• Odbierz prezent
Bitcoin (BTC/USD), Ethereum, Ripple (XRP/USD) – rozpędzony pociąg z kryptowalutami. Na której stacji dołączyć?

Wzrosty na kryptowalutach trwają w najlepsze. Po przecenie z połowy marca nie ma już śladu. Wtedy kryptowaluty spadały podobnie jak indeksy czy akcje. Od tego czasu poruszają się w nowym trendzie wzrostowym. Popatrzmy na wykresy, która z najbardziej popularnych kryptowalut jest najsilniejsza.

Ripple (XRP/USD) wciąż nie wybił szczytów sprzed pandemii

Kurs Ripple wybił na początku sierpnia lokalną linię trendu spadkowego potwierdzając tendencję wzrostową. Wcześniej doszło do niesamowitego rajdu wzrostowego o ponad 80%! Korekta po takich wzrostach jest więc jak najbardziej naturalna. Zarobieni inwestorzy inkasują zyski. Od początku sierpnia trwa korekta, Ripple wykonał ruch powrotny do wybitej linii trendu i próbuje dalszych wzrostów.

Obecnie kurs musi się zmierzyć z lokalnym oporem na 0.30. W tych okolicach doszło do zanegowania trendu wzrostowego i sekwencji wyższych szczytów i dołków. Przebicie i retest tych poziomów jako wsparcia od góry byłoby miejscem do zajęcia pozycji długich. Gdyby doszło do pogłębienia korekty, dobry miejscem dla potencjalnych longów mógłby być poziom 0.25 gdzie na lokalnym dołku mamy potwierdzenie w postaci zniesienia 50% Fibo.

 Wykres 1. Kurs Ripple (XRP/USD), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs Ripple (XRP/USD), interwał dzienny

Bitcoin (BTC) zmaga się z poziomem 12000

Najpopularniejsza z kryptowalut – Bitcoin (BTC) – testuje obecnie poziom oporu na okrągłym poziomie cenowym 12000. BTC odrobiło już straty po pandemicznej wyprzedaży – szczyt z połowy lutego został wybity dużą popytową świecą 27.07.2020. Połowa tej świecy pokrywająca się z dawnym szczytem a obecnym wsparciem oraz poziomem 50% FIbo stanowi ciekawe miejsce na dołączenie do wzrostów. Najpierw jednak kurs Bitcoina musi pokonać lokalne wsparcie w okolicach 11200, gdzie widać uaktywniający się popyt (długie dolne cienie świec). Targety dla wzrostów to niedawne maksima czyli okolice 13000. Okrągłe (tzw. psychologiczne) poziomy cenowe często działają jak punkty zwrotne na rynkach.

 Wykres 2. Kurs Bitcoina (BTC/USD), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs Bitcoina (BTC/USD), interwał dzienny

Siła Ethereum – 400% wzrostu od lokalnych dołków

Niewątpliwy zwycięzca tego krótkiego rankingu to Ethereum (ETH/USD). Kurs tej kryptowaluty urósł od marcowych dołków o 400%. Póki co nie widać oznak słabości czy zatrzymania wzrostów w najbliższym czasie.

Technicznie kurs Ethereum ustanawia coraz wyższe szczyty i dołki wybijając z łatwością kolejne opory. Podłączenie się do wzrostów byłoby możliwe, gdyby kurs „zechciał” wykonać korektę o 61.8% ostatniego ruchu wzrostowego. Znajdują się tam niedawne szczyty, także poziom ok. 410 może być „zauważony” przez rynek. Niżej to mocne wsparcie na 370 może być poziomem wejścia w pozycję długą.

 Wykres 3. Kurs Ethereum (ETH/USD), interwał dzienny

Wykres 3. Kurs Ethereum (ETH/USD), interwał dzienny

Notowania: BTCUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk