• Odbierz prezent
Bitcoin (BTC) wciąż najpopularniejszy wśród polskich inwestorów indywidualnych, za nim ethereum (ETH) i cardano (ADA)
fot. freepik.com
  • Sanbox na czele: największy wzrost w pierwszych trzech miesiącach 2022 r.
  • Bitcoin zajmuje pierwsze miejsce, za nim ethereum i cardano
  • Spadek pozycji 5 tokenów: TRON, Dogecoin i Decentraland

W I kwartale 2022 r., inwestorzy indywidualni przyspieszyli tempo inwestowania w tzw. kryptowaluty workhorse, wybierając tokeny często oparte na blockchainie ethereum, ale z konkretnymi, alternatywnymi przykładami użycia.

Osiem na dziesięć tokenów z największym wzrostem w I kwartale to tokeny obecne na platformie eToro krócej niż rok. Tokeny takie jak The Sandbox (+185 proc.) Axie Infinity (+42 proc.) oraz Celo (+34 proc.) i SushiSwap (+26 proc.), w I kwartale, znalazły się najwyżej w polskim rankingu. Inne tokeny, które odnotowały wzrost to na przykład Solana (+28 proc.) i Bitcoin (+14 proc.).

Szybki wzrost w tak trudnym dla wycen rynkowych okresie wskazuje, że inwestorzy koncentrują swoje działania na kryptowalutach typu workhorse o odrębnych przypadkach użycia. Jednak bitcoin i ethereum nadal znajdują się w pierwszej dziesiątce największych graczy, odnotowując odpowiednio 14 i 12 procent wzrostu.

Simon Peters, analityk rynku kryptowalut w eToro, komentuje: "To ekscytujące, że wśród największych wzrostów w ciągu ostatnich trzech miesięcy znalazło się wiele mniejszych, prężnie rozwijających się kryptowalut. Warunki rynkowe były trudne, a wyceny się blokowały, ale aktywność na platformie eToro sugeruje, że inwestorzy skupiają większość swoich wysiłków na tokenach użytkowych. Cieszy fakt, że inwestorzy dywersyfikują się i skłaniają w kierunku nowszych kryptowalut, utrzymując jednocześnie zasoby w tokenach o ugruntowanej pozycji."

 

Globalne kryptoaktywa eToro - największe wzrosty akcji na koniec

I kwartału 2022

Kryptowaluta

I kwartał 2022 vs IV kwartał 2021 - wzrost

Wzrost w ciągu roku

The Sandbox

185%

N/A

Axie Infinity

42%

N/A

Celo

34%

N/A

SushiSwap

34%

N/A

Solana

28%

N/A

Bitcoin

14%

127%

Źródło: Dane platformy eToro, 31 marca 2022

Pod koniec pierwszego kwartału, Bitcoin był najczęściej posiadaną kryptowalutą wśród polskich inwestorów na eToro - odnotował wzrost o 127 proc. w zestawieniu rocznym. W tym samym czasie, Cardano spadło na trzecie miejsce, mimo wszystko odnotowując 119-procentowy wzrost w pierwszym kwartale. Ethereum był drugą najczęściej posiadaną kryptowalutą ze 139-procentowym wzrostem w porównaniu do zeszłego roku. Ze wszystkich w zestawieniu, najbardziej pogorszyła się pozycja Litecoin - spadł o cztery miejsca, zajmując tym samym ostatnią pozycję.

Najczęściej posiadane kryptowaluty Polsce na koniec

I kwartału 2022

Kryptowaluta

Ranking (na koniec

I kwartału 2022)

Ranking (na koniec

I kwartału 2021)

Bitcoin

1

1

Ethereum

2

3

Cardano

3

2

Dogecoin

4

4

XRP

5

5

Shiba

  (in millions)

6

6

TRON

7

7

IOTA

8

9

Decentraland

9

11

Litecoin

10

8

Źródło: Dane platformy eToro, 1 kwietnia 2022

 

Najbardziej spektakularny wzrost otwartych pozycji w ujęciu rok do roku nastąpił w przypadku TRON (+192 proc.), Ethereum (+139 proc.) i Bitcoin (+127 proc.). Jednak - w przypadku wszystkich trzech tokenów - w I kwartale 2022 r. odnotowano niewielką liczbę nowo zakupionych zasobów. TRON spadł o 4 proc., Ethereum wzrosło o 12 proc., a Bitcoin o 14 proc.

TRON znalazł się wśród zaledwie pięciu tokenów, których łączna liczba pozycji na eToro spadła w I kwartale. Największy spadek odnotował ZCASH (-8 proc.), podczas gdy Basic Attention Token spadł o 4 proc. a EOS o 3 proc. Litecoin i Dash spadły o 2 proc., zaś Stellar - o 1 proc.

Peters dodał"Pod koniec pierwszego kwartału, rynek zaczął rozrastać się na szeroką skalę. Bitcoin i ethereum nadal zajmują miejsce w pierwszej dziesiątce wśród nowych pozycji. Jednak wzrost pozycji w mniejszych tokenach DeFi jest potwierdzeniem wyraźnej zmiany podejścia inwestorów. Jest to prawdopodobnie spowodowane trudniejszymi warunkami rynkowymi, które zachęciły inwestorów do poszukiwania nowych obszarów dywersyfikacji. Ciekawie będzie zobaczyć, jak ten obraz będzie ewoluował przez w ciągu najbliższych kilku miesięcy, w scenariuszu, w którym rynki się odbudują."

 

 


eToro

eToro zostało założone w 2007 roku w celu globalnego otwarcia rynków inwestycyjnych, aby każdy mógł handlować i inwestować w prosty oraz przejrzysty sposób. Platforma eToro umożliwia ludziom inwestowanie w wybrane przez nich aktywa, od akcji i towarów po kryptowaluty. Jesteśmy globalną społecznością ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi, ponieważ platforma daje możliwość kopiowania działań tych użytkowników, którzy odnieśli największy sukces. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze użytkownicy mogą z łatwością kupować, przechowywać i sprzedawać aktywa, monitorować swój portfel w czasie rzeczywistym oraz dokonywać transakcji w dowolnym momencie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk