• Odbierz prezent
Bitcoin (BTC) za 10 lat będzie największą siecią płatniczą świata

Bitcoin jako największa i obecnie najdłużej funkcjonująca zdecentralizowana oraz autonomiczna sieć płatnicza oprócz wielu zwolenników ma również liczną (o ile nie liczniejszą) grupę zarówno sceptyków, jak i otwartych przeciwników. Są oni dalecy od twierdzenia, że najpopularniejsza kryptowaluta jest funkcjonalnym i potrzebnym narzędziem do transferu wartości, skupiając się m.in. na stosunkowo niskiej skalowalności sieci bitcoina, czy chociażby wysokich opłatach transakcyjnych w przeszłości, nie mówiąc już o zarzutach o wycenę popartą wyłącznie czystą spekulacją, czy wysoką zmienność kursową. Warto jednak przypomnieć, że bitcoin ma dopiero dziesięć lat, a mimo tego już udało mu się sporo namieszać, zarówno w świecie rynków finansowych, jak i technologii. Platforma analityczna rynku kryptowalut DataLight właśnie na podstawie danych o rozwoju i wzroście popularności bitcoina w ciągu ostatniej dekady opracowała prognozę adopcji BTC jako środka płatniczego za kolejne dziesięć lat w zestawieniu z dominującymi rozwiązaniami na rynku, takimi jak karty Visa i MasterCard oraz PayPal. Wnioski z raportu mogą być zaskakujące.

 

Starcie z gigantami

Analitycy DataLight zestawili dane dotyczące sieci bitcoina, MasterCard, Visa oraz PayPal za 2018 r. pod kątem różnorodnych wskaźników ekonomicznych, dochodząc do wielu ciekawych wniosków. Warto na samym początku zauważyć, że bitcoin był jedyną z sieci, która zanotowała spadek (i to znaczny) kapitalizacji rynkowej w stosunku r/r, podczas gdy konkurenci w 2018 r. zyskali na wartości ponad 10% w stosunku do roku poprzedniego. Co więcej, kapitalizacja bitcoina pod koniec 2017 r. (niecałe 240 mld dolarów) była zbliżona do wyceny rynkowego lidera, jakim jest Visa (258 mld) i wyższa zarówno od MasterCard (160 mld), jak i PayPal (89 mld).

Bez wątpienia jednak porównywanie spółek giełdowych do zdecentralizowanej sieci wirtualnej waluty jest karkołomne - rynek kryptowalut jest wielokrotnie bardziej dynamiczny od notowań podmiotów rynku kapitałowego. Średnia dzienna zmienność cenowa w 2018 r. w BTC wyniosła ponad 6,2%, podczas gdy Visa i MasterCard zanotowały wynik ok. 1,8%, zaś PayPal 2,6%.

 

Aktywność sieci

Nie da się ukryć, że jednym z podstawowych czynników określających popularność konkretnej sieci płatniczej jest aktywność jej użytkowników. W kwestii liczby przeprowadzanych transakcji bitcoin pozostaje daleko w tyle, gdyż jest najmniej skalowalną siecią, teoretycznie pozwalającą na przetwarzanie nie więcej niż 15 transakcji na sekundę (z SegWit), podczas gdy PayPal może przetwarzać 400 transakcji na sekundę, MasterCard 40 tys., zaś Visa ponad 60 tys.

Warto zauważyć jednak, że stosunek kapitalizacji rynkowej do liczby transakcji w BTC jest wielokrotnie wyższy niż u konkurentów - rynkowy standard (Visa i MasterCard) to wartość ok. 2,5, podczas gdy w BTC wyniósł on ponad 823 w 2018 r. i ponad 2900 w 2017 r.

FXMAG kryptowaluty bitcoin (btc) za 10 lat będzie największą siecią płatniczą świata bitcoin lightning network mastercard visa paypal 1

 

FXMAG kryptowaluty bitcoin (btc) za 10 lat będzie największą siecią płatniczą świata bitcoin lightning network mastercard visa paypal 2

 

Wartość transakcji

Warto zauważyć, że o ile BTC, ze względu na swoje aktualne ograniczenia technologiczne, pozostaje daleko w tyle pod względem liczby wykonywanych transakcji, o tyle pod względem łącznej wartości wykonywanych transakcji w 2018 r. (3,4 bln USD) nie tylko wielokrotnie wyprzedził PayPala (578 mld), ale również zbliżył się do wyniku uzyskanego przez MasterCard (5,9 bln). Bez wątpienia również średnia wartość transakcji w BTC jest wielokrotnie wyższa niż u porównywanych konkurentów.

FXMAG kryptowaluty bitcoin (btc) za 10 lat będzie największą siecią płatniczą świata bitcoin lightning network mastercard visa paypal 3

 

 

Opłaty transakcyjne

Porównując względną wysokość opłat transakcyjnych zestawia się średnią wartość transakcji ze średnią prowizją transakcyjną. W przypadku bitcoina opłata wynosi 0,0005% (średniej wartości transakcji), w przypadku Visy od 0,13% do 0,4%, MasterCard 0,14-0,4%, zaś w PayPalu jest to 4,5%. Pokazuje to, że w przypadku wysyłania sum poniżej 100 dolarów lepiej (pod względem wysokości opłat transakcyjnych) skorzystać z sieci Visa lub MasterCard. W przypadku wyższych kwot to bitcoin wydaje się lepszym rozwiązaniem, ze względu na to, że opłaty transakcyjne w jego sieci nie zależą od wartości transakcji. Na początku 2019 r. średnia prowizja transakcyjna w BTC wnosiła poniżej 0,25 dolara. W tym również tkwi sekret tak wysokiej w stosunku do konkurentów średniej wartości pojedynczej transakcji w BTC - wysokie sumy znacznie bardziej opłaca się transferować przy stałej prowizji transakcyjnej, nie zaś procentowej (od wartości operacji). Ponadto, transakcje w bitcoinie kosztują tyle samo, bez względu na to czy są operacjami krajowymi, czy międzynarodowymi.

 

Bezpieczeństwo, rozumiane jako stopień rozproszenia

Bitcoin jest zdecentralizowaną siecią, w przeciwieństwie do swoich „tradycyjnych” konkurentów. Nie oznacza to jednak, że działają one w oparciu o jeden, centralny serwer. Posiadają one centra danych w różnych miejscach świata, które gwarantują względną stabilność sieci i zapewniają wysoką przepustowość. Wciąż jednak wypadają niekorzystnie przy sieci BTC, która obecnie posiada ponad 10 tys. tzw. pełnych węzłów (ang. full node) nieustannie aktywnych od dłuższego czasu - Visa posiada 119 serwerowni, MasterCard 98, zaś PayPal jedynie 51.

 

Czytaj także: Czy Bitcoin zastąpi PayPal?

Portal Zycrypto poinformował o wynikach analizy Satoshi Capital Research – kryptowalutowego funduszu hedgingowego z siedzibą w Atlancie w USA.  Wyniki mogą napełniać optymizmem. Okazało się, że wolumen transakcji w Bitcoinie sześciokrotnie przekracza wolumen transakcji w PayPalu.   Satoshi Capita.. Czytaj
Czy Bitcoin zastąpi PayPal?

 

Liczba użytkowników

Kolejnym ważnym czynnikiem obrazującym popularność konkretnego rozwiązania płatniczego jest liczba jego użytkowników. W przypadku BTC mierzona jest ona jako liczba aktywnych adresów portfeli, w przypadku Visy i MasterCard jako liczba wydanych aktywnych kart płatniczych, zaś w przypadku PayPala jako liczba aktywnych użytkowników serwisu. W tym konkretnym przypadku najmłodsza sieć, jaką jest bitcoin, pozostaje daleko w tyle w stosunku do swoich konkurentów. Liczba aktywnych portfeli BTC (ok. 25 mln) jest ponad dziesięciokrotnie niższa od liczby użytkowników PayPala (ok. 267 mln). Liczba aktywnych kart płatniczych MasterCard to ponad 2 mld, zaś Visa to 3,3 mld.

Oprócz tego, istotnym wskaźnikiem ekonomicznym jest stosunek liczby użytkowników do kapitalizacji. Co ciekawe, w tej kwestii bitcoin uzyskuje wielokrotnie wyższy wynik - stosunek kapitalizacji rynkowej do liczby użytkowników wynosi 2680, zaś w przypadku Visy i MasterCard jest to liczba oscylująca w granicach od 96 do 98, co można uznać za rynkowy standard dla wiodących sieci płatniczych. W przypadku PayPal stosunek ten wynosi niecałe 375. Pokazuje to po raz kolejny, że aktualnie sieć BTC jest wykorzystywana głównie do dużych transakcji.

 

Za dziesięć lat

Należy zauważyć, że Bitcoin jest siecią płatniczą istniejącą od 2009 r., podczas gdy jego konkurenci mają za sobą znacznie dłuższą drogę dochodzenia do obecnej pozycji na rynku płatności - najmłodszy spośród nich PayPal powstał w 1998 r., MasterCard rozpoczął działalność w 1966 r., żaś dominująca na rynku płatności Visa świadczy usługi od 1958 r. Żaden z dostawców kart płatniczych nie świadczy swoich usług bez ograniczeń regionalnych i bez obecności pośredników w postaci podmiotów bankowych. PayPal dostępny jest bez ograniczeń regionalnych, jednak również wymaga od swoich użytkowników posiadania konta bankowego. Jedynie bitcoin nie posiada jakichkolwiek ograniczeń regionalnych, a także pozwala na dokonywanie dowolnych transferów wartości bez względu na bariery geograficzne, dzięki wykorzystaniu technologii blockchain. Patrząc na rozwój wszystkich opisywanych sieci płatniczych, nie można przeoczyć istotnej roli, jaką bitcoin odegrał w ciągu zaledwie dekady, przejmując zauważalną część sektora płatności, jednocześnie rywalizując ze znanymi i zaufanymi dostawcami. Jeżeli tempo rozwoju BTC jako sieci płatniczej zostanie utrzymane, w ciągu kolejnej dekady istnienia czołowej kryptowaluty, to właśnie ona ma szansę na przejęcie dominującej pozycji wśród usług płatniczych, wyprzedzając zarówno PayPal, jak i MasterCard oraz Visę.

 

Wg raportu DataLight przyszłość BTC jako powszechnej sieci płatniczej rysuje się w wyjątkowo jasnych barwach. Mimo tego, że jest on stosunkowo młodym rozwiązaniem, nieposiadającym centralnego podmiotu, który nim zarządza, mimo całkowicie otwartego kodu źródłowego i publicznej sieci, a także wbrew wyjątkowo niskiej przepustowości (rozumianej jako maksymalna liczba transakcji w danym okresie) w porównaniu do wiodących rozwiązań płatniczych, bitcoin już jest wykorzystywany na co dzień, uwidaczniając swoje szczególne zalety w międzynarodowych transferach wysokich kwot. Do utrzymania lub nawet zwiększenia tempa wzrostu popularności BTC jako rozwiązania płatniczego w najbliższych latach mogą przyczynić się m.in. rozwiązania oparte na protokole drugiej warstwy, takie jak Lightning Network, które już teraz pozwalają na dokonywanie w zasadzie natychmiastowych mikrotransakcji z bardzo niską opłatą transakcyjną i w praktyce z nieograniczoną skalowalnością. Najbliższe lata w rozwoju BTC w dużej mierze będą więc stały pod znakiem przystosowania Lightning Network do codziennego użytku osób bez wiedzy technologicznej, a także rozwiązań integrujących karty płatnicze z płatnościami w bitcoinie, wśród których już teraz można wymienić takie projekty jak Crypto.com, Pundi X, czy Monese. Może to doprowadzić do sytuacji, w której rozwój popularności bitcoina jako powszechnego środka płatniczego będzie skorelowany z wzrostem liczby transakcji, a także wysokości wolumenów operacji w obrębie samych sieci płatniczych Visa oraz MasterCard. Czy będzie w tym coś złego? Docelowo rozmija się to z ideą zdecentralizowanej i niezależnej sieci blockchain, jednakże dla masowej adaptacji BTC jako środka codziennych płatności za przysłowiową kawę, rozwiązania bazujące na wykorzystaniu kart płatniczych wydają się być nieodzowne.

 

Czytaj także: Crypto.com (Monaco) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Karta płatnicza dla entuzjastów kryptowalut Crypto.com Chain (wcześniej jako Monaco) to platforma płatnicza w kryptowalutach, rozwijająca m.in. własną kartę płatniczą opartą na sieci Visa. Misją projektu jest umożliwienie dokonywania codziennych płatności za pomocą kryptowalut z wykorzystaniem kart.. Czytaj
Crypto.com (Monaco) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk