• Odbierz prezent
Bitcoin (BTC) za drogi do płatności? Opłaty transakcyjne są najniższe od czterech lat

Częstym argumentem przeciwników bitcoina (BTC) jest zarzut, że nie nadaje się on do codziennych transakcji i płatności za zakupy ze względu na zbyt duże koszty realizacji transakcji. Argument ten mniej więcej od połowy zeszłego roku przestaje być aktualny ze względu na coraz niższe średnie opłaty transakcyjne w sieci BTC. Co więcej, w lutym 2019 r. mediana opłat transakcyjnych osiągnęła poziom, który ostatnio notowany był pod koniec 2014 r., mimo że wówczas dokonywano znacznie mniej transakcji w sieci bitcoina.

 

Mediana opłat transakcyjnych osiągnęła poziom czteroletnich minimów, wynosząc aktualnie ok. 240 satoshi (BTC), czyli niecałe 9 centów (USD), zaś średnie opłaty transakcyjne ustalane przez użytkowników oscylują w granicach 740 satoshi, co odpowiada ok. 26 centom. Co ciekawe, wraz z opłatami transakcyjnymi, spada również przeciętna wartość wykonywanych transakcji - obecnie wynosi ona niecałe 120 dolarów (0,033 BTC), co jest wartością notowana dotychczas w połowie 2015 r. Oznacza to, że użytkownicy bitcoina coraz częściej dokonują płatności kryptowalutowych np. za zakupy w internecie.

Należy również przypomnieć, że opłaty transakcyjne w bitcoinie obliczane są w formie liczby satoshi za bajt danych transakcyjnych, stąd też historycznie niskie opłaty transakcyjne w dolarze amerykańskim mają bezpośrednią korelację ze stosunkowo niską ceną samego bitcoina, który aktualnie notowany jest po ok. 3625 dolarów.

Doskonale unaocznia to wykres ceny BTC, który w dużej mierze pokrywa się z historycznym zapisem średnich opłat transakcyjnych - w drugiej połowie grudnia 2017 r. opłaty transakcyjne, zarówno ze względu na przeciążenie sieci, jak i wysoki kurs, notowały historycznie wysokie wartości, przekraczające 50 dolarów.

FXMAG kryptowaluty bitcoin (btc) za drogi do płatności? opłaty transakcyjne są najniższe od czterech lat! bitcoin btc usd btcusd xbt bitcoin lightning network segwit podpisy schnorra 1

 

Za obniżenie opłat transakcyjnych odpowiada również coraz szersza adopcja adresów i portfeli obsługujących SegWit, a także rozwój Lightning Network, które już teraz pozwala na dokonywanie natychmiastowych mikropłatności z minimalnymi opłatami transakcyjnymi.

W przyszłości można spodziewać się również implementacji tzw. Podpisów Schnorra, które mają szansę na obniżenie opłat transakcyjnych w BTC o kolejne 30%.

 

Czytaj także: Podpisy Schnorra - prosty trik na ulepszenie bitcoina i nie tylko

Coraz cześciej można usłyszeć, że bitcoin (BTC) jako pionierska i jednocześnie czołowa kryptowaluta pod względem technicznym jest daleko w tyle za nowszymi, szybszymi i znacznie lepiej skalowalnymi projektami blockchainowymi, które rzekomo w przyszłości doprowadzą do systematycznej marginalizacji B.. Czytaj
Podpisy Schnorra - prosty trik na ulepszenie bitcoina i nie tylko

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk