• Odbierz prezent
Bitcoin ETF zbyt podatny na manipulacje cenowe? SEC odrzuca kolejne wnioski

SEC, pełniący funkcję regulatora finansowego w Stanach Zjednoczonych, odrzucił w środę 22 sierpnia wszystkie z dziewięciu wniosków dotyczących uruchomienia funduszy ETF na bitcoina (BTC). Decyzja komisji, podobnie jak w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku braci Wniklevoss, była zgodna z przewidywaniami. Mimo tego, rynek nie zdołał jej w pełni zdyskontować, reagując niewielkim spadkiem kursu bitcoina.

 

Dziewięć wniosków do kosza

SEC odrzucił wnioski od trzech dostawców ETF: ProShares, Direxion, a następnie również GraniteShares, co oznacza niedopuszczenie do obrotu dziewięciu konkretnych funduszy powiązanych z notowaniami bitcoina (BTC). Powód odrzucenia wniosków dla wszystkich z nich był taki sam - wg SEC wnioski nie spełniały wymogów zawartych w Ustawie o działalności giełd (Exchage Act) oraz w Zasadach Dobrych Praktyk SEC (Commission's Rules of Practice). Zostały one odrzucone na podstawie działań zapobiegawczych nieuczciwym praktykom na rynku.

Podstawą prawną do odrzucenia wniosków była słynna już sekcja 6(b)(5) Ustawy o działalności giełd, wg której SEC ma prawo odrzucić wniosek giełdy, jeśli zachodzi podejrzenie zapewnienia niewystarczającej ochrony inwestorów przed manipulacjami cenowymi oraz nieuczciwymi praktykami rynkowymi, a także w przypadkach, w których wnioskujący nie współpracują z regulatorem.

Mówiąc prościej, SEC odrzucił wnioski o utworzenie ETF na bitcoina ze względu na zbyt duże ryzyko wystąpienia manipulacji cenowych na rynku kryptowalut, który jest relatywnie niewielki w porównaniu z innymi, szczególnie pod względem globalnej (całościowej) kapitalizacji. Komisja zwróciła również uwagę na to, że wnioskujący nie uzasadnili w wystarczający sposób, że BTC jest rynkiem o „istotnym znaczeniu”, a także że posiada wystarczającą płynność, konieczną do utworzenia funduszy ETF.

Podobnie jak przy wcześniejszych odrzuceniach wniosków o ETF na bitcoina, SEC zaznaczył że jego odmowna decyzja nie jest w żaden sposób związana z ogólną negatywną oceną BTC oraz technologii blockchain, a także z ich wartością użytkową, inwestycyjną oraz stopniem innowacyjności.

 

Jednym z wielu znamiennych przykładów wysokiej zmienności cenowej BTC oraz podatności na manipulację były wczorajsze (22 sierpnia) prace konserwacyjne na kryptowalutowej giełdzie lewarowanych kontraktów terminowych BitMEX, które doprowadziły do upłynnienia niewielkiej części krótkich pozycji, skutkujących natychmiastowym, niemal siedmioprocentowym wystrzałem notowań BTC.

Czytaj także: Kurs bitcoina w górę po zatrzymaniu giełdy BitMEX. Rynek kryptowalut manipulowany dźwignią?

Kurs bitcoina (BTC) dzisiejszej nocy zanotował nagły, niemal siedmioprocentowy wzrost, pobudzając tym samym do wzrostów cały rynek kryptowalut. Jedną z domniemanych przyczyn tak nagłego ruchu popytowego była planowana konserwacja na popularnej giełdzie lewarowanych kontraktów terminowych BitMEX. Wy.. Czytaj
Kurs bitcoina w górę po zatrzymaniu giełdy BitMEX. Rynek kryptowalut manipulowany dźwignią?

 

Jakie ETF-y zostały odrzucone?

Wnioski, które odrzucił SEC dotyczyły dziewięciu różnych funduszy powiązanych z bitcoinem, z których każdy miał pokrycie w kontraktach terminowych (był tzw. futures backed), co oznacza że do ich zawarcia nie byłoby potrzeby bezpośredniego zakupu bitcoina. Co za tym idzie, rzeczywisty wpływ takich funduszy na notowania bitcoina byłby nie tylko niebezpośredni (jak w przypadku futures na BTC), ale i najprawdopodobniej marginalny.

Propozycje funduszy, z pokryciem w kontraktach terminowych, które odrzuciła Komisja:

ETF-y od ProShares, które docelowo miały być notowane na nowojorskiej giełdzie NYSE, obejmowały:

  • ProShares Bitcoin ETF
  • ProShares Short Bitcoin ETF (grający na spadki)

ETF-y od Direxion, również notowane na NYSE, grające zarówno na wzrosty (Bull), jak i spadki (Bear), w tym również lewarowane (od 1.25:1 do 2:1)

  • Daily Bitcoin 1.25X Bull Shares
  • Daily Bitcoin 1.5X Bull Shares
  • Daily Bitcoin 2X Bull Shares
  • Daily Bitcoin Bear 1X Shares
  • Daily Bitcoin 2X Bear Shares

ETF-y od GraniteShares, które docelowo miały być notowane na chicagowskiej giełdzie Cboe obejmowały:

  • GraniteShares Bitcoin ETF
  • GraniteShares Short Bitcoin ETF (grający na spadki)

Warto zaznaczyć, że każdy z trzech powyższych dostawców ETF posiada doświadczenie rynkowe i szeroką ofertę funduszy notowanych na amerykańskich giełdach.

 

Ostatnia nadzieja dla ETF-ów na bitcoina

Największe nadzieje uczestników rynku kryptowalut skupione są wokół propozycji ETF na bitcoina autorstwa VanEck/SolidX na giełdzie Cboe, które w swoim założeniu będą mieć pokrycie w realnym BTC nabytym na rynku (tzw. commodity backed), przez co ich wpływ na cenę bitcoina będzie bezpośredni. Dzięki temu, potencjalni inwestorzy instytucjonalni otrzymają narzędzie do rozpoczęcia bezpiecznej ekspozycji swojego portfela na rynek walut cyfrowych, w czym wielu obserwatorów rynku dostrzega szansę na wymierne wzrosty, nie tylko bitcoina, ale i innych kryptowalut.

Ostateczna decyzja SEC w sprawie wniosku Bitcoin ETF od VanEck/SolidX zapadnie najprawdopodobniej 30 września 2018 r., należy jednak pamiętać, że Komisja ma prawo ponownie odroczyć ją aż do lutego 2019 r.

Bez względu na to, jaka ona będzie, ostatni dzień września najpewniej przyniesie wysoką zmienność notowań bitcoina. Odrzucenie wniosku może wywołać mocną przecenę, ze względu na nieracjonalnie wysokie oczekiwania uczestników rynku.

Czytaj także: Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

Nie od dziś wiadomo, że rynek kryptowalut, jako stosunkowo niewielki w porównaniu z wiodącymi giełdami papierów wartościowych i wręcz mikroskopijny w zestawieniu rynkiem walutowym, jest wyjątkowo wrażliwy na różnego rodzaju wiadomości i doniesienia medialne, zarówno te dobre, jak i złe. Nastroje inw.. Czytaj
Czy SEC wpływa na kurs bitcoina i notowania kryptowalut? Analiza reakcji rynku

 

Na wczorajszą decyzję SEC rynek zareagował spadkami z poziomu ok. 6650 USD do 6450 USD (ok. 3% spadku), wracając do poziomu cenowego z wtorku.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk