• Odbierz prezent
Bitcoin kryptowaluty wieloryby zmienność BTC

Firma Chainanalysis opublikowała raport dotyczący dużych inwestorów, zwanych powszechnie „wielorybami”. Wzbudzają oni obawy wśród innych uczestników rynku. Czy faktycznie „wieloryby” wywierają tak duży wpływ na zmienność ceny Bitcoina, jak się podejrzewa?

 

10 października firma zajmująca się analizami blockchain – Chainanalysis – opublikowała wyniki swych badań dotyczących wpływu dużych inwestorów, tzw. „wielorybów” na zmienność ceny Bitcoina na rynku.

„Wieloryby” to osoby indywidualne lub firmy, które posiadają dużą ilość kryptowaluty. Podejrzewa się je o wywieranie wpływu na zmienność cen na rynku. Firma Chainanalysis postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest.

Analiza objęła 32 największe portfele BTC, które zawierają łącznie 1 milion BTC, co stanowi równowartość około 6,3 mld USD.

Dane uzyskane przez firmę Chainanalysis ujawniły, że „wieloryby BTC” są w gruncie rzeczy zróżnicowaną grupą, a tylko jedna trzecia z nich jest aktywnymi traderami.

W ramach swego opracowania, firma Chainanalysis podzieliła 32 portfele BTC na cztery grupy.

Jedną z nich stanowią traderzy. Jest to najbardziej aktywna kategoria. Składa się ona z 9 portfeli należących do traderów, którzy regularnie przeprowadzają transakcje z BTC na giełdach. Ta grupa posiadaczy Bitcoina kontroluje ponad 332 000 BTC o wartości ponad 2 mld USD. Jednak tylko jedna trzecia z nich aktywnie handluje BTC. Większość z tych traderów weszła na rynek w 2017 r.

Druga grupa jest reprezentowana przez minerów i wczesnych użytkowników. Obejmuje 15 inwestorów także posiadających łącznie 332 000 BTC. Aktywność tradingowa tej grupy została określona jako „ekstremalnie niska”. Raport stwierdza jednak, że wielu z tych inwestorów dokonało znaczących transakcji sprzedaży w latach 2016 i 2017, kiedy cena Bitcoina rosła. Autorzy opracowania dodają, że zapewne obecnie są oni bardzo bogaci.

Kolejna kategoria została określona jako „zaginione”. Ta grupa „wielorybów” obejmuje 5 portfeli zawierających ponad 212 000 BTC wartych około 1,3 mld USD. Są to portfele, których właściciele stracili klucze prywatne i nie mają dostępu do swych bitcoinów. Z definicji nie wykonują oni żadnych transakcji, a ostatnie z nich miały miejsce w 2011 r.

Najmniej liczną grupą są przestępcy. Obejmuje ona 3 portfele zawierające ponad 125 000 BTC o wartości około 790 mln USD. Według raportu, dwa z nich są związane z Silk Road, a trzeci z nich przypuszczalnie jest zaangażowany w pranie pieniędzy.

FXMAG kryptowaluty bitcoin - czy wieloryby wpływają na zmienność rynku? bitcoin btc usd btcusd xbt bitcoin kryptowaluty zmienność wieloryby btc 1

 Źródło: Chainanalysis

 

Czy wieloryby wpływają na zmienność ceny Bitcoina?

Raport stwierdza, że chociaż tacy gracze mają możliwość dokonywania transakcji wystarczająco dużych, by wpływać na rynek, to zawierali oni transakcje przeciwstawne do rynku, kupując na spadkach ceny. Tym samym uznano, że nie zwiększali oni zmienności cen na rynku, gdyż w czasie spadków w 2017 i 2018 r. byli oni kupującymi. Firma Chainanalysis stwierdziła, że tacy gracze stabilizowali rynek w czasie ostatnich spadków, a nie zwiększali zmienności.

Według raportu: „Ta aktywność wskazuje, że wieloryby nie sprzedawały Bitcoina w ogromnej ilości, ale raczej nabywały Bitcoin z giełd pod koniec 2016 i 2017 r. To wskazuje, że wieloryby ogólnie były tymi, którzy kupowali na spadkach i w konsekwencji byli raczej stabilizującym niż destabilizującym czynnikiem na rynku.”

Stwierdzono, że ma to sens, gdyż „wieloryby” są profesjonalistami, którzy nie są zainteresowani szybką destrukcją tego rynku. Gdy potrzebują płynności, tacy traderzy są skłonni korzystać z platform handlowych OTC, umożliwiających zarządzanie dużymi transakcjami z minimalnym wpływem na rynek.

Aktywność zakupową i sprzedażową dużych graczy przedstawia poniższy wykres:

FXMAG kryptowaluty bitcoin - czy wieloryby wpływają na zmienność rynku? bitcoin btc usd btcusd xbt bitcoin kryptowaluty zmienność wieloryby btc 2

Źródło: Chainanalysis

 

Podsumowanie

Autorzy raportu dostrzegają, że „wieloryby BTC” wciąż stanowią obiekt fascynacji dla inwestorów. Ogromne bogactwo i anonimowość takich graczy niewątpliwie wzbudzają zainteresowanie. Raport jednak stwierdza, że chociaż „wieloryby” są duże i dość tajemnicze, to mają mniejszy wpływ na ceny na rynku niż większość ludzi sądzi.

 

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk