• Odbierz prezent
Bitcoin BTC miał zawał. Kurs bitcoina runął w dół tuż przed halvingiem

Od połowy marca kurs bitcoina przysporzył posiadaczom kryptowaluty bitcoin (BTC) bardzo wiele pozytywnych emocji, jednak tuż przed najważniejszym dniem w tym roku, zostali oni wystawienie na potężną próbę.

Jak wyglądała sytuacja do tej pory?

Od połowy marca z poziomów poniżej 4000 dolarów, kurs bitcoin systematycznie rósł, przełamując kolejne bariery podażowe. Ostatni tydzień przebiegał w konsolidacji , która jednak ostatecznie zakończyła się pomyślnie dla obozu byków. Kurs bitcoina wyszedł z niej górą, a następnie przebił kolejną przeszkodę zlokalizowaną na pułapie 9400 dolarów. Dawało to bardzo duże szanse na kolejny impuls wzrostowy. Tak też się stało. Kurs bitcoina w bardzo szybkim tempie doszedł do wartości przekraczającej 10000 dolarów. Jednak później nastąpiła nieprzyjemna niespodzianka dla wszystkich posiadaczy króla kryptowalut, którym jest bitcoin BTC.

Ciężki weekend dla miłośników kryptowaluty BTC

Trend wzrostowy potwierdzany przez kolejne wyższe szczyty i wyższe dołki oraz najważniejsze wydarzenie ostatnich lat czyli halving sprawiły, że wielu posiadaczy kryptowaluty bitcoin BTC spało w ten weekend bardzo spokojnie. Byli oni bowiem przekonani, że przepołowienie kryptowaluty bitcoin BTC, wpłynie na kurs bitcoina bardzo pozytywnie, a tendencja wzrostowa będzie kontynuowana. Przypomnijmy, że to właśnie dzisiaj dojdzie do tego spektakularnego wydarzenia. Od godziny 23:06 za każdy kolejny blok, górnicy otrzymywać będą jedynie 6,25 BTC, a nie tak jak to miało miejsce przez ostatnie cztery lata 12,5 BTC.

Jak się jednak okazało, wielu inwestorów i spekulantów wykorzystało ten moment do realizacji pokaźnych zysków. Po 2 miesiącach było to już ponad 150%, więc tak spektakularny wynik może kusić.

 BTC 1

Wykres kryptowaluty bitcoin BTC (3 miesiące)

Gorzej się sytuacja prezentuje dla osób, które z decyzją o zakupie kryptowaluty bitcoin (BTC) czekały zbyt długo, ponieważ potężny weekendowy spadek kursu bitcoina może mocno ograniczyć ich dotychczasowy zysk lub nawet przenieść pozycję w rejon straty. Doszło bowiem do bardzo nieprzyjemnej sytuacji, o której ryzyku ostatnio sobie mówiliśmy. Wyjście górą z konsolidacji przez kurs bitcoina, a następnie powrót do niej, jest z punktu widzenia analizy technicznej sygnałem negatywnym.

 BTC 2

Wykres kryptowaluty bitcoin BTC (10 dni)

Może się okazać, że bitcoin BTC zaliczył fałszywe wybicie górą, a następnie dojdzie do tego, że kurs bitcoina przełamie dolne ograniczenie (żółty prostokąt) i zapoczątkuje odwrócenie tendencji w średnim terminie.

Przygotowanie scenariuszy na każdą ewentualność często chroni przed stratami

To bardzo ważna, ale jednocześnie trudna umiejętność. Początkujący inwestorzy zazwyczaj są podekscytowani swoim punktem widzenia i nie dopuszczają do siebie scenariuszy alternatywnych. Gdy uznają, że kurs bitcoina będzie rósł to zajmują pozycję, a następnie niezależnie od tego, jakie sygnały daje rynek, nie dopuszcza do siebie ewentualności, że kurs bitcoina może się załamać. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie zasady samoobserwacji. Powinna ona polegać na tym, że gdy dostrzegamy u siebie ponadprzeciętne emocje związane z zakładanym scenariuszem, wtedy powinniśmy swój osąd poddawać w wątpliwość. Na rynku zawsze zderzają się ze sobą dwie przeciwstawne siły. Żeby jedna z nich pokonała drugą, musi najpierw ją wprowadzić w stan głębokiego przekonania o słuszności swojej racji. Właśnie z takim poczuciem mamy do czynienia, gdy emocje przejmują kontrolę. Problem pojawia się wtedy, gdy kurs bitcoina przestaje zachowywać się zgodnie z naszym planem. Będąc w ekscytacji i nie mając stworzonej procedury ewakuacyjnej, jesteśmy łatwym do pokonania przeciwnikiem. Gdy kurs bitcoina zacznie wymykać się spod kontroli, wtedy takie osoby przeważnie nie robią nic. Są całkowicie zaskoczone, a wręcz sparaliżowane. Właśnie dlatego należy wyznaczać poziomy obronne zanim dojdzie do rynkowego zwrotu.

 BTC 3

Wykres kryptowaluty bitcoin BTC (5 dni)

Co może się wydarzyć dalej na kryptowalucie bitcoin (BTC)?

Niestety ponownie powróciliśmy do znanej już konsolidacji, dlatego kurs bitcoina może znów zacząć respektować jej dolne i górne ograniczenia. To stwarza możliwości zarówno dla graczy krótkoterminowych do rozgrywania niewielkich ruchów wewnątrz konsolidacji, jeśli kurs bitcoina będzie się poruszał od bandy do bandy. Jak i również dla inwestorów średnioterminowych, których bardziej będzie interesowało wejście w pozycję na krypotowalucie bitcoin (BTC) dopiero po trwałym wyjściu z klinczu.

Warto jednak pamiętać, że powrót do konsolidacji przez kurs bitcoina, po tym jak wcześniej nastąpiło wybicie górą, nie jest niestety zbyt optymistycznym sygnałem. Może potężny rynkowy wieloryb jednak miał rację?

Notowania: BTCUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk