• Sklep
  • Odbierz prezent
Bitcoin (BTC) nie stanie się powszechnym pieniądzem, ale blockchain wywoła rewolucję

Joey Krug, dyrektor technologiczny w blockchainowym funduszu inwestycyjnym Pantera Capital, opublikował obszerny i szeroko komentowany wpis, w którym przewiduje, że bitcoin (BTC) i inne kryptowaluty nie odniosą sukcesu jako pieniądze codziennego użytku. Wg niego technologia blockchain dokona największej rewolucji, polegającej na zmianie paradygmatu, w samej strukturze rynków finansowych i dostępu do informacji. Bitcoin natomiast, zamiast funkcjonować jako międzynarodowa waluta codziennego użytku, utrzyma status „cyfrowego złota”, będąc wykorzystywanym głównie do długoterminowych inwestycji. Krug w swoim tekście dokonuje również przeglądu blockchainowych projektów, które mają szanse na przyszłe zrewolucjonizowanie rynków finansowych.

 

Czytaj także: Czy bitcoin zdoła przyćmić blask złota?

Najstarsza i najpopularniejsza kryptowaluta, jaką jest bitcoin (BTC) potocznie nazywana jest „cyfrowym złotem”. Entuzjaści bitcoina w dużej mierze dzielą się jednak na tych, którzy widzą w nim przede wszystkim realizację pierwotnej wizji Satoshiego Nakamoto - zdecentralizowanej sieci cyfrowych płat.. Czytaj
Czy bitcoin zdoła przyćmić blask złota?

Nowa infrastruktura

Wg Kruga, technologia blockchain jest dla rynków finansowych tym, czym jeszcze niedawno był internet dla transferu informacji. Zwraca on jednak uwagę, że obecny model przepływu danych, który zapewnia globalna sieć internetowa nie powstał z dnia na dzień, lecz ewoluował przez wiele lat. Swoistą rewolucją w świecie informacji była drukowana prasa codzienna, następnie zaś telegram, telefon, radio, telewizja oraz oczywiście internet, który wchłonął wszystkie pozostałe media, dzięki swojej strukturze. Tak jak sieć internetowa zdemokratyzowała dostęp do informacji, a także możliwości jej tworzenia i dzielenia się, tak też blockchain zdemokratyzuje rynki finansowe, krusząc skostniały ład narzucony przez banki i instytucje rządowe.

Krug zwraca jednak uwagę na to, że mimo rewolucyjnego wpływu internetu na dostępność oraz wygodę korzystania z usług i produktów finansowych, nie doszło do zmiany paradygmatu funkcjonowania samych rynków finansowych. Jako przykład podaje on tworzenie nowych kontraktów, instrumentów, czy umów finansowych. Aktualnie rynek finansowy nie daje możliwości stworzenia któregokolwiek z nich bez obecności pośredników, notariuszy i nadzorców. Stąd też teza, że rynek finansowy wciąż stoi przed rewolucją, która doprowadzi do jego demokratyzacji, jak było to w przypadku dostępu do informacji. A do osiągnięcia tego celu posłuży właśnie technologia blockchain. 

 

Adaptacja

Infrastruktura oparta na kryptografii i technologii blockchain prędzej czy później doprowadzi do powstania niezależnej i alternatywnej formy, współistniejącej obok tradycyjnych rynków finansowych. Można uznać, że istnieje ona już dziś, jest jednak na poziomie internetu w 1992 r., który wówczas zdawał się nie mieć jakichkolwiek szans w starciu np. z telewizją. Wraz z popularyzacją rynku finansowego opartego na nowych zasadach, z czasem również obecni giganci będą musieli dostosować się do nieznanego wcześniej modelu funkcjonowania, który zapewni szybsze, tańsze i bezpieczniejsze usługi. Dobrym porównaniem jest moment, w którym największe drukowane dzienniki świata zostały zmuszone do uruchomienia internetowych wydań, w obawie przed utratą czytelników.

Pomiędzy momentem ignorowania i akceptacji nowego paradygmatu przez przedstawicieli dominujących nad tradycyjnym rynkiem finansowym, przyjdzie również czas na próby blokowania jego ekspansji m.in. przy pomocy rządowych regulacji. Zmiana paradygmatu jest jednak procesem złożonym i długotrwałym.

Czytaj także: Bitcoin jak Amazon po bańce dotcomów?

Ostatnie gwałtowne spadki notowań bitcoina (BTC), pogłębiające trwający od początku roku trend spadkowy są analogiczne do sytuacji spółek technologicznych w erze słynnej „bańki dotcomów” na początku lat dwutysięcznych, wg Lou Kernera z Venture Capital CryptoOracle.   Kerner udzielił wywiadu stacj.. Czytaj
Bitcoin jak Amazon po bańce dotcomów?

 

Bitcoin nie zastąpi dolara

Dość kontrowersyjną tezą Kruga jest przekonanie, że blockchain najpóźniej wpłynie na samo postrzeganie pieniędzy i sposób dokonywania codziennych płatności, czyli na aspekty, które zdeterminowały cel powstania samego bitcoina. O ile BTC stanie się swoistym odpowiednikiem cyfrowego złota, to jednocześnie ma bardzo małe szanse na odniesienie sukcesu jako uniwersalny środek płatności. Powodem tego jest fakt, iż jego struktura nie została zaprojektowana w taki sposób, aby służyć jako pieniądz. Bitcoin z powodu braku dynamicznej polityki monetarnej cechuje się zbyt dużą zmiennością, która nie ulegnie zmniejszeniu nawet przy założeniu przyszłego wzrostu płynności i kapitalizacji. Z podobnych powodów doszło do rezygnacji ze złota jako środka płatniczego, później zaś do odejścia od parytetu złota walut narodowych, które przez to zyskały swój fiducjarny charakter. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak marginalizacji bitcoina - jego wykorzystanie będzie skupione głównie wokół średnio i długoterminowych inwestycji, podobnie jak samego złota.

Krug stwierdził również, że wszystko, co działa w „zwykłym świecie”, może funkcjonować także na blockchainie, zaś jako przykład platformy, która będzie w stanie funkcjonować jako powszechny środek płatniczy podał projekt Beam, ze względu na dynamiczny model polityki pieniężnej.

 

Rewolucja nadejdzie, a razem z nią kapitał

Wg Kruga, nie jest sztuką akumulowanie i oczekiwanie na wzrosty „cyfrowego złota”, lecz wyczuwanie i przewidywanie trendów, które pozwolą na inwestycje w projekty i tokeny mające szanse na zrewolucjonizowanie rynków finansowych.

 

Fundusz Pantera Capital

Pantera Capital Investment jest założonym w 2013 r. funduszem inwestycyjnym oraz Venture Capital, skupiającym się wyłącznie na sektorze kryptowalutowych aktywów i technologii blockchain. Był pierwszym funduszem tego typu w Stanach Zjednoczonych i jednym z pierwszych na świecie. W portfolio VC Pantera Capital znajdują się takie projekty jak m.in. giełda kryptowalut Bitstamp, przeglądarka internetowa Brave, giełda Bakkt, platforma Ripple (XRP), czy Zcash (ZEC). Fundusz zainwestował również w takie projekty ICO jak 0x (ZRX), ICON (ICX), czy OmiseGo (OMG).

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk