• Odbierz prezent
bitcoin etf sec

We wtorek 24 lipca amerykański regulator SEC poinformował o odłożeniu decyzji w sprawie zezwolenia na oferowanie funduszy Bitcoin ETF na II połowę września. Mimo, że nastroje są optymistyczne, SEC może odmówić zezwolenia na ich wprowadzenie. Rynek od wielu miesięcy czeka na zielone światło dla ETF-ów na bitcoina, które mają szansę zachęcić inwestorów instytucjonalnych do ulokowania kapitału na regulowanym rynku, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie obrotów samego bitcoina.

 

Bitcoin ETF dopiero po wakacjach

SEC (US Securities and Exchange Commission) dotychczas otrzymał wnioski o zezwolenie na wprowadzenie ETF na BTC od pięciu podmiotów. Komisja poinformowała jednak, że na podjęcie decyzji potrzebuje więcej czasu, wyznaczając datę 21 września.

26 czerwca SEC otrzymał wniosek od CBOE (Chicago Board Options Exchange), jednego z największych w USA ośrodków handlu opcjami, o zezwolenie na oferowanie funduszy ETF na BTC, w kooperacji z firmami VanEck i SolidX. W ramach ETF na CBOE bitcoin ma być nabywany na rynku OTC, bez możliwości zastosowania dźwigni finansowej (jak ma to miejsce np. w przypadku kontraktów futures).

CBOE ma również zapewnić fundusz gwarancyjny dla klientów, na wypadek straty, bądź kradzieży środków. Początkowo fundusz gwarancyjny ma być ograniczony do 25 mln dolarów,  z możliwością rozszerzenia do 100 mln USD w wyjątkowych przypadkach.

W marcu prezes CBOE, Chris Concannon, przekonywał w liście do SEC, że po wprowadzeniu do obrotu kontraktów BTC futures, kolejnym naturalnym krokiem będzie uruchomienie ETF-ów na bitcoina. List zawierał również opinię, że relatywnie niska płynność rynku kryptowalut nie będzie problemem dla inwestorów wybierających fundusze.

Prezes CBOE w jednym w wywiadów przekonywał również, że rynki złota i walut są znacznie bardziej rozdrobnione, zaś kwestia pojawienia się ETF-ów na BTC w ofercie CBOE jest przesądzona i to wyłącznie kwestia czasu.

Warto przypomnieć, że CBOE była pierwszą giełdą, która wprowadziła w grudniu zeszłego roku do swojej oferty kontrakty terminowe futures na BTC, wyprzedzając o tydzień giełdę CME.

 

Czytaj także: Kontrakty futures na bitcoina - wszystko, co musisz wiedzieć

Od ubiegłego tygodnia inwestorzy mają możliwość handlu instrumentami opartymi bitcoina na regulowanych giełdach instrumentów pochodnych. Notowania kontraktów futures na najbardziej popularną z walut cyfrowych uruchomiły już Cboe i CME Group. Jakie możliwości dają te rynki osobom zainteresowanym inw.. Czytaj
Kontrakty futures na bitcoina - wszystko, co musisz wiedzieć

 

Decyzja SEC i CFTC przesądzona?

Wg doniesień bloga Zerohedge, który zebrał rzekome wypowiedzi anonimowych osób związanych z SEC, regulacyjne przyzwolenie na uruchomienie ETF-ów na bitcoina jest jedynie kwestią czasu. Wg jednej z nich, regulatorzy nie boją się już pęknięcia bańki spekulacyjnej, a także nie dostrzegają problemów związanych z kontraktami futures na BTC, na które początkowo spoglądali podejrzliwym okiem. Jeden z byłych pracowników SEC twierdzi, że zielone światło od regulatora w sprawie ETF-ów pojawi się już we wrześniu, jednak będzie ono jedynie niewielką częścią samych regulacji, które w głównej mierze skupią się na ICO. SEC ma zamiar przywrócić ICO na teren Stanów Zjednoczonych, dostrzegając problem, polegający na tym, że większość amerykańskich inwestorów lokuje kapitał w ICO zarejestrowanych w egzotycznych lokalizacjach, całkowicie wyzbywając się jakiejkolwiek ochrony konsumenckiej.

SEC oraz CFTC są świadome tego, że po sformułowaniu regulacji dotyczących funduszy ETF na bitcoina, zostaną zalane wnioskami o przyznanie licencji, gdyż wiele podmiotów widzi w nich możliwość podniesienia swoich obrotów.

 

Bitcoin ETF w Europie

ETF na BTC mają być oferowane również w Europie, m.in. przez holenderską platformę Flow Traders NV, która na początku lipca wprowadziła do oferty handlowej ETN (Exchange Traded Notes) na Bitcoina i Ethereum. Flow Traders planuje w przyszłości poszerzenie oferty o ETF na dwie najpopularniejsze kryptowaluty, do czego wymagane będzie pozwolenie europejskiego regulatora ESMA.

 

Czym jest fundusz ETF?

ETF (Exchange Traded Fund) to rodzaj funduszu inwestycyjnego notowanego na giełdzie, którego celem jest ścisłe odwzorowanie notowań konkretnego indeksu, waluty, surowca, czy innego instrumentu finansowego. ETF-y mogą być potencjalnie atrakcyjne dla inwestorów ze względu na niskie koszty zarządzania (prowizje), wygodę korzystania, korzyści podatkowe oraz cechy upodobniające je do akcji spółek giełdowych. Większość ETF-ów odzwierciedla notowania indeksów giełdowych, jednak nie należy mylić ich z funduszami indeksowymi, które są oddzielnym instrumentem. Zarządzający funduszem nabywają akcje wchodzące w skład konkretnego indeksu w odpowiedniej proporcji, aby zapewnić jego realne pokrycie w zachowaniu śledzonego indeksu.

Najpopularniejszym ETF-em na świecie jest obecnie SPDR S&P500 (SPY.US), odzwierciedlający notowania indeksu 500 największych amerykańskich spółek z giełd NYSE i NASDAQ. W Polsce najpopularniejszy jest ETFW20L, będący ETF-em na indeks WIG20.

ETF-y są stosunkowo nowym instrumentem finansowym, po raz pierwszy oferowanym przez giełdę CME w 1989 r. (przez krótki czas), zaś regularnie są dostępne od 1993 r. W Polsce pierwszy ETF (na indeks WIG20) pojawił się na GPW w 2010 r.

ETF na kryptowaluty, a w zasadzie plany ich wprowadzenia, są najnowszym wariantem tego instrumentu finansowego.

Od 2013 r. ETF-y są najpopularniejszymi instrumentami z kategorii ETP (Exchange Traded Products).

 

Dlaczego ETF-y mogą podnieść cenę bitcoina?

ETF nie jest instrumentem pochodnym, stąd też występuje w nim tzw. fizyczne dostarczenie instrumentu. Oznacza to, że podmioty oferujące ETF na BTC będą zobowiązane do rzeczywistego nabycia bitcoinów, zgodnie z wartością nabytych funduszy ETF. Dla inwestorów instytucjonalnych może być to dogodna okazja do zakupu BTC przez regulowany i objęty gwarancjami fundusz ETF, co może skutkować wzrostami kapitalizacji i notowań bitcoina.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk