• Odbierz prezent
Bitcoin Coinbase

Bitcoin Cash zaczął być notowany na największym kantorze kryptowalut Coinbase 19 grudnia 2017 r. Klienci Coinbase nie wiedzieli o szykującym się debiucie. Kurs BCH w pierwszym dniu handlu niespodziewanie wystrzelił w górę. Insiderzy zarobili, klienci kantoru stracili. Przeciwko znanemu amerykańskiemu kantorowi kryptowalut Coinbase został wniesiony pozew sądowy. Jak do tego doszło?

 

Pozew przeciwko Coinbase

2 marca magazyn prawny „The Recorder” poinformował, że przeciwko jednemu z  największych i najbardziej popularnych kantorów kryptowalut w USA został wniesiony do sądu pozew zbiorowy. W czwartek 1 marca do sądu w Kalifornii została złożona skarga przez użytkownika Coinbase, Jeffreya Berka w imieniu własnym oraz grupy pozostałych klientów tego kantoru. Przedmiotem zarzutu jest to, że pracownicy i inni insiderzy Coinbase czerpali korzyści z niepublicznej informacji, że wspomniany kantor planuje wprowadzić obsługę kryptowaluty Bitcoin Cash (BCH) w grudniu 2017 r. Spowodowało to sztuczne wywindowanie ceny BCH, doprowadzając klientów, którzy nie mieli dostępu do poufnej informacji, do strat finansowych. 18-stronicowy dokument skierowany do sądu nakreśla przejmującą historię klientów kantoru Coinbase, którzy padli ofiarą insider tradingu na kryptowalucie BCH.

 

Trudne początki Bitcoin Cash

Bitcoin Cash jest autonomiczną kryptowalutą, która powstała w efekcie hard forku czyli podziału łańcucha bloków Bitcoina. Różni się ona od dotychczasowej kryptowaluty wielkością bloków w blockchainie. W Bitcoin Cash są one 8 razy większe niż w Bitcoinie. W BTC wielkość bloku wynosi 1 MB, a w BCH 8 MB. BCH teoretycznie może obsługiwać więcej transakcji.

W odpowiedzi na informację o planowanym na 1 sierpnia hard forku Bitcoina kantor Coinbase początkowo twierdził, że nie będzie wspierać Bitcoin Cash. 27 lipca 2017 r. jednoznacznie określił swoje stanowisko, że nie ma w planach wsparcia BCH, bo trudno jest przewidzieć, jak długo alternatywna wersja Bitcoina przetrwa i czy będzie mieć jakąkolwiek przyszłą wartość na rynku.

Wobec takiego stanowiska większość klientów Coinbase chciała jednak mieć dostęp do nowej kryptowaluty. W związku z tym, postanowili oni przenieść swoje środki na inne giełdy, które oferowały obsługę BCH, a także na portfele z dostępem do klucza prywatnego. W najbliższych dniach ilość zleceń wypłat była tak duża, że nastąpiło przeciążenie w sieci i czas ich realizacji przez Coinbase był o wiele dłuższy. 30 lipca kantor był już tak przeciążony zleceniami, że nie mógł nadążyć z ich realizacją. Klienci nie mogli ani wypłacić swoich bitcoinów ani mieć dostępu do handlu BCH. Przez takie przetrzymywanie środków klientów kantor doprowadził do strat liczonych w milionach. Tymczasem po debiucie nowej kryptowaluty, jej wartość zaczęła wzrastać z okolic 300 USD do ponad 400 USD. 

W sierpniu 2017 r. Coinbase poinformował, że nie będzie wspierać BCH do stycznia 2018 r., a przypadające klientom BCH ekwiwalentne do posiadanych bitcoinów będą do tego czasu bezpiecznie przechowywane. W porównaniu z osobami przechowującymi swoje bitcoiny w innych portfelach elektronicznych lub na twardych dyskach, klienci Coinbase byli dodatkowo pokrzywdzeni brakiem możliwości sprawdzenia swojego salda BCH na kontach.

 

Insiderzy liczą zyski, klienci tracą

Dzień 19 grudnia był pełen sprzecznych informacji. Rankiem tego dnia Coinbase stwierdził, że ma zamiar w tym dniu zacząć obsługiwać wypłaty BCH. Następnie wycofał się z tego, podtrzymując swoją wcześniejszą decyzję, że nastąpi to dopiero w styczniu 2018 r. Nieoczekiwanie, tego samego dnia, bez żadnego uprzedzenia kantor poinformował o otwarciu dostępu do transakcji BCH pod zamieszczonym hasłem na Twitterze „Kupuj, sprzedawaj i otrzymuj Bitcoin Cash na Coinbase”. W ciągu paru minut po tym ogłoszeniu kurs BCH wystrzelił do góry, jednak dotychczasowi klienci Coinbase nie wiedzieli o tym, gdyż nie byli poinformowani o możliwości handlu tą kryptowalutą. Kantor został zarzucony zleceniami kupna i sprzedaży przez osoby, które miały wcześniejszy  dostęp do informacji o momencie rozpoczęcia handlu BCH. Mogły one kupić tę kryptowalutę po najkorzystniejszej cenie. Gdy insiderzy już liczyli zyski kilka minut po rozpoczęciu handlu, kantor wstrzymał pozostałe zlecenia w związku z brakiem płynności. Pozostali klienci mogli już tylko dokonać zakupu po zawyżonych cenach, gdy handel został wznowiony. Kurs BCH wzrósł od 1865 USD 18 grudnia do ponad 4300 USD 20 grudnia, a więc o 130%.

FXMAG kryptowaluty insider trading na coinbase - kto stracił na wzroście kursu bitcoin cash? btc insider trading giełda bitcoin coinbase bitcoin cash 1

BCH/USD Interwał dzienny

 

Wśród osób, które miały pecha, znalazł się sam skarżący, który opisał w pozwie sądowym tę historię. 19 grudnia 2017 r. o godzinie 5 po południu próbował zakupić BCH w ciągu 5 minut po zapoznaniu się z informacją, że giełda Coinbase obsługuje BCH. Jego zlecenie zostało zrealizowane dopiero o godzinie 1 w nocy 20 grudnia. Okazało się, że zakupił BCH, ale po cenie 4200 USD czyli o 100% wyższej niż w czasie, gdy zlecał swój zakup. Z powodu insider tradingu klienci nie mogli kupić BCH po niezawyżonej cenie. Niektórzy z nich żalili się na swoich blogach, że nie wiedzieli o tym, iż Coinbase udostępni możliwość handlu BCH, dopóki się on nie rozpoczął.

 

Stanowisko zarządu Coinbase

Po tym podejrzanym wzroście kantor czuł się zmuszony do przyznania, że ten nagły ruch w górę zaraz po otwarciu handlu był spowodowany przez insider trading. 20 grudnia współzałożyciel i główny zarządzający Brian Armstrong zamieścił na blogu Coinbase komunikat zgodnie z którym polityka firmy zabrania pracownikom i kontrahentom ujawniania niepublicznych informacji, takich jak termin udostępnienia na platformie nowych aktywów. Poinformował, że pracownicy mieli zakaz handlu BCH i ujawniania informacji o planach udostępnienia tej kryptowaluty na platformie Coinbase. CEO kantoru obiecał, że przeprowadzi dochodzenie w sprawie nagłego wzrostu ceny i wyciągnie konsekwencje wobec winnych.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk