• Odbierz prezent
Bitcoin - czeka nas ciekawy weekend? SEC, ETF-y i kontrakty futures mogą namieszać na rynku

Rozpoczynający się weekend może okazać się bardzo ciekawym okresem dla Bitcoina. Wszystko przez to, że w piątek czekają nas dwa wydarzenia: wygaśnięcie kontraktów futures na giełdzie CME, a przede wszystkim upłynięcie terminu jaki SEC wyznaczył w sprawie wniosków dotyczących funduszy ETF opartych na Bitcoinie. Czy i jakie znaczenie będą miały te wydarzenia?

 

Czytaj więcej: GPW - czy to już bessa?

 

Wygaśnięcie sierpniowych kontraktów na CME

Miesięczne kontrakty futures na Bitcoina, notowane na CME, wygasają w ostatni piątek danego miesiąca (Wyjątkiem są miesiące, w przypadku których w ostatni piątek wypada święto bankowe w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. W takiej sytuacji wygaśnięcie kontraktu następuje w pierwszy dzień poprzedzający tę datę, będący dniem roboczym zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii). W tych dniach teoretycznie może dochodzić do silniejszych wahań na ‘fizycznym rynku’ Bitcoina. Sytuacje takie występują na innych rynkach bazowych dla kontraktów futures, jednak w przypadku Bitcoina do tej pory nie obserwowaliśmy zachowania kursu, który wskazywałby, że wygasanie kontraktów wywołuje wahania ceny kryptowaluty. Październikowe kontrakty futures na Bitcoina wygasną na giełdzie CME dokładnie 26 października o godzinie 18:00 czasu polskiego. Ewentualne ruchy na rynkach powinny mieć więc miejsce w okolicach tej właśnie godziny. W przypadku wygaśnięcia październikowej serii kontraktów na giełdzie Cboe nie obserwowaliśmy reakcji kursu BTC. Daty poprzednich terminów wygasania kontraktów terminowych zaznaczone są na poniższym wykresie. Niebieskimi liniami zaznaczone są dni wygasania kontraktów terminowych na giełdzie CME, a czerwonymi liniami dni wygasania kontraktów na giełdzie Cboe.

 

Decyzje SEC w sprawie funduszy ETF

Dzień wygasania kontraktów terminowych na giełdzie CME pokrywa się z deadlinem jaki wyznaczył amerykański regulator SEC w sprawie 9 wniosków dotyczących utworzenia funduszy ETF powiązanych z Bitcoinem. To właśnie to wydarzenie może mieć większe znaczenie dla notowań kryptowaluty.

SEC rozpatruje obecnie wnioski od trzech dostawców ETF - ProShares, Direxion i GraniteShares – dotyczące dopuszczenia do obrotu 9 funduszy powiązanych z notowaniami Bitcoina. W sierpniu regulator odrzucił te wnioski, gdyż uznał iż nie spełniają wymogów zawartych w Ustawie o działalności giełd (Exchage Act) oraz w Zasadach Dobrych Praktyk SEC (Commission's Rules of Practice). SEC uznał, że w przypadku tych funduszy istnieje zbyt duże ryzyko wystąpienia manipulacji cenowych na rynku kryptowalut. Komisja nie otrzymała od wnioskodawców wystarczających argumentów, skazujących na to, że Bitcoin to rynek o istotnym znaczeniu, posiadający odpowiednią płynność o utworzenia funduszy ETF.

 

Sierpniowa decyzja SEC nie jest ostateczną w sprawie wspomnianych wniosków. Regulator wskazał, że do 26 października będzie przyjmował opinie dotyczące funduszy, o których utworzenie wnioskują trzy podmioty. Czy decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu tych wniosków będzie miała znaczenie dla notowań Bitcoina? W zasadzie same w sobie mają one małe znaczenie dla fizycznego rynku, ale pośrednio ich przyjęcie może okazać się istotne. Brak bezpośredniego efektu dla rynku ‘fizycznego’ wynika z tego, że fundusze te nie miałyby pokrycia w rzeczywistych jednostkach BTC, a w kontraktach terminowych. Innymi słowy, inwestycja w BTC poprzez te fundusze nie wiązałaby się z faktycznym kupowaniem przez nie jednostek BTC, a jedynie kontraktów futures. Inaczej jest jednak w przypadku innego funduszu ETF, co do którego wniosek trafił także do SEC. Chodzi o propozycję przygotowaną przeez VanEck i SolidX, dotyczącą funduszu, który miałby pokrycia w rzeczywistych jednostkach BTC. Decyzja SEC dotycząca wniosku VanEck/SolidX została jednak odroczony i powinniśmy ją poznać do marca przyszłego roku. O ile wnioski dotyczące 9 wspomnianych wcześniej funduszy nie są powiązane z wnioskiem VanEck/SolidX, to decyzja w ich sprawie będzie stanowić pewne odniesienie dla regulatora, wnioskujących, a także dla całego rynku. Gdyby okazało się, że SEC jest skłonny zaakceptować fundusze ETF na BTC, to rynek mógłby zareagować euforycznymi wzrostami, z dużym prawdopodobieństwem przesadzonymi w początkowej fazie. Właśnie dlatego piątkowe wydarzenia mogą (ale nie muszą) zapewnić rynkowi kryptowalut całkiem ciekawy weekend.

 

SEC wstrząśnie kursem BTC?

Na rynku BTC od dłuższego czasu dzieje się niewiele i zapewne część jego uczestników czeka na silniejsze ruchy, choćby krótkoterminowe. W drugiej połowie października wahania kursu Bitcoina są bardzo niewielkie i mieszczą się w granicach 100 dolarów. Z perspektywy technicznej warto zwrócić uwagę na nieco szersze granice konsolidacji, które wyznacza poziom wsparcia 6100 i poziom oporu 6750. Już siódmy tydzień z rzędu notowania utrzymują się pomiędzy tymi poziomami. Z perspektywy średnioterminowej nastawienie rynku jest nieznacznie spadkowe, o czym świadczą coraz niżej formowane lokalne szczyty. Rynek przed załamaniem broni od dłuższego czasu poziom 6100, który jeśli zostałby przebity, to mógłby uruchomić masowe zamykanie długich pozycji.

Wydaje się, że decyzja SEC w sprawie ETF ma szansę dostarczyć rynkowi na tyle dużej zmienności, by cena wybiła się z wspomnianej strefy konsolidacji. Dużo silniejsze ruchy może przynieść decyzja pozytywna, gdyż oczekiwania na pozytywną decyzję SEC raczej nie są zbyt wysokie.

 

Bitcoin czeka na wybicie z długiej konsolidacji

Bitcoin czeka na wybicie z długiej konsolidacji


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk