagę, że tylko 800 000 portfeli przechowuje ponad 1 BTC. Znaczna większość posiadaczy bitcoina posiada jakiś jego ułamek.

Czytaj także: John McAfee: Spieprzymy przyszłość, ale i tak będzie lepiej niż jest teraz

John McAfee sam nadał sobie miano prominentnej osobistości w świecie kryptowalut. Ma doświadczeniem w programowaniu i cyberbezpieczeństwie. Wydaje się więc niezwykle zaintrygowany zdecentralizowaną technologią i tym, co może zaoferować światu.   Dziennikarze serwisu Cointelegraph mieli okazję por.. Czytaj
John McAfee: Spieprzymy przyszłość, ale i tak będzie lepiej niż jest teraz

 

Peter Schiff: 4 tysiące USD lub mniej

Podczas, gdy wyżej wspomniane prognozy pochodziły od skrajnych entuzjastów Bitcoina, ta prognoza była wygłaszana przez sceptyka. We wrześniu, kiedy cena Bitcoina spadła z 9700 USD do 8000 USD w ciągu kilku godzin, długoterminowy sceptyk Bitcoina Peter Schiff stwierdził, że to mocne osunięcie jest dopiero początkiem większego spadku, dodając: „Jest wysokie ryzyko szybkiego zejścia w dół do 4000 USD lub niżej.”

Sceptycyzm Schiffa nie był zaskoczeniem dla większości zwolenników Bitcoina. 31 lipca w trakcie debaty z Pompliano przedstawił swe poglądy, wyrażające jego niechęć w stosunku do tej kryptowaluty.

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk